FRISSÍTVE – Tüntetést szerveznek az egészségügyi alkalmazottak, általános sztrájkba léphetnek

Tüntetést tartanak az egészségügyi alkalmazottak június 8-án a bukaresti Victoriei téren, majd július 1-jétől általános sztrájkba lépnek – jelentette be csütörtöki közleményében az Egészségügyi Szolidaritás Szakszervezeti Szövetség. FRISSÍTÉS: Alexandru Rafila egészségügyi miniszter csütörtökön azt nyilatkozta, hogy nem tud egy készülő általános sztrájkról az egészségügyben.

Az érdekvédelmi szövetség vezetőtanácsa szerdai ülésén döntött a tiltakozó megmozdulások megszervezéséről és ezek menetrendjéről. E szerint május 23-ától elkezdik az aláírásgyűjtést az általános sztrájk kirobbantásához, majd június 8-án tüntetést tartanak a fővárosi Victoriei téren, ahonnan felvonulnak a munkaügyi, az egészségügyi minisztérium és a parlament épületéhez. Június 15-én sztrájkőrséget állnak az egészségügyi intézmények előtt, június 27-én 10 és 12 óra között figyelmeztető sztrájkot tartanak, majd július 1-jétől általános sztrájkba lépnek, illetve tömegesen felmondják az ügyeleti szerződéseket.

Az Egészségügyi Szolidaritás Szakszervezeti Szövetség képviselői tisztességes munkakörülményeket és az egészségügyi minisztériummal közösen kidolgozott bértörvénytervezet maradéktalan gyakorlatba ültetését követelik.

Kérik továbbá, hogy az egészségügyi kisegítő személyzetnek (ápolók, betegszállítók), az adminisztratív személyzetnek és az egészségügyi munkásoknak a nehéz munkakörülmények miatt járó pótlékot az alapbérhez viszonyítva szabják meg, akárcsak a műszakpótlékokat és a hivatalos szabadnapokon végzett munkáért járó pótlékokat minden személyzeti kategória esetében.

Követeléseik között szerepel továbbá, hogy az ügyeletekért is az alapnormának megfelelő óradíjat számolják fel, kérik az élelmiszer-utalványok értékének aktualizálását, a versenyvizsgák kiírásának jóváhagyását a betöltetlen álláshelyekre, illetve a GDP-arányos egészségügyi ráfordítások növelését úgy, hogy az érje el az uniós átlagot.

A szakszervezeti szövetség közleményében hangsúlyozta, a tiltakozásokat csak az új kormány beiktatása után kezdik el, mert így nagyobb az esély követeléseik teljesülésére.

FRISSÍTÉS: „Nekem nincs tudomásom általános sztrájkról. Tegnap egy meglehetősen hosszú megbeszélésem volt a Sanitas képviselőivel, meghallgattam a követeléseiket, amelyek közül egyeseket megoldhatónak tartok, másokat, amelyek költségesebbek, a kormánnyal kell megvitatni és eldönteni” – fogalmazott a miniszter, hozzátéve, hogy „realistán” kell dönteni, figyelembe véve az ország gazdasági nehézségeit.

Rafila ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy a helyzet nem fajul súlyos munkakonfliktussá. Kijelentette, az egészségügyi minisztérium „konstruktív” viszonyt ápol a szakszervezetekkel, „a követelések teljesítéséhez viszont kormányszintű döntésre van szükség”.

(Nyitókép: Egészségügyi Szolidaritás Szakszervezeti Szövetség Facebook-oldal)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?