Újabb mérföldkő a magyar oktatásban: bölcsődét avattak Nagybányán
Régi álma valósult meg a nagybányai magyar közösségnek: mostantól új bölcsődében járhatnak a helyi gyermekek. Az új épület átadására május 9-én került sor, jelen volt többek között Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Üdvözlő beszéde elején Pintér Zsolt, az RMDSZ nagybányai szervezetének elnöke felvázolta a nagybányai magyar oktatás legfontosabb mérföldköveit. Kezdetben még aggodalommal figyelték, hogy a magyar diákság aránya napról-napra csökken, így egyszerű módszerekkel szerették volna megértetni a szülőkkel, hogy miért fontos a magyar oktatás. Ennek hatására a városban működő magyar intézmények összefogtak és a 2010-es években több magyar tannyelvű óvodacsoportot hoztak létre. Az összefogás eredménye volt a Németh László Elméleti Líceumhoz tartozó Híd utcai iskolaépület felújítása is, ami napjaikban Nagybánya egyik legkorszerűbb iskolája. A következő években, ugyancsak a magyar állam támogatásával megépülhetett a Don Bosco szórványkollégium, ahol jelenleg is a magyar iskolába járó vidéki diákok laknak. Most pedig a helyi közösség egy újabb állomáshoz érkezett, amikor átadják az új magyar bölcsődét. „A történet azonban nem ért véget, csak akkor, ha mi megszűnünk azt álmodni.” – mondta a szervezet elnöke arra célozva, hogy a Németh László Elméleti Líceum városszéli épületének lecseréléséről továbbra sem mondtak le.Azért, hogy a magyar közösség az új bölcsőde átadását ünnepelhesse, Pintér szerint három összetevőre volt szükség. Egyrészt a pénzösszegre, amit jelen esetben Magyarország kormánya biztosított, másrészt pedig a szükséges dolgok gyakorlatba ültetésére, amiben kiváló partner volt az Romániai Magyar Pedagógus Szövetség (RMPSZ). Nem utolsó sorban pedig, a siker megalapozói a helyi magyarok voltak, akik különböző úton-módon, de hozzájárultak a bölcsőde megépítéséhez.
Kelemen Hunor a beszédében hangsúlyozta az oktatási intézmények létrehozásának fontosságát a magyar közösségek identitásának megőrzése és erősítése szempontjából. Kiemelte, hogy az elmúlt 34 évben prioritás kezelték azt, hogy Erdély-szerte minden magyar közösség számára biztosított legyen a magyar nyelvű oktatáshoz való hozzáférés. Ez a folyamat pedig nemcsak a már meglévő iskolák támogatását jelentette, hanem új intézmények, mint például bölcsődék és szórványkollégiumok létrehozását is, ami végső soron hozzájárult a magyar identitás fennmaradásához.
A szövetség elnöke szerint, a magas színvonalú oktatás biztosításához elengedhetetlen az oktatási rendszer modernizálása, amihez a magyar és a román kormány is egyaránt hozzájárult. Végezettül arra hívta fel a figyelmet, hogy a magyar közösségnek aktívan részt kell vennie saját jövőjének alakításában, ez pedig a közös célok és a magyar intézmények közötti együttműködés révén valósulhat meg.
A Nemzetpolitikai Államtitkárság részéről, Szilágyi Péter helyettes államtitkár köszöntötte az ünneplő közösséget. 2016-ban indították el a Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Programot, ahol megközelítőleg 900 beruházást sikerült végrehajtaniuk.
„Minden egyes bölcsőde és óvoda újabb lehetőséget teremt a külhoni magyar családok számára, hiszen ezek az intézmények a megmaradás alappillérei. Magyar bölcsődék és óvodák nélkül elképzelhetetlen lenne a magyarság jövője a Kárpát-medencében” – mondta a magyarországi államtitkár, hangsúlyozva azt, hogy az új intézmények arra is hivatottak, hogy felvegyék a versenyt a többségi nemzet intézményével is. Ezt hatalmas előrelépésnek látják, hiszen tapasztalataik alapján a magyar bölcsődékben járó gyermekek sokkal nagyobb valószínűséggel folytatják magyar intézményben a tanulmányaikat.
Véleménye szerint a magyar közösség talán még sosem volt ilyen erős, mint most: erős és jól működő intézmény-hálózatot hoztak létre, ami biztonságot nyújt az itt élők számára. Szilágyi arról biztosított mindenki, hogy Magyarország kormánya továbbra is elkötelezett a külhoni magyarság támogatása mellett, mely folyamatos és elengedhetetlen.
CSAK SAJÁT