Ez a hét szokás kell a boldog élethez 

Új év, új én – tartja a mondás s mégha a gyakorlat nem is mindig igazolja ezt, érdemes kihasználni az új év hozta lendületet és motivációt az új szokások bevezetésére. Korábbi cikkünkben már kifaggattuk Simon Brigitta pszichológust arról, hogyan tartsuk be az újévi fogadalmainkat. A Your Tango cikke alapján hét olyan új szokás bevezetését javasoljuk, amelyek hozzásegítenek a boldog élethez.

Érdemes kísérletezgetni egy-egy új szokás bevezetésével vagy éppen korábbi rossz szokásaink elhagyásával, hiszen ezeknek hosszú távú, életminőséget javító hatásai vannak. Egy-egy apró szokás bevezetésére elég akár napi néhány percet fordítani (például a rendszeres vízfogyasztás), de tartós egészségügyi előnyökkel jár. Ugyanilyen fontos odafigyelni a mentális jólétünkre is. Erre is adunk néhány ötletet.

Apró szokások is hozzásegíthetnek a boldogabb élethez | Fotó: AdobeStock

Mindennapi írás

Nem kell profi írónak lennünk ahhoz, hogy a mindennapi írás-gyakorlás pozitív hatásait érzékeljük. Írhatunk naplót, amely egy kreatív módja a napjaink leírásának, emlékeink megőrzésének vagy hosszú távú terveink feljegyzésének. Nem kell feltétlenül a szépségre törekedni, nyugodtan írjuk le, ami csak eszünkbe jut. Értékes olvasmány lesz évek múlva. Személyes gondolatainkat megoszthatjuk a nyilvánosságban is – akár névvel, vagy akár név nélkül is.

Számtalan lehetőség van már az írás általi önkifejezésre: blogot indíthatunk, Instagram- és Facebook-oldalt hozhatunk létre. Ezáltal nemcsak követőkre és lájkokra tehetünk szert, hanem értékes kapcsolatokat is építhetünk. S mégha nem is kézzel fogható, hanem digitális, de minden bizonnyal érdekes lenyomata lesz ez a mindennapjainknak.

Cinkostárs

A szakértők szerint az új szokások bevezetésére szükségünk van egy partnerre, egy “cinkostársra”. Ő az a személy, aki támogat a célunk elérésében, ugyanakkor számon is kér és rendszeresen ellenőriz. Egy 2017-es kutatás is kimutatta, hogy a cinkostárssal vagy partnerrel rendelkező személyek sikeresebbek a céljaik elérésében.

Mindennapi olvasás

Nemcsak a mindennapi írás, hanem a mindennapi olvasás is hozzásegíthet egy boldogabb élethez. Míg egyesek alig várják, hogy a nap végén bekapcsolják a Netflixet vagy a videójátékokat, addig másoknak az olvasás és a papír alapú könyvek jelentik az igazi kikapcsolódást. A rendszeres olvasás jó hatással van a mentális egészségre: csökkenti a stresszt, javítja a koncentrációs képességet és a memóriát, növeli az empátiát, fejleszti a kritikus gondolkodást. Emellett: kikapcsol, inspirál, szórakoztat. Merüljünk el egy-egy jó könyvben és élvezzük ennek pozitív hatásait. Mi fér bele egy könyvbe? és Mi fér bele egy kávéba? beszélgető-sorozatainkkal ajánlunk is olvasnivalót. 

Mozgás!

Nem szabad luxusnak tekinteni a mozgásra szánt időt – hívják fel a figyelmet a szakértők. Bár tudjuk, hogy gyakran nehéz felállni a kanapéról vagy a munka mellől, fontos lenne időt szánni a rendszeres testmozgásra. Csökkenti a stresszt, növeli az önbizalmat, javítja a hangulatunkat, a kognitív képességeinket és a teljesítőképességet, számos egészségmegőrző és betegségmegelőző hatása van. Különösen hasznos, ha a mozgást a szabad levegőn, a természetben végezzük. S még ha társaságunk is akad hozzá, akkor közösségi élmény is lehet a testmozgás. 

A mozgás közösségi program is lehet | Kép forrása: Pexels

Minitanfolyam 

Alvás közben is lehet pénzt keresni – legalábbis az idézet cikk szerint, amely azt tanácsolja, hogy hozzunk létre egy minitanfolyamot, amelyet aztán értékesíthetünk, így némi pluszpénzre tehetünk szert. A munkánk vagy a hobbink miatt bizonyára szakértői vagyunk egy-egy témának. Egy okostelefon segítségével és minimális befektetéssel minitanfolyamot készíthetünk, amelyet különböző platformokon értékesíteni tudunk. Sikert, elismerést és pénzt is hozhat. A bevételből pedig mi magunk is előfizethetünk tanfolyamokra, ezáltal fejlesztve önmagunkat. 

Tudatosság a közösségi médiában

Manapság nagyon sok közösségi oldalt használhatunk, ezek azonban nem feltétlenül csak jótékony hatással lehetnek ránk. A folyamatosan minket érő újabbnál újabb ingerek, szorongást válthatnak ki bennünk. Éppen ezért célszerű lenne minél inkább lecsökkenteni a képernyőidőnket és a közösségi média használatában tudatosságra törekedni. Iratkozzunk le, kövessük ki azokat az oldalakat, amelyek rossz érzéssel töltenek el minket. Vagy próbáljuk ki néhány napig, milyen az élet a telefonunk, vagy legalábbis a Facebook, Instagram/Tiktok nélkül. 

Jót tesz ha a telefont néha kikapcsoljuk | Fotó: AdobeStock

A jó társaság

Különösen a távmunkában dolgozók esetében fontos felhívni a figyelmet a közösség erejére és a társas kapcsolatok fontosságára. Sok mindent el lehet sajátítani könyvekből, tanfolyamokról, internetről, de az is fontos, hogy a minket érő információkat legyen kivel megosztani és megbeszélni is. Igazán értékes lehet egy kicsi, de támogató csoport, amely rendszeresen találkozik.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?