banner_reh6OGoH_CR_SM webbbaner_970x250.gif
banner_dFSJz0ad_CR_SM webbanner_728x90.gif
banner_UeafApR8_CR_SM webbbaner_300x250.gif

Minden, amit a vasárnapi elnökválasztásról tudni kell

Több mint 18 millió román állampolgárt várnak vasárnap az urnákhoz, hogy a tizenegy jelölt közül megválasszák Románia új elnökét, írja az Agerpres.

Az Állandó Választási Hatóság (AEP) adatai szerint az ország területén 18 979 szavazókörzetet alakítanak ki az elnökválasztásra, ebből 1289 Bukarestben lesz. A külképviseleteken 965 szavazóhelyiséget rendeznek be. Az elnökválasztáson a 18. életévüket betöltött román állampolgárok szavazhatnak. Nincs szavazati joguk az eltiltás hatálya alatt álló szellemi fogyatékkal élő személyeknek, valamint azoknak, akiket a választások napjáig jogerős bírósági ítélettel megfosztottak a szavazati joguktól.11 jelölt közül lehet választani | Fotó: Agerpres

A szavazás napján a lakóhelyük vagy bejelentett lakcímük szerinti településen tartózkodó választópolgárok csak abban a szavazóhelyiségben szavazhatnak, amelynek állandó választói névjegyzékében szerepelnek. A szavazás napján a lakóhelyüktől vagy bejelentett lakcímüktől eltérő településen tartózkodó választópolgárok a település bármelyik szavazóhelyiségében élhetnek alkotmányos jogukkal. A szavazókörzeti választási irodák és a választási folyamatot lebonyolító személyzet tagjai abban a szavazóhelyiségben szavazhatnak, ahol dolgoznak.

A választópolgárok a következő személyazonosító okmányok valamelyikével szavazhatnak vasárnap: személyi igazolvány, elektronikus személyi igazolvány, ideiglenes személyi igazolvány, diplomata-útlevél, elektronikus diplomata-útlevél, szolgálati útlevél, elektronikus szolgálati útlevél, katonai szolgálati könyv (a katonai iskolák diákjai esetében).

Az egyszerű útlevelet, az elektronikus egyszerű útlevelet és az ideiglenes egyszerű útlevelet csak a külföldön szavazó román állampolgárok használhatják, illetve a külföldi lakhellyel rendelkező és Romániában szavazó román állampolgárok.

A lakcímadatokat nem tartalmazó elektronikus személyi igazolvánnyal rendelkező választópolgárok voksolási eljárásával kapcsolatban a Központi Választási Iroda (BEC) külön tájékoztatást adott ki, amely a pótlistán szavazó állampolgárok helyzetére vonatkozik. Az elektronikus személyi igazolványok lakcímadatot nem tartalmaznak, ezért azon választópolgárok esetében, akik ilyen okmány felmutatásával voksolnak és pótlistára kerülnek, a szavazókörzeti választási iroda elnökének le kell kérnie a pontos lakcímadatokat. Ehhez a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) technikai segítséget nyújtó központjához kell fordulnia, ahonnan átirányítják a lakosság-nyilvántartóhoz.

A romániai szavazóhelyiségek vasárnap reggel 7 órától 21 óráig tartanak nyitva. A 21 órakor a szavazóhelyiségben tartózkodó vagy a szavazóhelyiség előtt sorban álló választópolgárok legkésőbb 23 óra 59 percig még leadhatják a szavazatukat.

A szavazóhelyiségben a polgárok bemutatják a személyazonosító okmányukat, majd adataikat bevezetik a választási részvételt monitorozó és az illegális szavazást megelőző informatikai rendszerbe (SIMPV). Valamennyi választópolgár önállóan szavaz, zárt fülkékben, úgy, hogy a VOTAT feliratú bélyegzőt annak a négyszögnek a belső részére üti, amelyen az általa preferált jelölt neve szerepel.

Ha a választópolgár a szavazókörzet választási irodájának elnöke által megállapított alapos okból nem tud önállóan szavazni, joga van kísérőt behívni a szavazófülkébe. A kísérők nem lehetnek a választás lebonyolításában részt vevő személyek vagy megfigyelők.

Szavazás után a szavazólapot bele kell helyezni az urnába, a bélyegzőt pedig vissza kell adni a választási iroda elnökének vagy a választási iroda általa kijelölt tagjának. A többszöri szavazásra tett kísérlet és a jogtalan szavazás bűncselekménynek minősül.

Az igazoltan beteg vagy mozgásképtelen választópolgárok mozgóurnát igényelhetnek. Kérelmüket a választásokat megelőző napon, 18 és 20 óra között kell benyújtani a lakcímük szerinti szavazókörzet választási irodájához. Az igénylést az érintett választópolgárnak kell aláírnia, de más személy - például egy hozzátartozója - is benyújthatja. A kérésnek tartalmaznia kell az igénylő nevét, személyi számát, a személyazonosító igazolványon feltüntetett lakcímét, azt a lakcímet, ahová a mozgóurnát kérik, a személyazonosító igazolvány számát és sorszámát, valamint a telefonszámát. Ehhez csatolni kell a betegséget vagy mozgáskorlátozottságot igazoló dokumentum másolatát.

Az igénylést a megyei választási irodához (BEJ) is be lehet nyújtani vagy elektronikus formában is el lehet küldeni. Ez esetben május 2-a 17 óra a határidő. Mozgóurnát a kórházban fekvő betegek és az idősotthonok lakói is kérhetnek, mint ahogyan a rendőrségi őrizetben, házi őrizetben vagy előzetes letartóztatásban levők, illetve azok a letöltendő szabadságvesztésre ítélt személyek is, akiktől nem vonták meg ezt a jogot.

A 11 államfőjelölt szavazólapi sorrendje a következő:
1. - George Nicolae Simion (Románok Egyesüléséért Szövetség)
2. - George Crin Laurențiu Antonescu (Románia, előre választási szövetség)
3. - Elena Valerica Lasconi (Mentsétek meg Romániát Szövetség)
4. - Cristian Vasile Terheș (Román Nemzeti Konzervatív Párt)
5. - Marcela Lavinia Șandru (Szociálliberális Humanista Párt)

6.- Victor Viorel Ponta (független)
7. - Sebastian Constantin Popescu (Új Románia Párt)
8. - Silviu Predoiu (Nemzeti Akció Ligája Párt)
9. - John-Ion Banu-Muscel (független)
10. - Petru Daniel Funeriu (független)
11. - Nicușor-Daniel Dan (független)

Kapcsolódók

Kimaradt?