Elnökjelölti vita: Simion elviharzott a Cotroceni-palotából
Célegyenesbe érkezett a májusi elnökválasztás kampánya, s ennek kiemelt mozzanatai a televíziós viták. Hétfő este - Románia történetében először - a Cotroceni-palota adott otthont az első összecsapásnak, amelyen végül három, jó esélyekkel induló versenyző mérte össze erejét. Az egyik meghívott jelölt, Victor Ponta hétfő reggel visszamondta a részvételét a műsorban, a másik, George Simion a műsor kezdetén távozott.
A Digi24 hírtelevízió által szervezett vitán az elnökválasztás főbb jelöltjei – Nicuşor Dan (független), Crin Antonescu (PSD, PNL, RMDSZ és kisebbségek), valamint Elena Lasconi (USR) – csaptak össze. A három órás rendezvény során a jelöltek több különböző témakört is érintettek, köztük a belpolitikát, a külpolitikát, a gazdaságot, a pénzügyeket, a beruházásokat.
A vita előtt Victor Ponta független elnökjelölt közölte: nem vesz részt az eseményen. A Facebook-oldalán közzétett bejegyzésében a politikus kifejtette: csak olyan vitákon hajlandó részt venni, amelyek „minden jelöltet és választót egyenlően kezelnek”. Mint írta, „nem fog részt venni olyan eseményeken, ahol a jelöltek kiválasztása a parlamenti pártok által finanszírozott, közpénzből végzett közvélemény-kutatásokra épül, amelyeket gyakran hamisnak bizonyultak, mint ahogy az a 2024-es novemberi választások előtt is történt.”
George Simion a műsor kezdetén egy virágcsokrot adott át Elena Lasconinak. Közölte: „ő az egyetlen, akit tényleg megválasztottak a románok”. Simion kiemelte, hogy Lasconinak ott kellett volna lennie a végső összecsapáson Călin Georgescuval. Az AUR elnökjelöltje ezt követően távozott, mondván, „nem tudja támogatni” a tavaly novemberi választások érvénytelenítését. Visszalépését a Călin Georgescu és „a román nép akarata” iránti tiszteletével magyarázta. Szavai szerint nem hitelesíthet a jelenlétével egy olyan vitát, amelyen a „románok által megválasztott” Georgescunak kellett volna részt vennie. Egyben értésre adta, hogy a szavazás napjáig több elnökjelölti vitán nem vesz részt. „Ezen a héten az országban leszek, a románok között, a román néppel és a román népért” - jelentette ki.
Trump ukrajnai béketerve
Crin Antonescu Románia három fő érdekét említette: „az orosz határ legyen minél távolabb Romániától, a nemzetközi jog tiszteletben tartása, és legyen stratégiai opciók az EU-n belül”. Nicuşor Dan a nemzetközi jog fontosságát hangsúlyozta, amelyet Oroszország megsértett. Kiemelte: elengedhetetlen, hogy az európai közösség ne a támadót jutalmazza. „Románia biztonsága, valamint Moldova biztonsága szorosan összefügg a háború ukrajnai kimenetelével” - fogalmazott Dan. Szerinte folytatni kell Ukrajna támogatását, hogy a béke az ukrán nép kívánságaival összhangban valósuljon meg. Elena Lasconi azt mondta, elnökként nem ismerné el Krím félszigetet Oroszország részeként. Hozzátette: ha Ukrajna elnöke lenne, nem adna fel egyetlen négyzetcentimétert sem az ukrán területekből. Lasconi dicsérte az európai irányvonalat, s úgy vélte, Trump elnöksége óta nincs kiszámíthatóság.
Miniszterelnök, parlamenti többség
Elena Lasconi elmondta, hogy Ilie Bolojannal szeretne együtt dolgozni, akit nagyon nagyra értékel és kulcsfontosságúnak tart a költségvetési hiány kezelésében. Lasconi kihangsúlyozta: bár több lehetőség is van egy új kormány megalakítására, nem kíván forgatókönyveket felvázolni.
Crin Antonescu bírálta azokat, akik „zaklatják” Ilie Bolojant, megjegyezve, hogy egyesek következetesen őt javasolják miniszterelnöknek, de Bolojan inkább őt választotta. Antonescu hozzátette: Bolojan világossá tette, hogy ezek a pletykák csak „fantáziálgatások”. Kiemelte, hogy mandátuma alatt Romániának Európa-barát kormánya lesz, amely az aktuális többségből alakul, függetlenül attól, hogy Bolojan vagy más személy lesz a miniszterelnök.
