Erdélyben nagy George Simion támogatottsága
A szuverenista mozgalom jelöltje, George Simion a favorit a májusi elnökválasztás első fordulójának megnyerésére, azonban nem minden régióban áll az első helyen, derül ki az AtlasIntel a Hotnews számára készített közvélemény-kutatásának eredményeiből.
Az AtlasIntel adatai szerint a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke Erdélyben (32 százalék) és Munténiában (37,4 százalék) kapná a legtöbb szavazatot, de vidéken is nagy a támogatottsága – 54,9 százalékos.
Az országos rangsor második helyezettje, a főváros polgármestere, Nicușor Dan Moldvában a szavazatok – 30,9 százalékát, Bukarest-Ilfovban – 38,1 százalékát, a nagyvárosi területeken – 38,8 százalékát, a városi területeken – 25,6 százalékát – kapná.
A felsőfokú végzettséggel rendelkezők 31 százaléka Nicușor Dant, 19,8 százaléka George Simiont, 19,5 százaléka Crin Antonescut, és 10,8 százaléka Victor Pontát támogatná.
Mint megírtuk, a felmérés szerint George Simion nyerheti a májusi elnökválasztás első fordulóját, de Nicușor Dan lehet Románia új elnöke a döntő menet után. A kutatás szerint a megmérettetés első fordulójában az ultranacionalista George Simion 30,4 százalékos eredményt érne el.
Az AtlasIntel felmérése több változatot is mért a második fordulóra vonatkozóan. Minden esetben Nicușor Dan kapná a legtöbb szavazatot, függetlenül attól, hogy ki a kihívója.
Az AtlasIntel felmérése 2381 fős mintán készült 2025. március 13–15. között, és hibahatára ±2 százalékpont 95%-os megbízhatósági szinten.
CSAK SAJÁT