Aggódik a BNR: 55 százalék a fenntartható államadósság felső határa
A Román Nemzeti Bank szerint nem kellene megnyomorítani az elkövetkező generációkat a rohamosan növekvő adósságállománnyal.
Nem finanszírozható tartósan a bruttó hazai termék (GDP) 55 százalékát meghaladó értékű államadósság, figyelmeztet a Román Nemzeti Bank (BNR). A korábban már több, elismert gazdasági szakember által megfogalmazott megállapítás a BNR által csütörtökön nyilvánosságra hozott, Jelentés a pénzügyi stabilitásról című dokumentumban olvasható.
A jegybank szakemberei szerint aggodalomra ad okot, hogy tavaly 12 százalékponttal nőtt az államadósság, amihez további 2,6 százalék adódott 2021első öt hónapjában. Május végén az államadósság a GDP 49,7 százalékát tette ki. „Ez a legmeredekebb emelkedés az elmúlt kilenc évben, ami a fenntarthatósági küszöb közelébe helyezi az államadósságot, a BNR becslései szerint” – áll a dokumentumban.
Kapcsolódó
A központi bank arra inti a kormányt, hogy mihamarabb hajtson végre államháztartási reformot, ami biztosítja a fenntarthatóságot, valamint azt, hogy az ország továbbra is könnyen és alacsony költségek mellett juthasson hozzá külső pénzügyi forrásokhoz.
Ez utóbbi kifejezetten fontos, a költségvetési hiány ugyanis belső forrásokból nem finanszírozható. A nemzetközi piacokról felvett hitelek értéke ez év áprilisának végén 55 százalékkal haladta meg a 2019 végi szintet, míg a belföldi hitelállomány csak 29 százalékkal gyarapodott.
„Az államadósság fenntarthatósága nem csak a mutatónak egy adott, kritikus szint alatti tartását jelenti, hanem annak a biztosítását is, hogy a további eladósodásnak olyan aktívumok, vagy a gazdaság olyan strukturális átalakításai felelnek meg, amelyek lehetővé teszik az adósságok törlesztését úgy, hogy az ne járjon rendkívüli áldozatokkal az eljövendő generációk számára” – olvasható a jelentésben. A BNR szerint a gazdasági struktúra modernizálása során prioritást kellene élvezzen az uniós források felhasználása.
Nemzetközi összehasonlításban Románia eladósodottsága még mindig viszonylag alacsony szintű, azonban a gazdaságilag fejlettebb országok könnyebben tudják kezelni a nagy államadósságot. Jelenleg nyolc EU-tagállamnak van Romániánál kisebb GDP-arányos államadóssága. A legkevésbé eladósodott tagállam Észtország, 18,5 százalékkal, a legrosszabb helyzetben pedig Görögország van, melynek a hitelállománya a GDP 209,3 százalékának felel meg. Az EU átlaga 92,9 százalék, míg Magyarország GDP-arányos államadóssága 81 százalék.
(Nyitókép: Agerpres)