banner_rtaOjPsr_970x250.png
banner_GInwbUkj_728x90 (1).png
banner_h7zf3gRj_300x250 copy.png

Elnökjelöltek vitája: összecsapott Nicușor Dan és George Simion

Megtartották az elnökjelölti vitát Bukarest főpolgármestere, a függetlenként induló Nicușor Dan, valamint az AUR jelöltje, George Simion között. Az Euronews Románia által szervezett vitán a jelölteknek nyolc kiemelt témában tettek fel kérdéseket a műsorvezetők, és egy perc állt rendelkezésükre a válaszadásra.

George Simion már a vita elején arra panaszkodott, hogy túl rövid idő áll rendelkezésre a válaszadásra, és arra kérte Nicușor Dant, hogy maradjanak tovább. Arra a kérdésre, hogy miért szeretne államfő lenni, azt mondta: Románia elnökének valaki másnak kell lennie, valakinek, akit a román nép választ. „Azért vagyok itt, hogy a demokráciát, az alkotmányos rendet és a jogállamiságot helyreállítsuk. Haladunk előre a román népért. Azoknak, akik nem szeretik a demokráciát és csalni akarnak, azt üzenjük: tartsák be saját kampányszlogenjeiket ” – mondta.

Nicușor Dan: „Nem a káoszt, hanem a bizalmat kell közvetítenünk”

Nicuşor Dan szerint Románia elnökének az a szerepe, hogy „egyesítse az összes energiát annak érdekében, hogy az ország ott legyen, ahol megérdemli, hogy legyen”. A jelölt arra kérte a választókat, hogy figyeljenek két dologra: mit tettek eddig azok, akik most szavazatot kérnek tőlük, és mennyire hitelesek azok, akik azt ígérik, hogy továbbra is küzdeni fognak a romániaiak igazáért.

Nicușor Dan válaszában hangsúlyozta: ő olyan jelölt, aki nemcsak ígéreteket tesz, hanem már bizonyított. Felidézte, hogy amikor átvette Bukarest főpolgármesteri tisztségét, sikerült stabilizálnia a főváros pénzügyeit. A jelenlegi gazdasági nehézségeket egy „felelőtlen kormányzati politikának” tulajdonította, és megoldásként az európai uniós források hatékony lehívását, az adócsalás visszaszorítását, a felelőtlen kiadások korlátozását nevezte meg.

A lejnek az euróval szembeni értékvesztésére vonatkozó kérdésre válaszolva Simion azt mondta, hogy a lej-euró árfolyamot eddig a nemzeti bank kordában tartotta. Szerinte azonban most nehéz idők jönnek, és a kormány történelmi költségvetési hiányt hagyott maga után. „Ezekben a napokban mindenért engem vádolnak, már csak az hiányzik, hogy a pápa megválasztásának elmaradásáért is én legyek a felelős” – jegyezte meg ironikusan.

Dan szerint az árfolyamváltozás amiatt is van, mert Simion Călin Georgescut emlegeti miniszterelnökként – épp ez az oka annak, hogy a pénzügyi szektor nem bízik Simionban. Hozzátette: emiatt nőnek a hitelek törlesztőrészletei is. „Ön nem képes bizalmat kelteni a kormányzásban, ön csak káoszt tud teremteni” – magyarázta.

Így segítenének a külföldön élő romániaiak helyzetén

A jelöltektől azt is megkérdezték, hogy mit tennének, hogy a külföldön élő romániaiak hazatérjenek az országba. Az AUR-vezér szerint a munkaerőpiacot komoly problémák terhelik, mivel „több mint 6 millió román dolgozik külföldön, ami súlyos hatással van az ország gazdaságára”.  Úgy véli, hogy az EU-s alapokat nem Ukrajnának, hanem a román polgároknak és azok gyermekeinek kellene biztosítani.

Nicușor Dan válaszában kiemelte, hogy a külföldön élő románok versenyképesek a nemzetközi piacon, ám visszatérésük megkönnyítése érdekében a román államnak javítania kell a kapcsolatot velük. „A legfontosabb, hogy tudják: a román állam tisztában van a létezésükkel és azzal is, hogy nincsenek eléggé képviselve a parlamentben” – mondta Dan. Hozzátette: „Mi nem azt kell elérjük, hogy hazajöjjenek, hanem azt, hogy Románia olyan hely legyen, ahol kényelmesen érzik magukat, ha úgy döntenek, hogy visszatérnek.”

