Teljesen kiszolgáltatta a kormány a nagyvállalatokat a csillagászati energiaáraknak

Szeptember 1-től piaci árat kell fizetniük az energiáért, ami további áremelkedésekhez és elbocsátásokhoz vezethet.

Az élelmiszeripar kivételével szeptember 1-től egyetlen romániai nagyvállalat sem részesül semmilyen állami támogatásban, mely részben ellensúlyozná az egekben járó energiaárak hatását. Három cég, az Azomureș, az Alro és a Chimcomplex részben le is állította a termelést, utóbbi kettő már korábban, azonban ennél jóval többen vannak kritikus helyzetben.Fotó: Agerpres

A Ziarul Financiar (ZF) gazdasági napilap számításai szerint a kormány közel 2 ezer céget szolgáltatott ki a horribilis árakat diktáló energiapiacnak, lényegében valamennyi, 50 millió eurónál nagyobb árbevételű gazdasági társaságot. Az Országos Cégnyilvántartó (ONRC) adatai szerint ezeknek az összesített tavalyi árbevétele 1035 milliárd lej volt, s 1,4 millió embernek adtak munkát.

A szeptember 1-ig érvényes, 27/2022-es sürgősségi rendelet 1000 lej/MWh-ban szabta meg a villanyáram gazdasági szereplők által fizetendő árát, mely támogatásban csak 34 nagy fogyasztó nem részesült. „Az árplafon irreális volt. Lehetetlen volt, hogy az állam ezzel a plafonnal szubvencionálja a teljes gazdaság fogyasztását” – nyilatkozta egy ágazati szakértő a ZF-nek. 

A villanyáram ára rohamosan emelkedett, augusztus végén már 3598 lej/MWh volt a nagybani piacon, s vele párhuzamosan az államkasszát terhelő költségek is. A kormány ezért változtatta meg szeptember 1-től az ártámogatási feltételeket, s zárta ki a szubvencióra jogosultak köréből a nagyvállalatokat. Szeptember 1-től az árplafon már csak a kis- és középvállalkozásokra érvényes, a fogyasztásuk 85 százalékára. Ezzel csökkent az államháztartásra nehezedő nyomás, azonban a kedvezményezettek körének a szűkítése övön aluli ütést vitt be a nagyiparnak.

„Elintéztek bennünket. (…) Ha Románia tényleg válságot akar, akkor ezzel az intézkedéssel megkapja” – nyilatkozta a ZF-nek Ștefan Cherchiu, a legnagyobb hazai műanyag termopán nyílászáró gyártó, az 1400 személyt foglalkoztató Casa Noastră kft. tulajdonosa, hozzátéve, hogy kénytelenek árat emelni, s lehet, hogy elbocsátások is lesznek. A cég jelenleg az árplafon dupláját fizeti az áramért, 2000 lej/MWh-t.

A nagy telekommunikációs cégek, az Orange, a Vodafone és a Telekom is nemtetszését fejezte ki a szabályozás megváltoztatása miatt, melynek során a hatóságok még csak meg sem próbálták eljátszani, hogy kíváncsiak lennének az érintettek véleményére. A három nagy szolgáltató szerint a kialakult helyzet súlyosan érinti az ágazatot, s negatív hatással lesz az 5G-hálózat kiépítése iránti érdeklődésre is.

Kapcsolódók

Kimaradt?