Székelyudvarhelyi tömegközlekedés: menetrendszerű késésben az átszervezés

2016-ban – majd négy évvel későbbi megerősítéssel – a székelyudvarhelyi városvezetés „átütő fejlesztés” címszóval számos ígéretet tett a túlzsúfolt városi forgalom tehermentesítésére: terelőutat épít, teljesen felújítja a város főbb útvonalait, vásárol nyolc elektromos autóbuszt és korszerűsíti a városi személyszállítást. Az ígéretekből hat év alatt semmi nem valósult meg, a tömegközlekedést pillanatnyilag a Budapestről kapott három elavult, 1999-es gyártású autóbusz biztosítja.

Az önkormányzat még 2016-ban, Gálfi Árpád polgármester első mandátumának elején készített egy mobilitási tervet azzal a céllal, hogy tehermentesítse a város forgalmát. Egy évvel később már konkrétumokról beszéltek: „Terelőutat kell építeni, ez a város Szejkefürdő felőli határától Kadicsfalva irányában kerülné el Székelyudvarhelyt. Az előzetes tervek már elkészültek, de a nyomvonal mentén a városnak még meg kell vásárolnia a területeket, az út megépítéséhez pedig európai uniós pénzekért kell pályázni. Öt évbe, de akár annál több időbe is beletelhet, amíg elkészül az út” – hangzott akkor.

Hat év telt el, de a terelőút megépítése továbbra is csak álom.

2018-ban a városi közlekedési infrastruktúra átfogó korszerűsítésének költségei finanszírozása érdekében a város összesen mintegy 73 millió lejre pályázott sikeresen, megteremtve ezáltal a lehetőséget a főútvonalak teljes felújítására, a biztonságos biciklizés feltételeinek megteremtésére, továbbá nyolc elektromos busz megvásárlására. „Egy-két éven belül újulhat meg teljesen a városi tömegközlekedés” – hangzott még 2018-ban az udvarhelyi elöljáróság ígérete; a polgármesteri hivatal úgy döntött, hogy a „megújulásig” testvérvárosától, Budapesttől kér segítséget.

Budapest segít

„Az erdélyi város a főváros támogatását kérte a székelyudvarhelyi tömegközlekedés fejlesztése érdekében használt, felújított autóbuszok beszerzéséhez. A Fővárosi Közgyűlés 2018. november 14-i ülésén döntött arról, hogy 15 millió forinttal támogatja Székelyudvarhely város önkormányzatát a nevezett cél elérésében és a szükséges előirányzatot költségvetésében biztosítja.Sokat szolgált Ikarusokkal közlekednek az udvarhelyiek | A polgármesteri hivatal által közreadott felvételek

A rendelkezésre bocsátott támogatási összegből a város – a közösségi közlekedést működtető gazdasági társasága útján – használt (selejtezést megelőző időszakhoz közeledő korú és állapotú) és így alacsony értéket képviselő járműveket vásárolt a BKV Zrt.-től, amelyeket a cég felújítás után átadott a támogatott részére" – tájékoztatott döntéséről a budapesti önkormányzat.

Jakab Attila akkori udvarhelyi városmenedzser úgy vélte, hogy a 40 személyes buszok a székelyudvarhelyi lakótelepek szűk utcáiban is tudnak majd közlekedni. „Hosszú távon a helyi és a környékbeli tömegközlekedés újraszervezése a cél” – közölte a korábbi városmenedzser.

Busszal támogatott sportklub

A támogatási szerződést 2019. február 13-án írta alá a Budapesti Közlekedési Zártkörűen Működő Részvénytársaság, a székelyudvarhelyi Urbana Rt. városgazdálkodási vállalat és a Székelyudvarhelyi Szejke Sportklub Egyesület. „Budapest Főváros Önkormányzata 15 millió Ft összegű vissza nem térítendő támogatást nyújtott az Egyesület részére Székelyudvarhely város tömegközlekedésének fejlesztése céljából. Az Egyesület a támogatási szerződésben kötelezettséget vállalt arra, hogy a támogatást a Székelyudvarhely város tömegközlekedésének fejlesztése érdekében használt, felújított autóbuszok beszerzésének költségeire fordítja. (…)” - olvasható a szerződésben, ami magyarul annyit jelent, hogy a budapesti önkormányzat pénzt adott az udvarhelyi sportklubnak, amiből megvásároltatta a négy Ikarust az Urbana Rt. számára.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

A négy buszt (eredeti azonosítóik alapján BPI-017, BPI-024, BPI-042, BPI-044) a BKV kelenföldi üzemegységében középjavításnak vetették alá, megújult az utastér, vázszerkezetileg szükséges javításokat, valamint gépészeti beavatkozásokat végeztek rajtuk. A négy busz égszínkék fényezésben hagyta el Magyarországot, a budapesti arculati elemek nélkül. „A kontingens június 20-án hagyta el az 1999 óta honos szolgálati városát. Az új helyükön (várhatóan) iskolabuszokként fogják használni őket” - közölte a magyarbusz.info.

„Hamarosan forgalomba kerülnek!”