Simion nem ad olcsó lakásokat

A vitán arról is szó esett, hogy tavaly az AUR elnöke a „Simion-tervben” egymillió lakást ígért, többségüket 35 ezer eurós vételáron. Szerdán azt nyilatkozta: pusztán kampánystratégia és marketingfogás volt ez az ígérete. George Simion hevesen válaszolt a műsorvezetőnek és kiemelte, hogy a média félreértelmezi a nyilatkozatait. „A Simion-tervben, amit be szeretnék tartani, konkrét intézkedések vannak, és egyes politikusok próbálnak félelmet kelteni (…), hogy torzítsák a valóságot” – magyarázkodott a jelölt.

Nicușor Dan erre reagálva ironikusan megkérdezte: „Végül is, ez egy marketigstratégia volt, nem?”. Hozzáfűzte, míg ő nem ígért hamis reményeket senkinek, addig Simion „tömegeket vonz” hamis ígéretekkel.

Nicușor Dan számonkérte Simiont: a focimeccseken nem magyarellenes rigmusokat skandált?

Az elnökjelölti vitán a kisebbségekről és a magyarokról Nicușor Dan azt mondta, hogy jelenleg jogokat biztosítanak az országban élő kisebbségeknek, Simion pedig válaszában elismerően nyilatkozott a Fidesz és Orbán Viktor magyarországi miniszterelnök politikájáról. Tavaly júniusban, miután a Giorgia Meloni olasz miniszterelnök vezette ECR-frakció az Európai Parlament harmadik legnagyobb pártja lett tizenegy új tag csatlakozását követően, a Fidesz közölte: az AUR-ral nem kíván egy frakcióban ülni. „A szélsőségesen magyarellenes AUR-t felvették az ECR frakciójába. Szó sem lehet arról, hogy a Fidesz ilyen párttal üljön egy frakcióban az Európai Parlamentben! Kizárt!” – fogalmazott akkor Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője.

Dan ezután élesen rákérdezett Simion botrányos futballhuligán múltjára: „Évek óta több futballszurkolói csoport skandál gyűlölködő jelszavakat a magyar közösség ellen. Kíváncsi vagyok, ott volt-e ezekben az években ön is, Simion úr?” Az AUR elnöke erre nem válaszolt, csupán annyit mondott: „Emlékeztetni szeretném Nicușor Dant, hogy egykor ön is LMBTQ-ellenes volt.”

Nicușor Dan: A cél, hogy ne legyen háború

A külpolitikára áttérve George Simion hangsúlyozta, hogy Románia rengeteget áldozott azért, hogy az Európai Unió tagjává válhasson, és kijelentette: „nem szabadulnak meg tőlünk olyan könnyen, maradunk az EU-ban.” Nicușor Dan a NATO és az USA-val való szövetség megerősítése mellett foglalt állást. Fontosnak tartja, hogy Románia aktív és tárgyalóképes tagja legyen az Európai Uniónak.

A vita személyeskedésbe torkollott, amikor Simion megkérdezte Dant, milyen amerikai vezetőket ismer. A főpolgármester azzal vágott vissza: „Donald Trumpot nem ismerem túl jól, de egy dolgot biztosan nem értékel: a talpnyalást.”

A katonai kérdésekre visszatérve Dan kijelentette: „Erős hadsereg kell a béke megőrzéséhez.” Simion viszont az anyákhoz intézett üzenettel próbált hatni az érzelmekre: „Arra kérem a román édesanyákat, ne engedjék, hogy gyermekeik háborúba menjenek.” Dan erre azt felelte: „Épp az a cél, hogy megelőzzük a háborút, hogy azok a gyerekek, akikről beszél, ne kerüljenek oda.”

Egészségügyről és oltásról

Nicușor Dan rámutatott: a kórházak túlterheltek, és az állam nem fektet kellően az alapellátásba és megelőzésbe. Azt is mondta, hogy a politikusoknak is felelősségük van az oltási kampányok sikerében, és bírált Simion szövetségesét, Călin Georgescut, aki szembe megy az orvosi szakértelemmel.

