Allergia kínozza nyaralás idején? – Dr. Albert Kinga válaszol

A különböző típusú allergiás tünekektől szenvedők megtanulnak együtt élni betegségükkel a mindennapokban, viszont a biztonságot jelentő otthoni környezetből kiszakadva, nyaralások és utazások alkalmával a szervezet szokatlan mennyiségű vagy minőségű allergéneknek lehet kitéve. A környezetváltozás már önmagában a tünetek súlyosbodását vagy újak megjelenését vonhatja maga után, viszont némi elővigyázatossággal, tudatosan felkészülve csökkenteni lehet a kellemetlenségeket. Sokan hajlamosak annyira kiszakadni a napi rutinból, hogy a jól beállított, működőképes gyógyszeres kezelésüket is nyaraló üzemmódba helyezik, ami napokon belül beárnyékolja a szabadság pillanatait – véli dr. Albert Kinga allergológus, klinikai immunológus főorvos.

Dr. Albert Kingát korábban az allergia tüneteiről, kezeléséről és annak elmulasztásának következményeiről kérdeztük. A szakember azt is elmagyarázta, miért szenvednek világszerte egyre többen allergiától, hiszen Európában például minden negyedik ember allergiás, a következő öt évben pedig minden második ember allergiás megbetegedéssel küzdhet majd.

Az allergia sajnos megkeserítheti a nyári üdülést, amennyiben a betegek nem fordítanak kellő figyelmet a megelőzésre, valamint a kezelésre. Az allergológus részletesen tájékoztat a nyaralás megtervezéséről, az utazásról, valamint arról, hogy mi a teendő, ha nyaralás közben jelentkeznek az allergiás tünetek.

Az utazás előtti felkészülés

Albert Kinga a figyelmünket blogbejegyzésére irányíotta, amelyben tételesen leírja: szerinte kiemeltem fontos utánanézni, hogy az úti cél milyen „allergén zónában” helyezkedik el. Ha valaki szezonális pollen- vagy penészgomba-allergiában szenved, próbálja a pihenést a pollenszezonon kívülre helyezni. Amennyiben ez nem lehetséges, „tájékozódhatunk az aktuális pollenhelyzetről telefonos applikációk vagy internetes programok segítségével, amennyiben pontosan tudjuk, hogy mire vagyunk allergiásak. Kiválasztva a hónapot, beírva az allergiás problémaokozó nevét, máris tanulmányozhatjuk a pollentérképet”. Hozzátette, európai desztináció esetén hasznos segítséget nyújthat a www.polleninfo.org honlap. Kiemelten fontos, hogy csak akkor kezdjenek el hosszú távú allergiás kezelést a betegek, ha a gyógyszereket a témában szakosodott orvos írja fel.  

Illusztráció: Adobe Stock

„Általános érvényű szabály, hogy pakoljuk be és a kezelési sémának megfelelően szedjük a gyógyszereket a szabadság ideje alatt is. Külföldön nagyon sok antiallergiás gyógyszer vényköteles, csak nehezen szerezhető be” – fűzte hozzá a szakember.

Amennyiben poratka allergiában szenved a beteg, javasolt, hogy antiallergiás matracfedőt is vigyen magával, esetleg olyan párnát, ami poratka elleni impregnált bevonattal biztosítja pihentető alvást. „A hotelszobák poratkában bővelkedő ágyai könnyen a tünetek fellángolását eredményezhetik” – hívja fel a figyelmet Albert Kinga.

Hozzáfűzte: „Ha állatszőr-allergiában szenvedünk, szállásunk kiválasztásakor fokozottan figyeljünk arra, hogy olyan helyre foglaljunk, ahol előzőleg nem lehetett elszállásolni házikedvenceket, mert bármilyen alapos is legyen az érkezésünk előtti takarítás, például egy macska hámsejt allergénje akár 11 hónapig is képes bajt okozni egy arra allergiás ember számára”.

