Nagyon nehéz időszak vár a romániai magyarságra
Könnyen előállhat az az eset, hogy mind az elnöki pozíciót, mind pedig a parlamenti többséget a szélsőséges pártok fogják elfoglalni – mondta a romániai helyzetről az InfoRádióban Szakáli István Loránd, a budapesti Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója.
A nagyváradi származású szakértő szerint Romániában a vasárnapi választások után újból felbolydult az egyébként sem csendes politikai közélet, és elindult a politikai helyezkedés. Mint kifejtette, az Európa-párti Nicușor Dan mögött felsorakozott a PNL, az USR és az RMDSZ, de a legerősebb kormánypárt, a PSD nem foglal állást, a döntést a szavazói lelkiismeretére bízza. Szerinte a szociáldemokraták arra játszanak, hogy George Simion elnökké választását már nem lehet megakadályozni, de Simion szélsőséges, magyarellenes pártjával, az AUR-ral koalícióra léphetnek majd.
Szakáli István Loránd szerint a második kör eredménye előre nem borítékolható, mert minden bizonnyal nagyon komoly összefogás lesz az Európa-párti erők részéről Brüsszel, illetve a fősodratú média támogatásával is annak érdekében, hogy elkerüljék egy szélsőséges jelölt elnökké válását. Felidézte azt is, hogy Romániában volt már hasonló helyzet: 2000-ben az akkori időszak szélsőséges, nacionalista, magyarellenes politikai szereplője, Corneliu Vadim Tudor jutott be a második fordulóba Ion Iliescu akkori elnökkel szemben, és végül sikerült megakadályozni, hogy szélsőséges magyarellenes elnöke legyen Romániának, de ehhez arra volt szükség, hogy vele szemben mindenki összefogjon.
Szakáli István Loránd arra is felhívta a figyelmet, hogy George Simon már jelezte, hogy az ő miniszterelnök-jelöltje Călin Georgescu lesz. „Ha pedig a parlament kétszer elutasítja az államfő miniszterelnök-jelöltjét, akkor a parlament automatikusan feloszlik, és előrehozott parlamenti választásokat kell tartani. Ez a lehető legrosszabb forgatókönyv, ami a jelenlegi Romániában megtörténhet, mert nagyon könnyen előállhat az az eset, hogy mind az elnöki pozíciót, mind pedig a parlamenti többséget a szélsőséges pártok fogják elfoglalni” – vetítette előre a szakértő.
Kapcsolódó
„Nagyon nehéz időszak vár a romániai magyarságra. Minden politikai bölcsességre, minden politikai rutinra szüksége lesz az RMDSZ vezetőinek, az erdélyi magyarság vezetőinek arra, hogy a magyar közösség, a romániai magyarság lehetőleg ne sérüljön ebben a bizonytalan politikai helyzetben” – mondta Szakáli István Loránd, és jelezte, ebben komoly szerep vár majd a magyar kormányra is. Szerinte elképzelhető olyan helyzet, hogy a magyar közösség védelme érdekében Magyarországnak a bilaterális vagy a pártközi kapcsolatokat is be kell vetnie, mert szerinte ha Simion lesz Románia elnöke, akkor felbátorodnak azok a magyarellenes erők, amelyek mindig is jelen voltak Romániában.
„Ha Nicusor Dan lesz végül is Románia elnöke, az is földrengésszerű változást fog okozni, mivel azok a rendszerpártok, amelyek az elmúlt 35 évben vezették Romániát, mindenféleképpen háttérbe szorulnak” – összegzett Szakáli István Loránd.
Közben a német Handelsblatt a román elnökválasztást elemző cikkében George Simon kapcsán arra is felhívja a figyelmet, hogy az AUR vezetője Románia 1940-es országhatárainak helyreállítása mellett érvel, így Bulgária, a Moldovai Köztársaság és Ukrajna egyes területeit követeli.
CSAK SAJÁT