A vita elmérgesedett: Simion azzal vádolta Dan tanácsadóit, hogy korrupciós ügyekbe keveredtek, míg Dan ezt bizonyítatlan politikai vádaskodásnak nevezte.

A koronavírus elleni oltás kapcsán Simion hangsúlyozta, hogy csak a „hagyományos” vakcinákat kapta meg, és szerinte nem a politikusoknak kell eldönteniük, mi jó egy gyermeknek. Dan ezzel szemben kiállt az mRNS-alapú oltások mellett, és fontosnak nevezte a tudomány népszerűsítését és a szakemberekbe vetett bizalom visszaépítését. A vita végén Simion ironikusan azt állította, hogy a pandémia a háború kitörésekor „tűnt el”, Dan pedig ezt dezinformációnak nevezte.

Nicușor: Simion bűnözőkkel vette körül magát

Nicușor Dan szerint Simion nem tekinthető valódi rendszerellenes jelöltnek, ha listáján korábban elítélt vagy vitatott múltú személyek szerepelnek – például George Becali, Mugur Mihăiescu, Dumitru Lasca vagy Petrișor Peiu.

Simion visszautasította az állításokat, és lejárató kampánynak nevezte Dan szavait. Kijelentette: „Mugur Mihăiescu nem volt a Securitate besúgója”.

Hogyan biztosítanának egyenlő esélyeket a szegény gyerekek számára?

Dan úgy véli, a megoldás a pedagógusi hivatás megbecsülése és a tanárok ösztönzése: „A román államnak van pénze, ha nem költi hülyeségekre.” Ugyanakkor rámutatott, hogy az oktatás tartalma nincs összhangban a munkaerőpiaci igényekkel: „Továbbra is sok mindent tanulnak a diákok bemagolva, ahelyett hogy felkészülnének a munkaerőpiacra.”

Az AUR-vezér szerint „ahogy ma néz ki az iskola, úgy fog holnap kinézni az ország.” Az oktatás alulfinanszírozott, és Klaus Iohannis „okos Romániája” szerinte nem hozott eredményeket.

Szükség van a közigazgatás digitalizálására

Nicușor Dan szerint különbséget kell tenni a digitalizáció és a tényleges munkafolyamatok hatékonyabbá tétele között. Elismerte, hogy Simionnak igaza van abban, hogy jelenleg egy irat túl sok ember kezén megy keresztül. A megoldást azonban a magánszektor bevonásában látja.

Ami az EU-s pénzek lehívását illeti, Simion szerint autópályák építésére nem fognak érkezni források a Helyreállítási Alapból (PNRR). Attól tart, hogy a pénzek inkább Ukrajnába vagy klímaügyi prioritásokra mennek majd.

Dan konkrét példákkal bizonyította, hogy hatékony a fejlesztési források felhasználásában. Elmondása szerint be tudta fejezni a glinai szennyvíztisztító telepet, amelyet még Ceaușescu idejében kezdtek el, és úgy, hogy közben nem veszítettek el uniós pénzeket. Emellett sikerült megoldania a korábban blokkolt villamosbeszerzési szerződést, és lehívta a távfűtési rendszer korszerűsítésére szánt támogatást is.

Kit javasolnának miniszterelnöknek?

George Simion ezúttal nem nevezett meg, hogy kit javasolna miniszterelnöknek, ígérete szerint „egy békét akaró románt” küldene jelöltként. Egyébként korábban Simion többször is kijelentette, hogy Călin Georgescut szeretné az ország élére állítani.

Nicușor Dan világosan kijelentette, olyan kormányt szeretne, amely a négy Európa-barát pártra épül ( Szociáldemokrata Párt (PSD), Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), RMDSZ, Nemzeti Liberális Párt (PNL) – szerk. megj.) A miniszterelnöki posztra egy olyan személyt tart ideálisnak, aki már bizonyította, hogy képes reformokat véghezvinni és rendelkezik fejlesztési vízióval – konkrétan meg is nevezte Ilie Bolojant, ugyanakkor hozzátette, hogy ez nem kizárólag az ő döntésén múlik. Az elnöki mandátum átvétele után haladéktalanul konzultálni kíván a négy párttal és a nemzeti kisebbségek képviselőivel.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?