Jobb helyen van Londonban a BNR aranya, mint Bukarestben volna
A PSD hozzávetőleg 55 tonna nemesfémet repatriált volna.
Elutasította múlt héten a képviselőház a Liviu Dragnea, jelenleg börtönbüntetését töltő korábbi PSD-elnök által benyújtott törvénytervezetet, amely az ország Nagy-Britanniában őrzött aranykészletének a hazaszállításáról rendelkezik. A törvényt 2019-ben megszavazta a parlament, azonban Klaus Iohannis államfő nem hirdette ki, hanem visszaküldte a törvényhozásnak.
Kapcsolódó
Benyújtásakor a tervezetet bírálta Mugur Isărescu jegybanki elnök is, arra hivatkozva, hogy az arany hazaszállítása nagyságrendekkel többe kerülne, mint amennyit a Bank of Englandnek fizet az ország tárolási költségként.
A Román Nemzeti Bank (BNR) aranytartaléka jelenleg 103,6 tonna, ami hozzávetőleg 5,1 milliárd eurót ér. Ebből körülbelül 61 tonnát a Bank of England páncéltermeiben található. A törvénytervezet értelmében ennek 91,5 százalékát, körülbelül 55 tonnát kellett volna hazaszállítani.
Általánosan elterjedt gyakorlat, bár semmiféle ezt előíró egyezmény nincs, hogy az országok aranytartalékuk egy részét Londonban, vagy New Yorkban tartják. Az Arany Világtanács 2018-as adatai szerint a szigetországban 5077,6 tonnát őriznek ebből a nemesfémből, bár Nagy-Britannia aranytartaléka csak 310,3 tonna.
CSAK SAJÁT
A fennmaradó közel 4 700 tonnán 72 ország, illetve egy sor nemzetközi intézmény osztozik. Az angliai tárolás nagyon biztonságosnak számít, a Bank of England 320 éves története során egyetlen aranyrablásra sem került sor. Pénzügyi elemzők szerint a nemzetközi befektetők számára megnyugtató, ha egy állam külföldön tartja aranytartaléka egy részét.
A BNR döntése, hogy az aranytartalék jelentős részért Londonban tartsa, tökéletesen érthető a történelmi tapasztalatok fényében. Az I. világháború idején 93,4 tonna aranyat szállítottak Bukarestből Moszkvába, megőrzésre. Ebből 2008-ban, Putyin Oroszországa visszaszolgáltatott 12 aranypénzt, melyek összsúlya 77 gramm volt. A fennmaradó 93 399 923 gramm Oroszországban maradt, minden valószínűség szerint örök időkre.
Az egykori szocialista országok közül Lengyelországnak van a legnagyobb, 128,6 tonnás aranytartaléka. Bulgáriának 40,4, Magyarországnak 31,5, Szlovéniának 3,2 tonna aranya van. A világ legnagyobb, 8 ezer tonnát meghaladó aranytartalékával az Egyesült Államok rendelkezik. Néhány országnak egyáltalán nincs aranytartaléka, például Kanadának, annak ellenére, hogy a világ egyik legnagyobb kitermelője, évi kb. 180 tonnával. A nemzeti bankok aranykészleteit 12,4 kg súlyú rudak formájában őrzik.