Utoljára megkísérlik felébreszteni a Philae-t

Az Európai Űrügynökség kutatói még egyszer megpróbálják felvenni a kapcsolatot a Rosetta műhold missziója során tavaly novemberben a 67/ Csurjumov-Geraszimenko üstökös felszínén landolt Philae nevű automata leszálló egységgel.

Az ESA irányítóközpontjában január 10-én ismét megpróbáltak kapcsolatot teremteni a leszállóegységgel. Úgy vélik, január vége után már túl sötét és hideg lesz az üstökösön, hogy a Philae egyáltalán működni tudjon. A mínusz 51 fok elérése előtt a kutatók egy speciális jelet küldtek a robotnak, amitől azt remélik, hogy az még egyszer magához tér.

Egy lendkereket szeretnének működésbe hozni, ami eredetileg az egység stabilitását biztosította. Ettől azt remélik, hogy a Philae egy kicsit felemelkedik, lerázza magáról a port, vagy optimális esetben olyan helyzetbe billenne, ahol már eléri a napfény a napelemtáblákat – írja a nol.hu.

A Philae első landolásakor nem tudott biztonságosan hozzákapcsolódni a felszínhez, emiatt négyszer pattant fel és végül oldalára dőlve egy sziklafal tövében horgonyzott le végleg, ám itt napelemeit nem tudta feltölteni energiával. Ezután 54 óra múlva az elemek lemerültek és az amúgy sértetlen leszállóegység fél évre hibernálódott. Június 14-én aztán napközelbe érve sikerült az újbóli kapcsolatfelvétel, ám ez rövid ideig tartott, majd az utolsó jelek július 9-én érkeztek. A szonda augusztusban érte el pályáján a Naphoz legközelebbi pontot, azóta távolodik.

Kapcsolódók

Kimaradt?