Tasnádi Szilárd István: Frusztrál a váltás, mert tudom, hogy jól végeztük a dolgunkat

Nem egészen egy esztendeje, tavaly március 4-én iktatták be hivatalába Kolozs megye magyar prefektusát, Tasnádi Szilárd Istvánt. Az akkor 29 esztendős fiatalember jogászként érkezett a közigazgatásba és már akkor elmondta: jó együttműködést szeretne kialakítani az önkormányzatokkal, még az RMDSZ ellen bosszúhadjáratot indító Alin Tișe megyei tanácselnökkel is. Az eltelt időszakban nem volt könnyű dolga, hiszen a koronavírus-járvány harmadik hullámának kellős közepén vette át mandátumát, majd következett a tavaly őszi negyedik, idén pedig immár az ötödik fertőzéshullám, úgy, hogy Kolozs megye valamennyi alkalommal a legfertőzöttebbek között volt. Kormánymegbízotti munkájáról, a kihívásokról, a feladatokról és tapasztalatairól kérdeztük Tasnádi Szilárd Istvánt, aki a tőle megszokott őszinteséggel mesélt a Maszolnak.

Kolozs megye magyar prefektusának tavaly tavaszi kinevezése heves indulatokat váltott ki nemcsak helyi, hanem országos szinten is. A Nemzeti Liberális Párt Kolozs megyei önkormányzati vezetői valóságos hadjáratot indítottak még saját pártjukon belül is a döntés ellen. Emil Boc kolozsvári polgármester és Alin Tișe megyei tanácselnök mindenáron a PNL számára akarta megtartani a prefektusi tisztséget, és azt állította, a párt országos vezetősége átnyúlt a fejük fölött, amikor koalíciós társaival megegyezett arról, hogy Bihar megyében maradhat a PNL prefektusa, ám Kolozs megyében az RMDSZ jelöltje veheti át a tisztséget.

Tasnádi Szilárd István szerint azonban nem is feltétlenül a politikai csatározás, hanem inkább az éppen tomboló harmadik járványhullám miatt volt nehéz időszaka a frissen kinevezett prefektusnak. A Maszolnak elmondta, elsősorban tisztelettel vette át a feladatot, főleg miután a kinevezéséről szóló döntés és a beiktatása között több hét eltelt. Érdekességként megosztotta, hogy akkor sokan azt mondták: egész Románia arra vár, hogy a Kolozs megyei prefektusjelölt betöltse a 30. évét ahhoz, hogy hivatalába beiktathassák, ám ennek már nem volt semmilyen jogi alapja, ugyanis ezt a kitételt évekkel korábban megszüntették, magyarázta Tasnádi Szilárd István. Szerinte erre bizonyíték az, hogy amikor végül beiktatták, akkor még mindig csak 29. évében járt.

Telibe találta a kihívás

„Amikor átvettem a mandátumot, nekem épp ezek a nehézségek jelentették a kihívást, és meg voltam győződve, hogy semmi probléma nem lesz. Kíváncsi voltam, szerettem volna még többet megtudni a közigazgatásról, hiszen eljutva erre a pontra az ügyvédi karrieremben, érdekesnek és fontosnak is láttam, hogy felfedezzem a politikai aktivitást is és a közigazgatási tevékenységet, és őszintén, ez telibe talált engem. Nagyon bejött, és nemcsak, hogy szeretem, úgy vélem, illik is hozzám ez az egész” – mondta Tasnádi Szilárd István.

Kiemelte, a megbízására az elejétől kezdve nem úgy tekintett, hogy ő majd a prefektusi székből osztogatja a feladatokat, ehelyett inkább azzal kezdte, hogy sorra járta a hatáskörébe tartozó intézményeket és Kolozs megye önkormányzatait. „Elkezdtem tudatosítani az emberekben azt, hogy itt Kolozsváron a prefektúrán tényleg egy partner van, és bármire szükségük van, segítünk egymásnak. Azért vagyunk itt – egyik a másikért –, hogy az emberekért tegyünk, és hogy jól működjön minden a megyében” – magyarázta a prefektus.

A szerző felvételei

Számára elsődleges volt az, hogy megfelelő és hatékony kommunikációt építsen ki az intézményen belül, a hozzájuk tartozó hivatalokkal és a sajtóval is. Mint mondta, amikor átvette hivatalát, mintegy 15–20 belső kommunikációs csatornára vették fel, az egyikben a sajtóval, a másikban a belüggyel, utána a kormánnyal, a kormánykommunikációval és egyéb intézményekkel tartották folyamatosan a kapcsolatot.

Meg kellett szoknia, hogy valamennyi csoportban folyamatosan érkeztek az információk, az adatok, amiket sok esetben nekik helyben kellett összefésülniük és közvetíteniük a sajtónak. Mégis, mint Tasnádi Szilárd István mondja, az az elve sikeresen érvényesült, hogy mind az emberekkel, mind az újságírókkal közvetlen kapcsolat alakuljon ki, hogy kérdezhessenek és választ is kaphassanak. Ugyanígy a megye valamennyi polgármesterével is működik egy közös csatornájuk, amelyen folyamatosan kapják az információkat, és amelyen keresztül állandó jelleggel közvetíthetik a legfontosabb tudnivalókat, változásokat, adatokat.

