Sorra felújítják a közintézmények épületeit a szilágysági Debren községben
Számos beruházás zajlik a szilágysági Debren községben. Többek között felújítják a polgármesteri hivatalt és az orvosi rendelőt, valamint korszerűsítik a helyi könyvtárat.
Debren községben jelenleg négy nagy fejlesztés zajlik, ezek célja a közösség életminőségének javítása és a helyi infrastruktúra korszerűsítése – mondta Bogdán Ferenc István polgármester, kiemelve, ezek a beruházások hozzájárulnak Debren fejlődéséhez, és vonzóbbá teszik a községet, az otthonmaradásra buzdítva a fiatalokat.
„Jelenleg sok nagy projekt van folyamatban, közülük az egyik a polgármesteri hivatal teljes felújítása, amelyre egy 10 kW-os napelem kerül, ami biztosítja majd az épület áramellátását. A második pályázatunk az orvosi rendelő korszerűsítése, amely 98 százalékban már megvalósult, illetve e mellé egy gyógyszertárat is szeretnénk kialakítani” – ismertette a polgármester.
Mindkét beruházás az országos helyreállítási program (PNRR) révén valósul meg, valamint a megyei tanáccsal közösen modernizálják a kultúrotthon egyik helyiségében működő könyvtárat, és a munkálatok során felújítják az ingatlant is. „Már az utolsó simításokat végezzük, csak a festés maradt, valamint megnyertünk egy projektet egy fotovoltaikus park létrehozására, de a hivatalnak nem volt kellő nagyságú földterülete, ezért a napelemeket két iskolára, a debreni és a dobai oktatási intézményre helyezzük, ezáltal megoldjuk községünkben a teljes közvilágítást, továbbá a kultúrotthonoknak és a hivataloknak a teljes áramellátását” – mondta Bogdán Ferenc, hozzátéve, a napokban az utak felújítására is aláírták a szerződést.
A községhez tartozó hét településen kívül – Debren, Nagydoba, Nagymon, Nagymonújfalu, Szilágyszentkirály, Vérvölgy, Csóra – két kis tanya is Debrenhez tartozik, ahova mindezidáig nem vezetett aszfaltos út. A megnyert projektnek köszönhetően két-három hét múlva elkezdődhet a három és fél kilométer hosszú útszakasz kialakítása, aszfaltozása, illetve a községben lévő elmaradt kisutcák, Kisdobán a fatemplomhoz vezető szakasz, Vérvölgyön a vízgyűjtő tartályhoz, illetve Nagymon és Csórába a két-két temetőhöz vezető út felújítása.
Nagydobán két-három hét múlva megkezdik a kápolna építését, ami a GAL Tövishát LEADER Helyi Akciócsoport és a helyi költségvetés révén valósul meg. „Nagyrészt ezek a megnyert, kivitelezés alatt lévő projektjeink, még vannak elbírálásra váró projektek, reméljük, pozitív visszajelzést kapunk” – mondta a polgármester, kiemelve, szeretnék felújítani, modernizálni a közvilágítást is. „Ezen projektek megtervezését két-három éve kezdtük el, a hosszas eljárások után a munkálatokat csak a tavaly indíthattuk el, az orvosi rendelő és a polgármesteri hivatal felújítása augusztusban kezdődött, rá egy-két hónapra, szeptember végén, október elején a könyvtár korszerűsítéséhez is nekiláttak. Nagyon jól haladnak a munkálatokkal, és már látjuk, hogy mindezeknek szép eredménye lesz” – tette hozzá a polgármester.
Van háziorvosa és jövője a községnek
Bogdán Ferenc büszkén meséli, hogy náluk harminc éve van háziorvos, míg sok községben hiány van e téren. „Ha a Jóisten megsegít és minden úgy alakul, ahogy tervezzük, akkor egy gyógyszertárat is létrehozhatunk az orvosi rendelő mellé, hogy az idősebb betegeknek vagy a helybélieknek ne kelljen bemenniük a városba, hogy kiválthassák receptjeiket, hanem az orvosi rendelőből kilépve átmennek a patikába, ahol kivehetik vagy megvásárolhatják a felírt gyógyszert” – mondta.
A népességarány alig csökkent a 2010-es népszámlálás óta, csaknem 100 személlyel lettek kevesebben – ismertette a polgármester, hozzátéve, egyre többen költöznek vissza a településre, és egyre többen építkeznek. Doba bejáratánál az elmúlt évben három-négy, sőt öt ház is épült, és háromra építkezési engedély van kiadva. „A fiatalok megpróbálták a nagyvilágot, gyűjtöttek maguknak egy kis pénzt, de ahogy a népi mondás tartja, »bármerre visz sorsod útja, hazavágyol csendes kis faludba«, és hazajönnek. Úgy látom, hogy van jövője ennek a községnek, ennek a falunak, mert nagyrészt itt is adottak azok a lehetőségek, mint városon, és nem érdemes ezt a helybéli, friss levegős, csendes kis községünket elhagyni egy zúgos, talán zajos városért. Úgy látom, hogy a fiatalok ezt az utat választják” – fogalmazott.
Támogatják a kultúrát és a sportot
Kiss Gyula tanár úr néhány éve festőtábort kezdeményezett Dobán, amit már évente hagyományszerűen megtartanak. Egyre több festmény készült a faluban a községről, a képzőművészek megörökítették a templomokat, a régi házakat, hogy a helybéliek megmutathassák gyerekeiknek, unokáiknak a régi tornácos, szalmatetős otthonokat, amelyekből egyre kevesebb van már. Általuk ismertethetik, honnan indult el a település, a lakosság, és hova fejlődött az évek során.
Futball terén is jeleskednek a dobaiak, a nemrég szervezett Pünkösdi focikupán a csapat harmadik helyezést ért el. „Büszke vagyok rájuk, sajnos ebben a rohanó világban egyre kevesebb idő jut az edzésekre, mindenkinek más elfoglaltsága is van, de néha esténként találkoznak, fociznak. Mi mindig sportkedvelők voltunk, az önkormányzat segítette, támogatta őket, és örülök, hogy ilyen jól jeleskedtek a fiaink” – zárta Bogdán Ferenc polgármester.
CSAK SAJÁT