banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

A román gazdaságra is visszahatnak a szankciók: három napon át állt a Dacia egyik részlege

A Dacia Automobile Rt. a vártnál kevesebb megrendelést kapott kapcsolószekrényekre.

Az Oroszország elleni szankciók kétélű fegyverek, nem csupán  a putyini birodalom gazdaságát sújtják, hanem az azzal kereskedelmi kapcsolatokat fenntartó országokét is. Szerencsére Oroszország nem tartozik Románia kiemelt fontosságú kereskedelemi partnerei közé, az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint 2021-ben az oda irányuló kivitel értéke 1 milliárd euró volt.A szankciók miatt csökkenni fog a Dacia exportja | Fotó: Agerpres

A hazai gazdaságban azonban máris éreztetik hatásukat a szankciók, részben ezek miatt állt le március 14. és 17. között a Dacia kapcsolószekrényeket gyártó részlege. „A kapcsolószekrények gyártását a különböző gyáraktól érkező megrendelések csökkenése sújtja. Ez egy általános probléma, nem csak azzal van kapcsolatban, ami keleten történik, de kapcsolatban van a moszkvai üzemmel is” – közölte az Automobile Dacia Rt. a Ziarul Financiar gazdasági napilap megkeresésére.

Csodaszámba menne, ha az elkövetkező időszakban a szankciók nem okoznának további leállásokat a mioveni-i gyárban, Oroszország viszonylatában a Dacia lévén a legnagyobb exportőr. A francia tulajdonban levő vállalat vezetősége nem hozta nyilvánosságra az Oroszországba irányuló éves kivitel értékét.

A hazai autóipar garantáltan meg fogja sínyleni a szankciókat, a 20 legnagyobb, az oroszoknak exportáló cég között ugyanis 9 ebben az ágazatban tevékenykedik. Ezek között van a Makita, a Michelin, a Joyson Safety Systems, az Eberspaecher, az Autoliv és a Pirelli, melyek több üzemet működtetnek Erdélyben.

Az orosz piacra második legnagyobb értékben szállító cég a Procter&Gamble tulajdonában levő, samponokat és mosószert gyártó Detergenți Rt. A szászvárosi üzemet működtető Philips is benne van a Top 20-ban. A holland nagyvállalat helyi leányvállalata bizalmasan kezeli az orosz piacra irányuló export értékét, csak annyit közöltek, hogy a gyermekápolási cikkek és egészségügyi berendezések kivételével felfüggesztették az oroszországi szállításokat. A legnagyobb exportőrök között két gyógyszeripari cég is van.

Míg a kivitel zömét ipari termékek teszik ki, addig a behozatal nagyját a kőolaj és a földgáz adják. A 10 legnagyobb importőr között 7 energetikai cég van, élükön az Oscar Downstream kft.-vel és a Rompetrol Rafinare Rt.-vel. Az INS adatai szerint tavaly kb. 3 milliárd euró értékben érkezett importáru Oroszországból.

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?