banner_rtaOjPsr_970x250.png
banner_GInwbUkj_728x90 (1).png
banner_h7zf3gRj_300x250 copy.png

A jó repcetermés után gyenge akáccal számolnak a méhészek

A repcevirágzás a végéhez közeledik és vannak vidékek, ahol már el is virágzott a vándorméhészek számára is fontos haszonnövény. A hordás kedvezően alakult, naponta átlagosan 3 kilogrammot hordtak a méhek.

A jelenlegi hosszan tartó lehűlés főleg az akácot befolyásolja negatívan, viszont, ami még rosszabb, hogy a késői fagyok miatt az akác jelentős része elfagyott, így nagyon gyenge szezonra számítanak a méhészek.A repce jókor virágzott, az akác sajnos már kevésbé | Illusztráció: Pexels

A repcevirágzás – ami lassan elnyílóban van – kedvezően alakult a Hargita megyei vándorméhészek számára – közölte érdeklődésünkre Zöldi István, a Hargita Megyei Méhészegyesület alelnöke. Mint elmondta, a méhek jól hordtak, az időjárás többnyire kedvező volt, noha a szezon végén beköszönő lehűlés és csapadék már kissé visszavetette a termelést.

„A repcénél összességében jó közepes eredmények születtek, átlagosan napi három kilogramm nektárt gyűjtöttek a méhcsaládok” – fogalmazott Zöldi István. Hozzátette: Hargita megye méhészei a repcevirágzás idején többnyire a Bărăganba, Bukarest és Krajova térségébe vándorolnak, de akadnak olyanok is, akik inkább Maros megyében próbálkoznak, kihasználva az ottani repceföldeket.

Az állóméhészetekben a lehűlés előtt a gyermekláncfű és a gyümölcsfák virágzása napi egy kilogrammos hordást eredményezett kaptáranként. Az utóbbi napok esős, hűvös időjárása azonban jelentősen visszafogta a nektártermelést. A szakember ugyanakkor figyelmeztetett arra is, hogy „figyelni kell a családokat, mert a méhek a lehűlés miatt a kaptárakba szorulnak, ami erősíti a rajzási hajlamot, viszont mindezt különböző módszerekkel meg lehet akadályozni. Érdemes beavatkozni, hogy ne gyengüljenek el a családok” – hangsúlyozta.

Az akácszezont nézve kevésbé derűlátóak a méhészek. Délen, a Duna-mentén már megkezdődött a virágzás, de sok helyen gyenge termés ígérkezik. A késői fagyok és havazás miatt jelentős károk keletkeztek az akácállományban. A Duna-menti virágzás után a méhészek általában a Kárpátok déli lejtőin vagy Szatmár térségében próbálnak szerencsét az úgynevezett „második akáccal”, de sokan az erdélyi akácra Medgyes környékére is elvándorolnak. A kilátások azonban ezekben a régiókban sem túl biztatók. „Ottjártamkor nem láttam virágot az akácosokban. Nagy reményt nem fűzünk ehhez a szezonhoz” – zárta gondolatait Zöldi.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?