Nem hiszti, nem nyavalygás: az endometriózis rengeteg nőt érint, meddőség a következménye

A menstruáció időszakát sok nő gyógyszerekkel, melegvizes palackkal, hányingerrel, gúzsba kötő fájdalommal vészeli át, amit a környezet legyintve úgy nyugtáz, „az ismétlődő havi baj csupán hiszti, nyavalygás”. Pedig a menstruációnak valóban létezik egy gyötrelmes formája, ami az elviselhetetlen fájdalom mellett a gyermekvállalást is megnehezíti, gyakran ellehetetleníti. Tíz nőből egyet érint, sokan nem is tudják, hogy a panaszaik voltaképpen betegségről tanúskodnak. Dr. Hompoth György csíkszeredai szülész-nőgyógyásszal beszélgettünk az endometriózis világnapjának apropóján: okairól, tüneteiről, kezeléséről és következményeiről kérdeztük a szakembert.

Mit takar az endometriózis fogalma? A kívülállók hogyan képzelhetik el ezt a „hisztiként”, „havi bajként” emlegetett betegséget?

Egy szokványos szövet szokatlan helyre vándorol – így írhatnánk körül az endometriózisként emlegetett rejtélyes betegséget, ami a nőket termékeny éveikben érinti. Jóindulatú, krónikus betegség, mégis rengeteg gonddal és heves panaszokkal jár. Voltaképpen abból áll, hogy a méhnyálkahártyasejtek nem a méhüregben helyezkednek el, hanem a méhen kívül tapadnak meg, leggyakrabban a hashártya felszínén, de „elcsatangolhatnak” a petefészkekbe, a hüvelybe, a belekbe, a húgyhólyagba, a hasüregbe is, sőt, megtörténik, hogy egészen a mellkasig vándorolnak, és a tüdőben tapadnak meg, illetve figyeltek már meg szemben, központi idegrendszerben és bőrben is hasonló elváltozásokat.

A betegség fő problémája az, hogy az elvándorolt sejtek a szokatlan helyeken is a női hormonok által működnek: növekednek, vastagodnak, a menstruáció folyamán pedig a leválást követően vérezni kezdenek, amely súlyos következményekkel és fájdalommal jár, hiszen a menstruációs vér a méhszájon át a hüvelyen keresztül távozik a szervezetből, a hasüregben és egyéb testüregekben azonban nem talál utat magának, így megreked, és súlyos szövődményeket okoz: mivel a szervezet küzd a rendellenességgel, az elváltozás folyamán nyálkahártyaszigetek alakulnak ki, körülöttük hegszövetek képződnek.

Nem csoda, hogy a fájdalomtól sok nő létezni is alig bír, hiszen megnehezíti a munkavállalást, a mindennapi teendők ellátását is. Hány százalékát érinti a nőknek, melyik korosztály a veszélyeztetettebb? Véletlenszerű a betegség kialakulása?

Gyakori jelenség, havonta több endometriózisos műtétünk van Csíkszeredában, amelyek közül tucatnyi súlyos kategóriába sorolható, szervrészeltávolítással járó beavatkozás, tehát gyakran a húgyhólyag és a végbél részleges eltávolítását követeli. Általánosan a nők 10 százaléka érintett, világszerte 176 millió nő szenved tőle, gyakran úgy, hogy nem is sejti, a panaszának neve is van: érzékeli a menstruációs görcsöket, tapasztalja a szorító fájdalmat, a rosszulléteket, és a különféle tüneteket, de a szakszerű kezelésben későn részesül, mert a tünetek jelentkezését követően nem fordul rögtön szakemberhez. Bizonyos kutatások kimutatták, gyakran 7 év telik el a tünetek felbukkanása és a megfelelő kezelés között, és ez idő alatt akár több, felületi kezelésnek tekinthető műtéten is átesnek a nők.

Talán azt is kijelenthetjük, hogy egyre gyakoribb betegség – vagy legalábbis egyre ismertebb, mert a diagnosztika és a kezelés is fejlődött –, ugyanis 15-20 évvel ezelőtt az endometriózisról szóló tanulmányokban résztvevők száma körülbelül húsz személy volt, ez 5-6 évvel ezelőtt már párszázra növekedett, és napjainkban többezerre emelkedik.

Fotó: Pexels | Polina Zimmerman

Az endometriózis okait senki sem tudja pontosan. Többféle magyarázat létezik: a retrogád elmélet szerint a menstruációs vér visszafelé áramolva sodorja a méhnyálkahártya sejtjeit a hasüregbe vagy más testüregekbe, amelyek aztán ott megtapadva úgy működnek tovább, ahogyan a méhüregben tették; de létezik olyan elmélet is, miszerint a szervezetben kezdettől fogva jelen vannak azok a sejtek, amelyek egy genetikai kód irányítására vagy környezeti hatásra képesek a méhnyálkahártyát alkotó sejtekhez hasonlóvá alakulni.

