Zárva marad a vidéki iskolák zöme Biharban

Három óvodában senki sem oltatta be magát, de van 9 százaléknál kisebb átoltottságú líceum is.

Bár hétfőn véget ér a kéthetes kényszervakáció, a bihari vidéki gyerekek többségének továbbra sem kell majd iskolába, illetve óvodába mennie. A Bihar Megyei Tanfelügyelőség által közzétett adatok szerint 202 intézmény közül mindössze 59-ben éri el a személyzet átoltottsága a jelenléti oktatás feltételeként szabott 60 százalékot. Valószínűleg senkit sem lep meg, hogy ezeknek az aránya városon sokkal nagyobb, mind falusi környezetben.

Az elemi- és általános iskolák terén a legrosszabb a helyzet. Ezekből 104 van a megyében, de csak 19 olyan, ahol a dolgozók legalább 60 százaléka be van oltva, ami 18,3 százalékos arány. A falusi iskolák között elvétve találni olyat, ahol megfelelő az átoltottság. A dicséretes kivételek közé tartozik a Bihar községben működő Gáspár András Általános Iskola 75,68 százalékos átoltottsággal, az érszalacsi Balaskó Nándor és a paptamási általános iskola, ahol a személyzet 67,65, illetve 60 százaléka van beoltva.

Egy sor magyar többségű település iskolájában ugyanakkor nagyon alacsony az átoltottság: Micskén 20,69, Érsemjénben 36,07, Hegyközszentmiklóson 33,33, Diószegen 35,53 százalék. A legkevesebb beoltott pedagógus Belényesirtáson, Diófáson Alsókocsobán van, 15,79, 18,52, illetve 19,44 százalék, ráadásul Diófás város, bár a lakosság száma ezt egyáltalán nem indokolja.

A megye 31 óvodája közül 8 nyit ki hétfőn. Ezek egyike az egyetlen 100 százalékos átoltottságú bihari oktatási intézmény, egy almamezei, egyházi kézben levő magánóvoda. Három óvodában az átoltottság 0, ezek Tulka, Tinód és Izsópallaga településeken működnek.

A líceumok többségében jelenléti oktatással folytatódik a tanév. Nagyváradon hét líceum kénytelen átállni távoktatásra, köztük a művészeti, valamint az ortodox, a baptista és a pünkösdista. A megyeszékhely magyar intézmények kivétel nélkül megfelelnek a jelenléti oktatás feltételének, bár a Szent László Líceum esetében rezgett a léc, ott 60 százalékos az átoltottság.

A színmagyar-, illetve magyar tagozattal is rendelkező líceumok és szakiskolák közül a margittai Octavian Goga Főgimnáziumban, a borsi Tamási Áron Mezőgazdasági és Ipari Szakképző Iskolában, a nagykágyai 1-es számú Szakiskolában, a nagyszalontai Arany János Líceumban és a székelyhídi Petőfi Sándor Líceumban lesz távoktatás. A középiskolák negatív csúcstartója Bihar megyében a barátkai líceum, ahol a munkaközösség tagjainak 8,97 százaléka van beoltva.

(Nyitókép: Kulcsár Mária)

Kapcsolódók

Kimaradt?