Ezt a szokást felejtsd el, ha spórolni akarsz télen

A gyerek havas kesztyűje, átázott zokni, nedves konyharuha, gyorsan kimosott pulóver – nálad mi szokott száradni a fűtőtesten? A hideg évszakok gyors, praktikus és gyakori megoldása ez, mégis legalább három érvünk van arra, miért ne alkalmazd. 

A Mirror cikke hívja fel a figyelmet az ártalmatlannak tűnő szokás negatív hatásaira: károsítja az egészséget, növeli az energiaszámlát, rendetlenné teszi az otthonunkat. 

Apró változtatásokkal is spórolhatunk | Illusztráció: Pixabay

A fűtőtesten száradó ruhákból a levegőbe kicsapódó nedvesség megfelelő környezetet teremt a különböző gombák, baktériumok elszaporodásához. Ezekkel egy egészséges, erős immunrendszerrel rendelkező ember szervezete könnyedén megküzd, ám a téli időszakban vitaminhiánnyal, gyengébb védekezőképességgel bíró embert könnyen megbetegíthetnek.

A szakértők szerint egy egyszeri alkalom – egy pár nedves zokni – még nem feltétlenül jár komoly egészségügyi kockázattal, de ne borítsuk be az összes fűtőtestet a mosógépből kivett ruhákkal. Érdemes kerülni ezt különösen akkor, ha idősek, gyermekek vagy krónikus betegségben szenvedők élnek a lakásban. 

Növeli az energiafogyasztást 

Bár a kormány február elejére ígért döntést az energiaár-támogatásokról, egyelőre nincsenek arról biztos információk marad-e a kedvezményes díjszabás. Így a pénztárcánk szempontjából sem mindegy, hogy mennyit fogyaszt a háztartásunk, a fűtőtesten száradó ruhák pedig könnyen megnövelhetik ezt. A nedves ruhák megakadályozzák a hatékony hőelosztást, a fűtőrendszernek tovább kell működnie, hogy bíztosítsa a megfelelő szobahőmérsékletet. Ráadásul ez még a fűtőtestek károsodásához is vezethet, ami plusz javítási költséget róhat a családi költségvetésre. 

A fűtőtesteken száradó ruhák mindezeken túl, rendezetlenné teszik a lakásunkat. 

A ruhaszárítás növeli a lakás páratartalmát | Fotó: Pexels

Mi a megoldás?

Szárítógép: biztonságos és gyors megoldás, amellyel megakadályozhatjuk, hogy nedvesség kerüljön a levegőbe. Az energiafogyasztásunkat viszont bizonyára megnöveli a gyakori használata.

Ruhaszárító: lehetőleg egy jól szellőző helyiségben állítsuk fel, hogy ne növelje meg jelentősen a lakás páratartalmát. 

Gyakori szellőztetés: nemcsak a lakásunk levegőjét frissíti fel, hanem nekünk is jót tehet. 

Párátlanító készülék: segít a megfelelő szinten tartani a lakás páratartalmát, viszont a szárítógéphez hasonlóan jelentősen növeli a villanyszámlát

Ruhák elhelyezése: figyeljünk arra, hogy a nedves ruhák között a levegő szabadon keringhessen, így hamarabb megszáradnak. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?