Miért ne lehetne kivenni menstruációs szabadságot is?

Új jóléti intézkedést vezetett be egy brit cég: a Coexist női alkalmazottai ezentúl menstruációs indokkal is kaphatnak szabadnapot. A lépést az Index szerint a Coexist azzal indokolta, hogy „boldogabb és egészségesebb munkakörnyezetet akar kialakítani, és hogy a női alkalmazottak természetes ciklusának figyelembe vétele mindenkinek hasznos".

Bex Baxter, a Coexist igazgatónője elmondta, milyen egyszerűen is működik ez a gyakorlatban: aki nem érzi jól magát, az szóljon, és hazamehet. Azzal is indokolja az úttörő kezdeményezést, hogy nem kéne olyan tabuként kezelni a menstruációt, mintha a havi vérzésnek semmi köze nem lenne a munkavégzéshez. Igazgatóként sok nőt láttam már kétrét görnyedni a menstruációs fájdalmai miatt. Bűntudattal és szégyenkezve kérnek kis időt, és minden eszközzel próbálják leplezni. Emiatt kezdtünk el azon gondolkozni, hogyan tudnánk könnyíteni a helyzetükön" - állította.

A brit állami egészségügyet működtető National Health Service felmérése szerint a nők 90 százaléka szokott valamilyen menstruációs fájdalmat tapasztalni; minden ötödik nő mérsékelt fájdalomról számolt be, de a nők kilenc százaléka komolyan szenved a menstruáció alatt. Egy másik kutatás szerint a brit nők 14 százaléka menstruációs fájdalmai alatt képtelen normálisan végezni a munkáját.

A kérdésben igazán úttörőnek a Nike számít, mely 2007-ben adott ki egy irányelvet, mely alapján a menstruációs fájdalmakra hivatkozva el lehet távozni a munkából. A lépés sokak szerint nem csak egy pozitív gesztus, hanem a vállalati produktivitásnak is jót tesz.

Etikusságáról azonban vita folyik: van, aki szerint nem tisztességes, hogy a nők extra szabadidőhöz jutnak, van, aki szerint egy egészségügyi szükségszerűségről van szó. A Coexist március közepén nyilvános előadáson is bemutatja Bristolban, hogyan is működhet jól a period policy" a munkahelyeken.

Kimaradt?