Lényeges, hogy jó szakemberekkel dolgozott

Hasonlóképpen működött a kommunikáció a megyei vészhelyzeti bizottság tagjaival, a katasztrófavédelemmel, a közegészségügyi igazgatósággal és a kórházak képviselőivel, így a koronavírus-járvány legnehezebb periódusaiban is sikerült az ellátórendszert működtetni. „A kórházak mind tele voltak, mert központ vagyunk, nemcsak egyetemi központ, hanem orvosi is. Amikor betegek áthelyezéséről van szó, például, hogy a mellettünk lévő megyéből szükséges átszállítani fertőzötteket, akik előrehaladott, súlyos állapotban voltak, az első célpont mindig Kolozsvár volt, és a mai napig is Kolozsvár az. Ez végülis normális, így is kell lennie. Nagyon sokat számított az, hogy az egész megyében valamennyi intézménynek a vezetősége és az alkalmazottai azzal segítettek a legtöbbet, hogy magas szakmaisággal álltak a kihívások elé, és így a megyét egy magasabb szintre emelték” – fogalmazott Tasnádi Szilárd István.

Mintegy két héttel ezelőtt Kolozs megye szintén a legfertőzöttebbek közé tartozott és fennállt a veszélye annak, hogy koronavírusos betegnek fenntartott kórházi ágyak száma több mint 75 százaléka betelik, ez pedig a jelenlegi szabályozás szerint azt is jelentette volna, hogy az egész megyében beszüntették volna a jelenléti oktatást. Ekkor, amint a Maszolon is megírtuk, a kórházak együttműködése révén a rendelkezésre álló ágyak számát jelentősen növelték, így a telítettség aránya csökkent, az iskolák nyitva maradhattak.

Tasnádi Szilárd István szerint azonban nem az volt az elsődleges szempont, hogy online oktatási rendszerre térnek-e át az iskolák vagy sem: „a kórházi ágyak számát akkor kell növelni, amikor szükség van rá, hogy ne legyen nyomás a kórházakon. A gyerekeknek pedig akkor kell iskolába menniük, amikor megengedi egészségügyi szempontból a járvány. Én el is mondtam a sajtónak, hogy a ket dolgonak nem kell összefüggnie egymással, hanem külön-külön kell működnie.”

Hullámok a hullámban

A prefektus a Maszol kérdésre elmondta: „Amikor a fertőzöttségi arány eléri a csúcspontot, sajnos akkor következik a kisebb hullám a nagy hullámban. Az első hullám a fertőzöttség, utána jön a beutalások hulláma és a legvégén van az elhalálozásoké.” Ugyanakkor hozzátette, szerinte Kolozs megyei mindent megtett annak érdekében, hogy a betegek ellátásban ne legyen fennakadás.

Ennek ellenére az oltási kampány lehetett volna sikeresebb is, mondja Tasnádi Szilárd István. Szerinte mind a kormány, mind a prefektúrák és a közintézmények igyekeztek minden tőlük telhetőt megtenni a hiteles tájékoztatás érdekében, azonban nem volt könnyű dolguk, hiszen néhány médiafelületeken, és a a közösségi médiában rengeteg álhír terjedt, amelyek rossz irányban befolyásolták az embereket.

„Valójában az emberek felfogásáról van szó, nem értettem és most sem értem, hogy miért hiszik el az álhíreket. De nyilván azért, mert azt hallják, látják, ami számukra kedvezőbb. Valójában mindig minden orvosi felfedezés meg volt magyarázva, a vakcinák működése is, az oltási kampány szükségessége is, de mindig megjelentek a hamis hírek, a félretájékoztató információk, amelyek ugyanúgy, vagy még jobban terjedtek és gyakorlatilag hiteltelenítették a valódi, valós információkat” – magyarázta a prefektus.

A kormánymegbízott szerint a hamis hírek elleni közdelemben a sajtó volt a leghatásosabb partnerük. „Ezért is mondtam azt, hogy a sajtóval legyen jó a kommunikációnk, hogy időben tudjunk válaszolni minden kérdésre, hiszen tulajdonképpen az egész tájékoztatás motorja maga a sajtó. Elmondhatom, az újságírók korrekt módon vették át tőlünk az információkat, így is adták tovább” – közölte Tasnádi Szilárd.

(Le)váltásra készülve

Mint már jó ideje köztudott, tavaly december közepén az új kormány beiktatását követően megszületett a koalíciós döntés, amely szerint a Kolozs megyei prefektusi tisztséget visszaveszik a liberálisok, ezért Tasnádi Szilárd Istvánt leváltják. Ugyanekkor dőlt el az is, hogy Szatmár megyében is váltás következik a kormányhivatal élén, ott Altfatter Tamás Ferenc tisztségét kell átadniuk. Ám azt még a döntés megszületésétől eltelt két hónap múltán sem lehet tudni, pontosan mikor következik be a váltás Kolozs megyében, azonban akár holnap vagy holnapután is megtörténhet – mondta a prefektus, aki annyit elárult, hogy leváltását követően alprefektusként tevékenykedik majd tovább a kormányhivatalban.

„A visszajelzések pozitívak voltak, és valójában az összes intézmény, hivatal, önkormányzat részéről egy nagy, úgymond savanyú csepp volt a poharukban a leváltásom híre. Elmondták, hogy jó volt a kommunikáció és remélik, hogy még maradunk legalább egy picit. Persze frusztrál, hogy megtörténik a változás, mikor tudom, hogy jól ment minden. Mindenre megoldást találtunk, de a politika így működik, ha megvan az egyezség, akkor az úgy szép, hogyha betartják a felek.  Emberileg nem is tudom, mi a pontos szó erre…” – fogalmazott a Maszolnak Tasnádi Szilárd István.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?