Kinek kedvezhet az USR-káosz és a Ponta-botrány?
Mozgalmasra sikerült az elnökválasztási kampány első hete: az USR megpuccsolta pártelnökét, Victor Ponta pedig önmagát hozta nehéz helyzetbe vallomásával. Az elemzők szerint rendkívül szoros verseny várható.
„Három héttel vagyunk az elnökválasztások első fordulója előtt. Tavaly november 10. előtt Georgescu gyakorlatilag nem is létezett a közbeszédben, a kampány mégis az élre repítette. (...) Semmi sem biztos. Jelen pillanatban rendkívül sérülékeny jelölteket látunk” – mondta Cristian Pîrvulescu politológus az Adevărulnak. Hasonló véleményen van George Jiglău politikai elemző is, aki szerint öt jelöltnek van esélye bejutni a második fordulóba: Crin Antonescu, Victor Ponta, Nicuşor Dan, George Simion és Elena Lasconi, de „Ponta és Lasconi vannak jelenleg a legnehezebb helyzetben”.
Elena Lasconit hátrányosan érinti, hogy saját pártja hátat fordított neki, megvonták tőle a kampányhoz szükséges pénzforrásokat. Az USR vezetői azt a Nicușor Dant támogatják, aki korábban a párt tagja és alapítója volt. Victor Ponta azután került kellemetlen helyzetbe, hogy kijelentette: 2014-ben miniszterelnökként „parancsot adott a román hatóságoknak” a Vaskapu vízierőmű gátjának megnyitására, ami több romániai falu elárasztásához vezetett, de megmentette Belgrádot. Tettéért kapta a szerb állampolgárságot - legalábbis ezt állította Ponta.
Cristian Pîrvulescu szerint elvben Nicușor Dan és Crin Antonescu a történések kedvezményezettjei. Lasconi esetében hozzátette: egy gyengén álló jelölt fel tud még zárkózni egy olyan kampányban, mint a jelenlegi. George Jiglău úgy látja, a Lasconi-támogatók egy része átpártolhat a koalíció jelöltjéhez, Crin Antonescuhoz, egyfajta tiltakozásként az USR lépése ellen. A politológus azt sem zárja ki, hogy a rendszerellenes Lasconi-hívek az AUR-jelölt George Simionhoz pártolnak.át.
A függetlenként induló Victor Pontát hátrányosan érintik saját kijelentései – emelte ki Cristian Pîrvulescu. „Antonescu számára rendkívül fontos, hogy megkapja az érdemi támogatást az PSD és PNL szervezeteitől. Ha megkapja ezt a támogatást, akkor biztosan bekerül a második fordulóba. Ha nem – ha például a PNL-ben lévő volt PDL-tagok ellenérzéssel viseltetnek iránta –, akkor az egyértelműen hátrányt jelent számára. Jelenleg azt látom, hogy az erdélyi szervezetek – ahogyan azt Ciucă esetében is láttuk – nem mozgósítanak erőteljesen Antonescu mellett. De a Ponta körüli botrány után arra számítok, hogy azok az PSD-szervezetek, amelyek eddig hajlandók lettek volna Ponta mellé állni, most sokkal körültekintőbben fognak eljárni” - fogalmazott a politológus.
Az elemzők szerint Nicușor Dan esetében a pártja által magára hagyott Elena Lasconi akár profitálhat is azokból a vitákból, amelyek a bukaresti főpolgármester és Matei Păun üzletember közötti kapcsolat körül bontakoztak ki. Păunnak üzleti kapcsolatai vannak Belaruszban és az Orosz Föderációban is. A főpolgármester ellentmondásos nyilatkozatokat tett arról, hogy hányszor találkozott Păunnal. Nicușor Dan azt nyilatkozta, az elmúlt négy évben háromszor találkozott Matei Păunnal, ám azóta olyan fotók kerültek nyilvánosságra, amelyek szerint többször találkoztak idén február óta is. A főpolgármester azzal védekezett, hogy a fotók, amelyeken Matei Păun társaságában látható, nyilvános helyeken készültek, és semmi titkolnivaló nincs bennük.
Szoros versenyt mutat az államfőválasztás első fordulójában a legesélyesebb jelöltek között a CURS közvélemény-kutató intézet vasárnap közzétett felmérése. A News.ro hírportál által ismertetett felmérés adatai szerint az államfőválasztás első fordulójában George Simion a szavazatok 26 százalékát, a kormánykoalíció közös jelöltje, Crin Antonescu a 23 százalékát, míg Nicușor Dan a 19 százalékát kapná. A negyedik helyen Victor Ponta volt kormányfő áll 16 százalékos eredménnyel, őt 8 százalékkal Elena Lasconi követi.
CSAK SAJÁT