A szellentés a legegészségesebb módja a bélgázok felszabadításának: ezért ne tartsa vissza
CSAK SAJÁT
A szellentésért felelős bélgázok részben az emésztés folyamán képződnek, részben pedig az evéssel, ivással lenyelt levegőből származnak. Vannak ugyanakkor bizonyos befolyásoló tényezők is: a gáz gyorsabban halmozódhat fel, ha az ember dohányzik, szívószálat használ vagy nehezen emészthető ételeket fogyaszt, de hasonló hatása lehet a stressznek, a székrekedésnek, illetve egyes emésztőrendszeri megbetegedéseknek is.
A szellentés során a gáz a belekből a végbélbe kerül, majd a végbélnyíláson keresztül távozik. Ha viszont összeszorítja a záróizmait, akkor egy darabig visszatartható. Bár kutatások szerint a bélgázok kisebbik része a vérkeringésbe kerül, majd a légzéssel távozik, a nagyobbik része a bélrendszerben marad és fokozza a nyomást, míg végül szellentés vagy böfögés formájában kitör.
Ha a gáz nem tud felszabadulni, az a kellemetlen érzésen túl puffadást, emésztési zavarokat, gyomorégést és fájdalmat is okozhat. Egyes vizsgálatok azt mutatták, a szellentés visszatartása összefüggésbe hozható a diverticulitis néven ismert gyulladásos megbetegedés kialakulásával is, ami megfelelő kezelés hiányában súlyos fertőzéshez vezethet.
Ezt teheti, ha gyakran szellent
Egyes élelmiszerek, mint például a babfélék, fokozzák a gáztermelődést, ezért ezek fogyasztását tanácsos visszafogni. A Healthline szerint emellett érdemes lehet odafigyelni a zsíros, a magas fehérje- és magas rosttartalmú ételek hatásira is. Néhány tipp, ami segíthet:
- egyen és igyon lassabban, hogy kevesebb levegőt nyeljen le;
- egyen gyakrabban, kis adagokat, hogy csökkente az emésztőrendszerének nyomását;
- mozogjon rendszeresen, mivel ez megkönnyíti belei számára a gázok eltávolítását;
- ne dohányozzon;
- ha műfogsort hord, ellenőrizze, hogy megfelelően illeszkedik-e;
- ha bélrendszeri panaszai vannak, kezeltesse őket.