Nicuşor Dan kiegészítette Crin Antonescu szavait, hangsúlyozva, hogy a 9 százalékos deficit és a magas infláció mellett nem lehet stabilitásról beszélni, szerinte ez nem valódi stabilitás. A miniszterelnökkel kapcsolatban elmondta, hogy ő bárkivel képes együtt dolgozni, ezt pedig már bizonyította a fővárosi önkormányzatnál.
A három jelölt a vita közepén kölcsönös vádaskodásba kezdett. Nicușor Dan megint azzal vádolta meg Crin Antonescut, hogy átadott 34 hektárt az állami tulajdonból ingatlanfejlesztőknek. Antonescu perrel fenyegette meg Bukarest főpolgármseterét a hamis vádak miatt. A koalíció jelöltje azzal vádolta meg Dant, hogy blokkolja hét fővárosi kórház modernizálását.
Mi történik, ha veszítenek?
Arra az újságírói kérdésre válaszolva, hogy mit tesznek, ha nem sikerül győzniük, Crin Antonescu felemlegette, hogy 1990-ben lépett be a politikába, és 2014-ben távozott. Hangsúlyozta, hogy soha nem árulta el elveit, értékeit vagy partnereit. Mint mondta, 2014-ben, egy nagy projekt végén, amely kudarcot vallott egy partner árulása miatt, vállalta a felelősséget. Antonescu hozzátette, hogy nem maradt semmiféle szimbolikus pozícióban, és elégedett volt a távozásával. Miután segített a feleségének és felnevelte gyermekét, úgy döntött, hogy visszatér a politikába - tette hozzá. Azt mondta, hogy ha nem nyer, szabadon dönt majd a következő lépéséről, mivel nincs semmiféle kötelezettsége.
Elena Lasconi kijelentette: bejut a második fordulóba, és ő lesz Románia elnöke. Kiemelte, hogy nehéz helyzetekben nem hagyja el a csapatot, és hogy valakinek meg kell reformálnia az USR pártot. „Ha nem nyerek, visszatérek a polgármesteri hivatalba, mert az emberekért szeretnék dolgozni” - mondta Lasconi.
A költségvetési hiány kezelése
Crin Antonescu azt mondta, elnökként a közigazgatási apparátus csökkentésére fog törekedni. Szerinte sok olyan állami intézmény van, amelyet meg kellene szüntetni. Azt is elmondta, hogy nem támogatná az adók növelését. Nicușor Dan szerint abszurd dolog azt várni, hogy azok, akik Romániát nehéz helyzetbe hozták, majd ki is hozzák a gödörből. Négy intézkedést javasolt a deficit kiegyensúlyozására: a nagy adócsalás elleni harcot, az európai uniós alapok felhasználását, az állami kiadások csökkentését és az állami vállalatok reformját.
Elena Lasconi azt hangsúlyozta, hogy bár népszerűnek tűnik azt kijelenteni, hogy nem kellene növelni az adókat, a valóság az, hogy az adóhivatal nem képes hatékonyan beszedni az adókat. Azt mondta, szeretné, ha nem nőnének az adók, de nem tudja, milyen varázslatot kellene végrehajtania a miniszterelnöknek ahhoz, hogy legalább egy évig ne emeljék azokat.
Crin Antonescu a vita során kijelentette: Victor Ponta a „mélyállam” része, az úgynevezett párhuzamos állam képviselője.
Simion-Antonescu döntő? A Flashdata április 24-26. között végzett közvélemény-kutatása szerint az elnökjelöltek közül George Simion és Crin Antonescu támogatottsága a legnagyobb. A felmérés hétfőn közzétett eredményei szerint arra a kérdésre, hogy kire szavazna, ha következő vasárnap lenne az elnökválasztás, a válaszadók 29 százaléka George Simion jelölte meg; 26 százalékuk Crin Antonescura szavazna. Nicuşor Dannak a felmérés szerint 23 százalékos a támogatottsága. Victor Pontára a megkérdezettek 8 százaléka, Elena Lasconira 7,5 százaléka szavazna.
CSAK SAJÁT