Szakemberek: nem a diákok iskolai drogtesztje a megoldás megelőzésre
Csaknem négyszáz büntetőeljárás indult 2019-től napjainkig kábítószer-kereskedelem és fogyasztás miatt Maros megyében. A szakemberek szerint egyre égetőbb a fiatalok, gyermekek minél korábbi felvilágosítása a kábítószer-fogyasztás veszélyeiről, és nem a különböző vizsgálatok, ellenőrzések a megoldás.
A Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Ügyészség (DIICOT) összesítése szerint idén szeptember elejéig 377 büntetőeljárás indult kábítószer-kereskedelem, -használat és -birtoklás miatt. A Maros Megyei Kábítószer Elleni Ügynökség képviselői közölték, hogy az elmúlt években megnőtt a fiatalok kábítószer-fogyasztása, ezért számos tájékoztatást szerveztek fesztiválokon, iskolákban, középiskolákban.
Néhány napja a szociáldemokrata párti Bogdan Gruia Ivan parlamenti képviselő törvényjavaslatot kezdeményezett az oktatási intézményekben tanulók és hallgatók drogtesztjének kötelező bevezetéséről. A kezdeményezés azért váltott ki vitákat, mert a kiskorúak vizsgálatát a szülők beleegyezése nélkül nem lehet elvégezni.
A korlátozó intézkedések nem sokat segítenek a jelenlegi helyzeten – reagált a Marosvásárhelyi Rádióban Gabriela Alexandrescu, a Mentsétek meg a Gyermeket! Szervezet ügyvezető elnöke. „Nem hiszem, hogy a gyermekek állandó tesztelésével meg lehet ezt a problémát oldani. Szerintem az oktatás a megoldás, és ezt a lehető legkorábban el kell kezdeni, amikor a kábítószer használatának veszélyeit a kiskorúak már megértik, de ugyanígy a szülők oktatása, szélesebb körű tájékoztatása is fontos eleme kéne hogy legyen a megelőzésnek”– hangsúlyozta a szakember.
Hozzátette: a kábítószer probléma már több éve fennáll, a klubokban, fesztiválokon vannak, akik kábítószer-eladással foglalkoznak, és sokszor kiskorúaknak adnak el. Meglátása szerint az iskolai tantervbe, az egészségnevelés tantárgyba is be lehetne emelni a kábítószer-fogyasztás veszélyeit.
„Sokszor hiányzik a kommunikáció és az együttműködés a családban is, ami szintén a kábítószer használata fele sodorhatja a kiskorút. Vannak ugyanakkor olyan gyermekek is, akik egyszerűen kiábrándultak az életből, és ilyenkor segíteni kell nekik, ellenkező esetben nagyon könnyen a kábítószer áldozatául eshetnek, főleg így, hogy könnyen hozzá lehet férni” – véli Gabriela Alexandrescu.
Marosvásárhelyen a napokban két kábítószerfüggő került kórházba – tájékoztatott Iosif Gaboş-Grecu pszichológus, aki szerint a nagyobb korlátozásokkal járó időszakok a kábítószer-fogyasztás visszaszorítását eredményezték.
„Nálunk jelenleg nincs sok kábítószer-fogyasztó, de a kezelést nem lehet egy-két hét alatt megoldani, főleg, ha szenvedélybetegségük is van. Ebben az esetben pszichiátriai, pszichológiai konzultációkra van szükség, ugyanakkor sportolniuk kell, és olyan tevékenységeket bevezetni nekik, amelyek segíthetnek a gyógyulási folyamatban” – fejtette ki.
A hivatalos adatok szerint Romániában 1,2 millió alkalmi kábítószer-fogyasztó vagy kábítószerfüggő él, de a valóságban számuk jóval magasabb – állítják a szakemberek. Tanulmányok szerint a fiatalok több mint 16 százaléka használt már legalább egyszer vagy alkalmanként kábítószert.
CSAK SAJÁT