Az ételallergiában szenvedők számára nagy körültekintés szükséges, hogy kilépve a megszokott rutinból, még véletlenül se érintkezzenek a számukta bajt jelentő élelmiszerekkel. Már a repülés tervezésekor ellenőrizni kell, hogy az adott légitársaságnál igényelhető-e allergénmentes menü – hangsúlyozta az allergológus. Hozzátette, a bizonyítottan allergiás személy egészségügyi biztosítással és a megfelelő orvosi papírokkal utazzon, mert minden óvintézkedés ellenére a baj hamar megtörténhet, és a külföldi orvosi ellátás néha bonyodalmas lehet.

Utazás repülővel és autóval

A nemzetközi repülőterek limitálják éles tárgyak, illetve folyadékok fedélzetre való feljuttatását. Megengedik indokolt esetben kis mennyiségű gyógyszer szállítását, viszont előfordulhat, hogy meg kell indokolni ezek szükségességét. „Az allergológus szakorvos – kérésre – angol nyelvű bizonylatot állít ki erről. A fedélzetre sürgősségi, gyors hatású gyógyszereket indokolt felvinni (antihisztaminok, önbelövős adrenalininjekció, asztmásoknak gyors hatású inhaler), minden egyéb mehet a feladandó csomagba” – tanácsolja Albert Kinga.

Illusztráció: Pexels

Amennyiben allergénspecifikus immunterápiás kezelés alatt áll egy személy, a nyelvalatti oldatnak a kézipoggyászba kell kerülnie, máskülönben megromolhat a szer. „Értesítsük a személyzetet betegségünkről. Amennyiben előzőleg életveszélyes anafilaxiás sokkot éltünk át, legyen kézügyben önbelővős adrenalininjekció is. Ha bármilyen allergiás tünetet észlelünk repülés közben, vegyük be a sürgősségi gyógyszereket és tájékoztassuk a személyzetet. Ha különösen hosszú repülőút előtt állunk, legyenek a közelben a megszokott kezelési sémába tartozó gyógyszerek is” – hangsúlyozta.

Autóval utazva érdemes pollenszűrőt cserélni a gépjárműben indulás előtt, emellett segíthet, ha felhúzott ablakkal utaznak a betegek, továbbá követni kell a napi gyógyszerszedési sémát, amennyiben szükséges.

Megérkezve az úti célhoz

Adott esetben kommunikációs problémákba ütközhetünk a helyi lakosokkal a nyelv pontos ismeretének hiányában, ezért javasolt, hogy legyen nálunk egy kis kártya, ami tájékoztat az allergiánkról a célország nyelvén, ez különösen ételallergia esetén lehet hasznos – fogalmazott a szakember.

Úgy véli, csomagolt étel vásárlásakor mindig szükséges ellenőrizni, hogy mit tartalmaz az adott élelmiszer. A legtöbb európai vagy amerikai országban kötelesek feltüntetni az allergéneknek minősülő anyagokat, ugyanakkor vannak olyan országok, ahol lazábbak az erre vonatkozó törvények.

Ha mégis baj van

Allergiás tünetek jelentkezhetnek eleve ismert, kezelt beteg esetében, viszont kellemetlen allergiás tüneteket mutathatnak olyan személyek is, akik máskor nem küszködnek hasonló problémákkal. Gyakori kórkép a nyaralás alatt fellépő csalánkiütéses tünetegyüttes, amely szerencsére ritkán okoz komoly bajt, viszont nagy ijedtség övezi, a kisgyerekes családok egyik rémálma. „Tekintve, hogy ilyenkor a megszokott környezet és táplálkozási szokások teljesen átalakulnak, ártalmatlan kiütések jelenhetnek meg, melyek okára utólag nehéz rávilágítani” – magyarázta Albert Kinga.

„Ha allergiás tünetek jelentkeznek, gyógyszer hiányában próbálkozhatunk beszerezni gyógyszertárban azt, ami otthon maradt, viszont mindig ellenőrizzük a hatóanyagot és a dózist. Ha komoly allergiás tüneteink vannak, kérjünk segítséget a körülöttünk levőktől, szükség esetén hívjanak mentőt” – hívja fel a figyelmet a szakorvos.

Dr. Albert Kinga allergológus szakorvos es klinikai immunológus főorvos, a sepsiszentgyörgyi Albert Optimun Medicals munkatársa.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?