Szentjobbon mindig történik valami – Zatykó Jácint polgármesterrel beszélgettünk

Mindig történik valami a rendkívül gazdag múltú Bihar megyei, Berettyó-menti településen, hiszen az önkormányzat, a község lakói, a civil szervezetek és az egyházak is jelentős részt vállalnak abban, hogy község a fejlődés útjára lépett. Szentjobbon jelenleg is számos munkálat és beruházás zajlik, többek között ezekről kérdeztük Zatykó Jácint, első mandátumos RMDSZ-es polgármestert.

– Milyen beruházások értek véget, zajlanak vagy várhatók a községben?

– Idén ősszel várhatóan sikerül átadnunk a településen kiépült szennyvízhálózat és szennyvíztisztító-telep működtetését a vízműveknek. Ez egy 2012-ben elkezdődött pályázat lezárását jelenti, azonban az önkormányzatnak komoly önrészekkel is hozzá kellett járulnia ahhoz, annak érdekében, hogy a különféle hibákat kijavítsák és a rendszert működőképessé tehessük. Az Országos Helyreállítási Terv (PNNR) keretében elindított Szent László útja kormányprogram keretében turisztikai céllal megújul a szentjobbi apátsági kastély és a római katolikus templom. Az apátsági házban várhatóan a különböző rendek (kolduló-, illetve monasztikus rendek) életmódját, életvitelét, történetét bemutató kiállítások kapnak helyet és egy kápolna, illetve egy multifunkcionális konferenciaterem is. Az elmúlt időszakban tizenhat infrastrukturális pályázatot nyújtottunk be a Fejlesztési Minisztérium által biztosított, valamint további országos alapokhoz, amelyeknek egy részét már jóváhagyták, de a többsége még elbírálás alatt áll.

Zatykó Jácint polgármester | Fotó: Facebook

– Az önkormányzat rendkívül sok munkát fektet a község tisztaságára, rendezésére. Melyek ezek?

– A tavaly sikerült megújítanunk és bővítenünk a közvilágítást az egész községben, vagyis a Szentjobbhoz tartozó Biharcsuhaj, Biharcsanálos és Berettyófarnos településeken is egyaránt. Ez azt jelenti, hogy új oszlopokat is telepítettünk, de a meglévő világítást is környezetkímélő LED lámpákra cseréltük. Már tavaly is részt vettünk a Bihar megyei tisztasági versenyen, akkor második helyezést értünk el, idén azonban sikerült megnyernünk azt.

A település bejáratánál található faragott dísztáblák egyike | Fotó: Bauman Dieter-Gergő

A településen jelenleg rendeződni látszik a Malom-tó sorsa, de tavaly és idén kalákában a temetőt is sikerült megtisztítanunk. A település rendezéséhez köthető egyéb megvalósítás a községi táblák kihelyezése volt, amelyek eddig hiányosak voltak. A falvakban eddig nem voltak településjelző táblák, most minden irányból kétnyelvű táblák fogadják az idelátogatókat. Szentjobbon ezen felül fából készült dísz településtáblákat is kihelyeztünk.  

A szentjobbi Vadvirágok Népdalkör tagjai is meglocsolták borral a településen található Szent Orbán-szobrot. A helyi hagyomány szerint amennyiben a tavaszi fagy nem csípi meg a szőlőt, akkor borral öntözik meg a borászok védőszentjének szobrát, azonban ha a fagy tönkreteszi a termést, akkor bor helyett vesszőt kap | Fotó: Bauman Dieter-Gergő

– Szentjobbon nagyon erős a közösségi szellem, a fiataloktól az időseken át mindenki részt próbál venni a község életében. Milyen rendezvényeket szerveztek az elmúlt időszakban?

– Tavaly már két újdonság is volt, hiszen a Bihar megyei Virágkarnevál műalkotásai áthaladtak a településünkön is, továbbá első alkalommal szerveztük meg az Öreghegyi Szőlőfesztivált. Idén a Szentjobbi Ifjúsági Szervezettel közösen újra felelevenítettük az egyik helyi népszokásunkat, a sajbózás hagyományát. Március 15-én a szentjobbi Szent István Általános Iskola diákjaival közösen ünnepséget tartottunk, a Szentjobbi Huszár Hagyományőrző Egyesület tagjai pedig Nagyváradon vezették a fáklyás felvonulást. Első alkalommal szerveztünk gyereknapot is az iskola pedagógusainak segítségével, május végén pedig megtartottuk a Csáki Miklós Borbarátok Körével a hagyományos Szent Orbán-napi ünnepséget. Mint már említettem, ezen kívül több alkalommal is szerveztünk kalákát a községben.

A tavalyi virágkarneválon a szentjobbi huszárok és cserkészek kísérték a Szent Koronát ábrázoló virágkocsit végig a településen | Fotó: Bauman Dieter-Gergő

– Szentjobb község komoly szerepet vállalt az ukrajnai háború áldozatainak megsegítésében. Ez miben nyilvánult meg?

– Az RMDSZ Bihar megyei szervezete és a megye számos települése gyűjtésbe kezdett, hogy adományokat juttassunk el a rászorulóknak. A segélyszállítmányozás koordinálásával a szervezet engem bízott meg, ez pedig azzal járt, hogy több alkalommal is megfordultam Kárpátalján, ugyanis a polgármester kollégákkal a helyileg összegyűlt segélyszállítmányokat Visk városba és más kárpátaljai településekre vittük el. Nagyon sok adományt a helyiek gyűjtöttek nekünk, Bonifácia nővér, iskolánk igazgatója és a mallersdorfi ferences nővérek romániai közössége pedig hivatásukhoz méltóan igazi áldozatkészségről tettek tanúbizonyságot.

Pillanatkép a tavalyi Öreghegyi szőlőfesztiválról | Fotó: Bauman Dieter-Gergő

– Mi várható még az idén?

– Várjuk a pályázatok elbírálásának eredményeit és reméljük, hogy minél hamarabb nekiláthatunk majd a különféle munkálatok kivitelezésének. Fontos megemlítenem, hogy az idén lesz tíz éve annak, hogy a községközpont újra Szentjobbra került. Természetesen ezt a rendkívül fontos jubileumi eseményt szeretnénk méltóképpen megünnepelni, úgyhogy az idei nyár sem telik majd el rendezvények nélkül.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?