Genetikai és immunológiai okok is szerepet játszhatnak a betegség kialakulásában: ha a szülők szenvedtek endometriózisban, akkor nagy valószínűséggel a gyermek is örökölheti, viszont ez sem szabályszerű.

Ha az okai kevésbé ismertek, a tünetei és következményei bizonyára nyilvánvalóbbak. Mi a kórisméje, mit eredményez az endometriózis?

Elsődleges tünete az elviselhetetlen fájdalom, hiszen menstruáció folyamán a vérzés a hasüregben is megvalósul, nem beszélve arról, hogy a hegszövetképződés is gyötrelmekkel jár. Ha a szervek érintettek, például a húgyhólyag vagy a végbél, akkor gyakori lehet a vizelési inger, jelentkezhet véres vizelet, menstruáció folyamán hasmenés, kifejezetten fájdalmas székletürítés. A petefészket érintő endometriózis általában a peteérés idején, két menstruáció között, megközelítőleg félidőben okoz fájdalmat, esetében sűrű, véres ciszták alakulnak ki, amelyek egy ultrahangvizsgálat keretében felfedezhetők.

A fájdalom mellett az endometriózis egy még súlyosabb következménye a meddőség, ugyanis gyulladásos reakciót generál, a petesejtet károsítja, ezért nehezen valósul meg a megtermékenyülés. Emellett a bőséges és elhúzódó menstruációs vérzés, a rendszertelen havi vérzések, a közösülés esetén jelentkező fájdalom, a tartósan fennálló alhasi vagy hátfájdalom is figyelmeztető jel lehet, amelyek, ha huzamosabb ideig fennállnak, akkor fáradtságérzetet, kimerültséget, alvászavart, elszigetelődést és depressziót eredményeznek.

Csak menstruáció alatt zajlik, vagy a teljes női ciklust érinti? Termékeny időszakban is fájdalmat okoz, a peteérést szintén nehezíti?

A panaszok általában a menstruáció alatt fokozódnak, de az endometriózis gyakran okoz krónikus fájdalmat, tehát megtörténik, hogy bizonyos nők két menstruáció között is gyötrődnek. Mivel a tünetek összetéveszthetők a medence- vagy bélgyulladással, megjelenésüket követően kötelező a szakorvos felkeresése. A panaszok mértéke szabja meg, meddig menjen el a szakember: ha valakinek olyannyira erősek a fájdalmai, hogy azt a fájdalomcsillapító sem enyhíti, akkor jöhet szóba a laparoszkópiás beavatkozás a probléma felfedésére és kezelésére.

Orvosolható, enyhíthető, ki lehet gyógyulni belőle?

Az endometriózis több probléma köré szerveződik. Már a diagnosztizálása is nagy kihívás, hiszen a tünetei rendszerint változatosak. Több formája ismert, vannak könnyen észrevehető és gond nélkül kezelhető tünetek, ilyen például a petefészekciszta. A nehezebben felfedezhető, de még mindig zavartalanul kezelhető formái a hasüregi szerveket borító hashártyán található elváltozások – ultrahangon keresztül nem láthatók, csakis műtéti beavatkozás folyamán diagnosztizálhatók, amelyre megfelelő a laparoszkópia. Ez egy minimálisan invazív sebészeti beavatkozás, amelynek során egy kamerát tartalmazó, vékony, csőszerű eszközt kisebb bemetszéseken keresztül juttatunk a hasüregbe, ahol más speciális eszközök felhasználásával távolítjuk el az elváltozásokat. Gyors műtéti eljárás, a beavatkozást követő gyógyulás pedig kevesebb szövődménnyel jár.

Vannak olyan típusai is a betegségnek, amelyeket nagyon nehéz meglátni és kezelni: a mélyen infiltráló endometriózis nem a hashártya felületén található, hanem alatta helyezkedik el. Ezzel csak a megfelelően szakosodott szakemberek képesek megbirkózni, hiszen a vizsgálata, a kezelése és a műtéti beavatkozása felér egy ráksebészeti operációval.

