Változást szorgalmaz a Márton Áron Főgimnázium Diáktanácsa, miután egy tanárt szexuális visszaéléssel gyanúsítanak

Az iskolának nagy változásokra van szüksége, hogy ne kelljen az intézményhez tartozó embereknek lehajtott fejjel sétálniuk az utcán, szögezi le a csíkszeredai Márton Áron Főginnázium Diáktanácsa (MÁGDT) állásfoglalásában.

Mint arról több alkalommal is beszámoltunk, megrázta Csíkszereda közösségét az Átlátszó Erdély portálon megjelent cikksorozat, amelyben kilenc lány meséli el: Orbán Zsolt, a Márton Áron Főgimnázium történelemtanára és Csíkszereda Önkormányzatának volt tanácsosa húsz éven át szexuálisan és érzelmileg visszaélt a diákjaival.

Ennek kapcsán a tanintézet diáktanácsa rámutat, az iskola idén több konfliktusos helyzetbe került. Felidézik a ballagási időpont körüli vitákat, és úgy fogalmaznak, ezt és a későbbi eseményeket követően a diákok fellélegezhettek, amikor Markó Ilona elvállalta az igazgatói feladatokat.

„Korrektsége garancia arra, hogy jó irányba fordulnak a dolgok az iskolában. Mind ő, mind pedig a vele egy elvet valló tanárok segíteni kezdték a diáktanács munkáját. Úgy láttuk, elkezdődött egy olyan folyamat, amely teljes megújulást hozhat. Ám a napokban újabb botrány borzolja az idegeket és csúnya árnyék vetül az iskolánkra, úgy is mondhatjuk, ismét krízishelyzet van. Egyes volt vagy jelenlegi pedagógusokat ért súlyos vád, miszerint egykori diákokat bántalmaztak, visszaéltek helyzetükkel” – szögezik le az állásfoglalásban.

Ennek kapcsán szorgalmazzák a változást, hogy ne kellejen az intézményhez tartozó embereknek lehajtott fejjel sétálniuk az utcán. Meglátásuk szerint ilyen körülmények között a tenni akaró tanáraik éppen reményeiket vesztik. „Mi is úgy véljük, nem való ebbe a közösségbe olyan ember, aki nem ismeri, nem érti a határokat! Mi büszkék akarunk lenni arra, hogy a Márton Áron Főgimnáziumhoz tartozunk!” - fogalmaznak a diákok.

Elítélik az állásfoglalásban a tanár-diák kapcsolat határainak megszegésének minden formáját. Arra bíztatják a diákokat, ha úgy érzik, hogy valaha bármilyen féle bántalmazásnak áldozatai, szemtanúi voltak, hívják a 119-es telefonszámot, a hívást fogadó szakemberek segítséget nyújtanak. Ha az iskolában bármilyen probléma felmerül, forduljanak a diáktanácshoz, ösztönzik a tanulókat.

Tizenkét pontban fogalmaznák meg, mire van szüksége a Márton Áron Főgimnáziumnak, hogy „mindenkinek jobb legyen”. A diáktanács hatot már összeírt:

  • - Bizalom.
  • - Őszinteség.
  • - Minőségi oktatás.
  • - Kölcsönös tisztelet.
  • - A tanóra legyen tanóra, a szünet legyen szünet.
  • - Tájékoztassuk a diákokat az iskolában kialakulható problémákról, nem csak krízishelyzetben.

A további hat pontot a diákok javasolhatják, az itt található Google Formsba küldhetnek javaslatokat anonim módon.

„Mi itt vagyunk, hogy változtassunk. Ti is itt lesztek?” - zárják az állásfoglalást.

A Facebook oldalon közzétett állásfoglalás alatt többen is gratulálnak, sőt a csíkszeredai önkormányzat képviselője a támogatásukról biztosítja a diáktanácsot.

Mint arról a Maszolon beszámoltunk, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egyik tanáráról több korábbi diáklány azt állítja, hogy az elmúlt mintegy húsz évben behálózta és szexuálisan kizsákmányolta őket.

A megvádolt tanár, a Maszolnak elmondta, „sok féligazság” jelent meg róla, majd pedig tudatos lejáratási kampányról beszélt részletes válaszlevelében.Egyébként a rendőrség is vizsgálódik a szexuális kizsákmányolással megvádolt csíkszeredai tanár ügyében. Maria Plumbu, a Hargita megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője a Maszolnak megerősítette, nem érkezett feljelentés az ügyben, a rendőrség a nyilvánosság elé került információk alapján indított vizsgálatot.

Nyitókép: Gábos Albin

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?