Baj van az energiapiacon: senki sem ad el áramot a szolgáltatóknak a hatóságilag maximált áron

A kormány legfeljebb 1300 lej/MWh-s árig fizet kompenzációt a szolgáltatóknak, akik ennyiért képtelenek villanyáramot beszerezni.

Padlóra küldte az energiapiacot a szeptember 1. óta érvényes szabályozás, állítja a Romániai Energiaszolgáltatók Egyesülete (AFEER). „Ami a legsúlyosabb, szeptember 1. óta, egy 1 MW-os tranzakción kívül egyetlen határidős szerződést sem kötöttek, sem villanyáramra, sem gázra, sem a bukaresti áramtőzsdén (OPCOM), sem a Román Árutőzsdén (BRM). Nulla határidős szerződés azt jelenti, hogy nem létezik referencia ár. Nincs áram vagy gáz a piacon, tehát nincs referencia ár sem. A szolgáltató nem tudja, hogy milyen ajánlatot tegyen a fogyasztónak, a fogyasztó nem tud költségvetést készíteni. Tapintható energia kizárólag a másnapi szállítások piacán van” – idézi az economica.net Laurențiu Urluescut, az AFEER elnökét.Fotó: Facebook/Electrica

A szolgáltatók naponta megpróbálkoznak villanyáram vásárlásával a kormány által megállapított 1300 lej/MWh-s referrencia áron, de senki sem ad el nekik sem egy hónapos, sem három hónapos, sem 2023-ban esedékes szállítási határidőre. Az elosztók 2600 lej/MWh-s áron vásárolnának áramot a hálózati fogyasztás fedezésére, de nekik sem ad el senki. Az energiapiacot jelenleg szabályozó 119-es sürgősségi rendelet értelmében a kormány legfeljebb 1300 lej/MWh áron számolja el az áramot a szolgáltatóknak, ennyiért azonban nem tudnak vásárolni. A kisebb szolgáltatók esetén ez elkerülhetetlen csődöt jelent, a kérdés csak az, hogy mikor.

Mivel a kormány több hónapos fizeti ki a szolgáltatóknak a nekik járó kompenzációt, egyre több cégnek vannak fizetési nehézségei, egy pedig közel volt a fizetésképtelenséghez. „Nem mondhatok nevet, de a tagjaink egyikéről van szó. Ez nem azt jelenti, hogy a többieknél rózsásabb lenne a helyzet. Ne felejtsük el, hogy ha egy bukik, többeket maga után ránt. Minden szolgáltató nehéz helyzetben van, elég egy fricska, és a szakadékban találja magát. Ha egy szolgáltató, nem kell nagy legyen, elég, ha közepes, bukik, akkor bukik a végső szolgáltató is, aki átveszi az ügyfeleit” – nyilatkozta Urluescu az economedia.ro portálnak. Véleménye szerint egy ilyen helyzetben csak a szolgáltatás korlátozásával lehetne elkerülni az országos áramszünetet.

Az ANRE megmondta

Az AFEER elnöke szerint az energiakereskedőkre kivetett 98 százalékos adó ellehetetleníti az import-export tevékenységet, mert a költségek meghaladják a 2 százalékot. Az export túladóztatása már csak azért is értelmetlen, véli Urluescu, mert Románia nettó importőr, s ha a szomszéd országok is hasonló intézkedést vezetnének be, az katasztrofális volna ránk nézve.

„A 119-es rendelet módosítását kértem a parlamenttől, az 1300 lej/MWh referencia ár megszüntetését és a kereskedők túladóztatásának a törlését. Nem remélem, hogy ez meg fog történni” – mondja az AFEER vezetője.

A 119-es sürgősségi rendelet hibáira az Országos Energia-szabályozó Hatóság (ANRE) is felhívta a kormány figyelmét, rámutatva, hogy több ponton is ellentétes az uniós joggal, az 1300 lej/MWh-s árplafon pedig el fogja lehetetleníteni az ágazatot. Az ANRE állásfoglalása rettentően kiakasztotta Rareș Bogdant, a PNL első elnökhelyettesét, aki bejelentette, hogy kezdeményezni fogja a hatóság teljes vezetőségének a leváltását. Erről azóta semmit sem hallani, a piaci történések pedig az ANRE-t igazolják.  

Kapcsolódók

Kimaradt?