banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Technikai tudnivalók: így zajlik majd a népszámlálás önkitöltéses szakasza

Háromszéken 197 000 személy adatait gyűjtik be és 98 000 lakást mérnek fel az idei népszámlálás alkalmából, tájékoztatott Illyés Andrea. A Kovászna Megyei Statisztikai Hivatal igazgatója elmondta: az önkormányzatok összesen 375 személyt alkalmaztak a március 14-én kezdődő népszámlálás lebonyolítására.

Az idei népszámlálás újdonsága, hogy első alkalommal kizárólag online zajlik, papír helyett informatikai eszközöket használnak az adatgyűjtés során és első alkalommal adnak lehetőséget a lakosságnak, hogy saját kezűleg, az interneten töltsék ki a kérdőívüket, ezért cserébe egy fizetett szabadnapot kapnak.

Illyés Andrea, a Kovászna Megyei Statisztikai Hivatal vezetője | Fotó: Kovács Zsolt

Kovászna megyében 228 népszámlálási kerületet határoztak meg és alkalmaztak 228 számlálóbiztost, továbbá 45 koordinátort, azaz minden közigazgatási egységbe egy személyt, 9 felülvizsgálót, ők a háromszéki városokban tevékenykednek és foglalkoztatnak 93 személyt, akik a települések forgalmas helyein kialakított önkitöltést segítő pontokon dolgoznak.

Így történik az önkéntes kitöltés folyamata

Illyés Andrea rámutatott: a népszámlálás első fázisa március 14. és május 15. között zajlik, amikor a lakosság élhet a kérdőívek önkéntes kitöltésének lehetőségével. Ezt egyrészt megtehetik azáltal, hogy felkeresik a www.recensamintromania.ro oldalt és email címükkel és a háztartásukban élők adataival regisztrálnak a platformon. Ezután a megadott email címre vagy címekre megérkeznek a kérdőívek, amelyeket kitöltenek és beküldenek. Amennyiben nem boldogulnak egyedül, felkereshetik majd a minden településen működő önkéntes kitöltő pontokat, és az ott dolgozók segítséget nyújtanak ebben a folyamatban. Ez esetben is önkéntes kitöltésnek minősül és jár a fizetett szabadnap.

A háromszéki szakember szerint a modellezések alapján egy négytagú család számára a kérdőívek kitöltése hozzávetőleg 30 percet vesz igénybe. Fontos ugyanakkor, hogy idén 15 nemzeti kisebbség nyelvén, így magyarul is elérhető és kitölthető lesz a népszámlálási kérdőív. Az online kérdőív zöld színnel jelöli, ha rendben töltöttek ki minden fejezetet, kék színnel jelöli, ha egy kérdésre nem adtak választ és pirossal, ha rosszul van kitöltve és javítani szükséges, magyarázta Illyés Andrea.

Illusztráció | Fotó: Agerpres

Hozzátette: az online kitöltést követően 7 napon belül a megadott email címre meg kell érkeznie a visszaigazolásnak, hogy elfogadták a kérdőívet és ellenőrizni is lehet, hogy helyesen dolgozták-e fel az adatokat, illetve ezen visszaigazolás alapján lehet igényelni a munkaadótól a fizetett szabadnapot.

Aki nem tölti ki önkéntesen, az otthonában fogadja a számlálóbiztosokat

Az önkitöltést követő fázisban a számlálóbiztosok lakcímükön keresik fel azokat, akik nem töltötték ki a kérdőívet. A háromszéki statisztikai hivatal vezetője a Maszol érdeklődésére elmondta: akik külföldön tartózkodnak, azok online, az itthoni címükre kitölthetik a kérdőíveket majd a teljes folyamat végén, akit sem az önkitöltéses fázisában, sem a lakcímén való felkeresés során nem sikerült elérni, azokat adminisztratív eszközökkel veszik nyilvántartásba, ám ez esetben az etnikumuk és a vallásuk nem szerepel majd a kérdőíven.

Illyés Andrea szerint bár a népszámlálás már tavaly meg kellett volna történjen, a járvány miatt idénre halasztották, ám az online eszközöknek köszönhetően az adatfeldolgozással tartják az eredeti határidőket, így idén év végére lesznek részleges eredmények, jövő év végére pedig véglegesítik az adatok feldolgozását. A Kovászna Megyei Statisztikai Hivatal igazgatója arra hívja fel a lakosság figyelmét, hogy a népszámláláson való részvétel kötelező, tehát aki nem szeretné saját maga online kitölteni a kérdőívet, annak fogadnia kell majd otthonában a számlálóbiztosokat és válaszolnia kell a kérdésekre, ellenkező esetben büntethetőek lesznek.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?