Az endometriózis típusait szóban könnyű elkülöníteni, de a valóságban ezek a tünetek gyakran társulnak egymáshoz. Az enyhe formák – amelyek mondhatni, gyakoribbak – és a súlyosabb esetek, például a mélyen infiltráló endometriózis gyakorta együtt járnak. Itt kezdődik a kihívás: ha a nőgyógyász nem méri fel pontosan, hogy az enyhe formák a súlyosakkal kiegészültek-e, nem lesz megfelelő a kezelés, és a tünetek megmaradnak, hónapról hónapra ismétlődnek, ezért az első beavatkozást második, harmadik és sokadik műtét követi, ami a szervek kárát okozhatja.

Kezelhető gyógyszerekkel is, de a fájdalomcsillapítók a szenvedést ugyan enyhítik, a probléma kiváltó okát nem szüntetik meg. A gyermekvállalási szándék függvényében fogamzásgátlótablettát is ajánlhatunk, ez akkor megfelelő, ha az érintett szándéka a fájdalomtól való megszabadulás, és nem célja a megtermékenyülés. Azokban az esetekben, amikor a termékenység helyreállítása a tét, vagy a fájdalom súlyosabb tüneteket is produkál, azaz bélelzáródást, különféle gyomrot és bélrendszert érintő gondokat idéz elő, csakis a műtéti beavatkozás jelentheti a kiutat. Ha a végbél érintett, a műtéti beavatkozás folyamán a hegszövettel együtt a bélszakaszt is el kell távolítanunk.

Tehát az endometriózis a fájdalom és meddőség betegsége. A betegségben szenvedőknek milyen lehetőségeik vannak a gyermekvállalásra?

Noha az endometriózist nem kíséri mindig fájdalom, a „csendes” formája is meddőséghez vezethet. A különféle vizsgálatok során feltárt terméketlenségek 30-40 százaléka általában olyan endometriózis következménye, amelynek nem is voltak figyelmeztető jelei. Ezekre rendszerint úgy derül fény, hogy más panaszok miatt hastükrözést vagy egyéb műtéti beavatkozást hajtanak végre a páciensen, illetve az is a „csendes endometriózis” velejárója, hogy a pár hosszú ideje törekszik a gyermekvállalásra, de próbálkozásaik sikertelenek.

A cél az endometriózis megfelelő kezelése: ha sikerül teljes mértékben eltávolítani a káros szövetet, nagy esélye lesz a spontán terhesség megvalósulásának. Infertilitást kezelő endometriózis-műtét után általában 70 százalékos a terhesség esélye, azaz megfelelő kezeléssel tízből hét nőnek sikerül gyermeket vállalnia. Az újraképződés ritka, főként, ha teljesen eltávolítjuk, viszont, ha nincs mindenhonnan kisöpörve az endometriózis-szövet, szinte teljesen biztos, hogy időről időre ki fog újulni a betegség.

A mesterséges megtermékenyítés is eredményt hozhat: számításba kell vennünk, hogy az elváltozásnak milyen formájával állunk szemben, annak melyek a tünetei, és milyen beavatkozás oldhatja meg a problémát. A súlyos endometriózis, mint említettem, műtét szempontjából a ráksebészettel vetekszik, ugyanis tűpontos beavatkozásra van szükség. Előfordul, hogy a súlyos típusa sem jár gyötrelmes fájdalomérzettel, ilyenkor a különféle műtéti kockázatokat figyelembe véve többen az operáció helyett a lombikprogram lehetőségébe kapaszkodnak. Ám abban az esetben, ha a súlyos endometriózis mellé fájdalom és meddőség is társul, a megoldás egyetlen módja a műtét. A spontán teherbeesés esélyét is növeli egy előzetes beavatkozás, amely során „kisöprésre kerül” minden endometriózisos elváltozás.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

„A menstruációnak fájnia kell” – ezzel a mondattal nyugtatják magukat az érintettek általában. Az endometriózis világnapján mit üzen azoknak, akik rettegve várják a havi vérzésük időpontját?

Nehéz meghatározni, hogy a menstruációs fájdalom meddig számít még elfogadhatónak, mert a szervezetek különbözőek, éppen ezért vannak nők, akik jobban szenvednek a menstruációjuk folyamán, mások pedig kevésbé. Amikor a havi vérzés görcsösebbnek tűnik, illetve két vérzés között is jelentkeznek szokatlan tünetek jobb szakemberhez fordulni a panaszokkal. A világnap kapcsán arra kérem a nőket, menstruációs görcsök esetén, illetve akkor, ha tudják, hogy endometriózisuk van, igényeljenek szakszerű kezelést a problémáikra. Az országban még hadilábon állunk a betegség hozzáértő megítélésével és orvoslásával, ezért érdemes az endometriózisban jártas nőgyógyászok segítségére támaszkodni.

Kapcsolódók

Kimaradt?