Így döntse el, romlott-e a darált hús
Jó, ha a fagyasztónkban van darált marhahús, hiszen nagyon sokféle ételt készíthetünk belőle, gondoljunk csak a fasírtra, chillire, spagettire, lasagnéra. Ha a hűtőből kivett darált hús idővel megbarnul nem kell feltétlenül kidobni. A Takeout szerzője, utánajárt honnan tudhatjuk, megromlott-e a darált hús.
A szerző először az interneten kereste a válaszokat, ám hamar egymásnak ellentmondó információkba botlott, így szakértőkhöz és a tudományhoz fordult segítségért.
Az Észak-amerikai Húsipari Intézet tájékoztatása szerint a hús elszineződése az oxigén miatt történik. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma szerint ez még nem jelenti feltétlenül azt, hogy megromlott volna a hús, de ha a színén kivül, a hús szaga és felülete is megváltozik, ne készítsünk belőle ételt.
„A marhahús vörös színét a mioglobin nevű fehérje adja, ami levegő hatására fokozatosan megbarnul. Úgyanúgy, mint egy félbevágott alma” – magyarázza Janeal Wyn Yancey, az Arkansasi egyetem kutatója. Bár a hús ilyenkor nem túl esztétikus, fogyasztása egészségügyi kockázattal nem jár. Nem szabad azonban túl sokat várni az elkészítésével, mert hamar megromolhat. A szakértő tanácsait követke megbizonyosodhatunk arról, fogyasztható-e a darált hús.
Ellenőrizzük a hús szavatossági idejét!
Ha még nem járt le a szavatossági idő, valószínüleg nincs baja a húsnak. Ez a tanács viszont csak a boltban vásárolt húsok esetében alkalmazható.
Szagoljuk meg!
Ha kellemetlen szaga lesz a húsnak, ki kell dobni. A büdös szag ugyanis a baktériumok elszaporodását jelzi.
Magas hőfokon süssük!
Ha biztosra akarunk menni, 160 fokos hőmérsékleten készítsük el a húst, így nem kell attól félnünk, betegek leszünk tőle.