A négy Ikarus 2019. július 21-én érkezett meg Székelyudvarhelyre, az udvarhelyi városvezetés közösségi oldalának aznapi bejegyzése szerint „hamarosan a város tömegközlekedését fogják segíteni”. A terv az volt, hogy három busz ténylegesen forgalomba kerüljön, míg negyedik társuk az „alkatrészbánya” önfeláldozó szerepét lássa majd el. Azonban a buszok 2022. szeptemberéig egy udvaron várakoztak, időközben egyszer kerültek szóba, amikor 2021. júliusában felmerült, hogy a város 263 ezer lejért átvenné azokat az Urbana Rt.-től.Több mint három évig rostokoltak egy udvaron a járművek

A városi képviselőtestület RMDSZ-frakciója furcsállotta az előterjesztést, úgy vélték a tanácsosok, hogy a méretes buszok alkalmatlanok a város szűk utcáin történő közlekedésre. Felmerült a kérdés, hogy miért akarja a városháza megvásárolni az ajándékba kapott buszait? – a hírek szerint így szeretett volna „tőkét pumpálni” az Urbanába.

„Átütő fejlesztés”

A 2020-as helyhatósági választásokat követően az újraválasztott Gálfi Árpád új csapattal és új lendülettel erősített rá korábbi ígéretére: „A fő útvonalakon a nagy lakónegyedek érintésével 16 km hosszúságban teljes szélességben megújulnak az út- és járdaburkolatok, zöldövezetek. Az említett útvonalakon bringasávokat alakítunk ki, és közlekedni fog a projektből vásárolt 8 elektromos busz is. Így a fő útvonalakon teljesen új útburkolat kerül a járdákra, biciklisávokra és az útfelületekre, ami átütő fejlesztést jelent városunk közlekedési infrastruktúrájában. A kivitelezés 2023 decemberéig kell megtörténjen” – hangoztatta.

Azonban másfél évvel a határidő lejárta előtt, idén márciusban a székelyudvarhelyi önkormányzat többségi, Szabad Emberek Pártja (POL) frakciója elégtelennek ítélte a pályázat előrehaladását: „A Mobilitás-projektbe foglalt utcahálózatnál nincs projektmenedzsment szerződés, csupán elindult annak közbeszerzése; nem történt azonban előrelépés sem a tervezési és kivitelezési szerződés megkötése, sem az autóbuszok, vagy az utcabútorzat közbeszerzésének kiírása terén” – vélekedtek a POL-osok.

Színre lépnek az Ikarusok

A korábbi szolgáltató visszavonulásával 2022. augusztus 29-től az udvarhelyi városvezetés kénytelen-kelletlen az Urbana Rt. városgazdálkodási vállalatnak adta át a városi buszjáratok működtetését, az átmenet azonban nem volt gondmentes.

Az Ikaruszok kezdetben sokat késtek, a szűk utcákon nehézkesen mozogtak, gyakran fennakadásokat, kisebb dugókat okoztak a forgalomban, és a parkoló autók mellett az utak szélessége is akadályt jelentett a számukra, az egyik körforgalmat ki is kellett szélesíteni, hogy elférjenek.A „kék bálnák” lomhák, zajosak, nem környezetbarátok, de legalább vannak

Gyakran meghibásodnak, sok szerelést, karbantartást, nem ritkán késő estig szervizelést igényelnek, hogy a következő nap üzemképesek legyenek.  Használatuk sem túl vonzó, a város egyik végéből a másikba egy óra alatt jutnak el, ráadásul a korábbi három helyett csak két vonalon közlekednek.

Várják az új járműveket

Mivel a nyertes pályázatban szereplő nyolc elektromos busz beszerzése továbbra is várat magára, az udvarhelyi városvezetés három további busz megvásárlása mellett döntött. Az önkormányzati testület RMDSZ-es frakciója ezt sem hagyta szó nélkül: „Miért vásárol további 1,75 millió lej + áfáért autóbuszt a pályázaton kívül a város költségvetéséből akkor, amikor ezt megtehetné az uniós pályázat terhére is?” – tették fel a kérdést.

Az új buszok érkezését szeptember közepére ígérte Gálfi Árpád polgármester, végül október 12-én érkezett meg a háromból az első, egy 40 személyes dízelmotoros busz. Az udvarhelyi városháza tájékoztatása szerint a második, 28 férőhelyes, szintén dízel autóbusz összeszerelése folyamatban van, harmadikként pedig egy elektromos meghajtású, 23 személy szállítására alkalmas autóbusz érkezésére számítanak. Az elsőként Udvarhelyre érkezett jármű leghamarabb két héten belül léphet szolgálatba.Október 12-én érkezett meg az első új busz, de még nem állt szolgálatba

Jelen állás szerint a városi tömegközlekedés 2020-ra ígért teljes megújulása, miként a 2023. december 31-i határidejű városi közlekedési infrastruktúra átfogó korszerűsítését célzó munkálatok megkezdése is, továbbra is várat magára. Az udvarhelyi tömegközlekedés átszervezése a szolgáltatást biztosító buszokra hasonlít: lomha és zajos.

Kapcsolódók

Kimaradt?