Szilágybagos: kis költségvetésből nagy terveket valósítanak meg
Szilágybagos 2005-ben vált községgé, addig a település Szilágynagyfaluhoz tartozott. Az elválást követően a két településből, Szilágybagosból és Szilágyborzásból álló, csaknem kétezer főt számláló község az elmúlt húsz évben rohamosan fejlődött. Felújított polgármesteri hivatala van, modern iskolája, a tavaly tornatermet adtak át, azt megelőzően új játszóteret. Jelenleg az orvosi rendelő felújítása zajlik, de bölcsőde építését is tervezik.
Bár kevés költségvetésből gazdálkodik a község, sokan úgy vélik, hogy a fejlesztések szempontjából szinte már túlszárnyalta a szomszédos községeket, hiszen év végére modern orvosi rendelője is lesz Szilágybagosnak. Bernáth István polgármester fontosnak tartja az oktatást és az egészségügyet, ezért ezeket a területeket prioritásként kezeli.
Az épület korszerűsítését idén februárban kezdte el a kivitelező, remélhetőleg ősszel már átadhatja a kész épületet – fogalmazott a polgármester. Az ingatlant cseréptetővel fedik be, hogy megmaradjon a központ összhangja, és a rendelő is illeszkedjen a környezetbe, mert mind a közelben lévő hivatalt és iskolát, mind a templomot ezzel fedték be. A rendelőre egy 10 kW-os napelempanelt helyeznek, amely elektromos árammal látja el az épületet. A fűtést hőszivattyús rendszerrel oldják meg, és hő- valamint vízszigeteléssel látják el a több helyiségből álló ingatlant, amelyben nemrég rendőrség, fogorvosi rendelő és patika is működött.
„Nagyon fontos számunkra, hogy korszerűsítsük az orvosi rendelőt, mert más községgel ellentétben, nekünk van háziorvosunk, és azt szeretnénk, hogy a lakosság nemcsak megfelelő orvosi ellátásban részesüljön, hanem a legjobb körülmények között kapja meg a szükséges segítséget, ezért kényelmes várakozóhelyeket biztosítunk a páciensek számára. Arra törekedtünk, hogy a napelem segítségével az energiaköltség megközelítse a nullát, a hőszivattyú télen-nyáron működik, télen azzal fűtenek, nyáron pedig hűtenek” – mondta a polgármester. A mellékhelyiséget is átalakítják, akadálymentessé teszik a fogyatékkal élők számára.
A felújítás alatt lévő ingatlan az 1960-as években épült, egykoron a helyi termelőszövetkezet tulajdonát képezte, ebben voltak az egykori irodák, az alagsorban telefonközpont, posta és tejcsarnok is működött. 2005-ben, a község megalakulásakor, orvosi rendelőként, orvosi lakásként, majd közösségi házként, patikaként, fogorvosi rendelőként és rendőrségként is szolgált.
További fejlesztésekre készülnek
Az elmúlt napokban a tanácsosok megszavazták az idei költségvetést, a 7,8 millió lejből a harmincegy fejlesztési pontra 3,2 millió lejt különítettek el. A polgármester kiemelte, elsőbbséget élvez az orvosi rendelő felújítása, amelyet az országos helyreállítási terv (PNRR) révén valósítanak meg, az utak, utcák aszfaltozása a községben, amelyet nagyrészt az Anghel Saligny program támogat, ezáltal 5,5 km hosszú útszakasz új burkolatot kap. Szilágybagoson többek között e hónap 14-én elkezdik a leghosszabb és a legrosszabb állapotban lévő Dombi utca felújítását, amelyre, mint mondta, sáros időben, esőben szinte nem lehetett felmenni. De hasonló munkálatokat végeznek a községhez tartozó Szilágyborzáson is, a Külváros utcában és a temető felé vezető utcában, illetve már javában zajlik a mezei út lekövezése, hogy a gazdák könnyebben kijussanak a szántóföldre.
„Van még egy fontos utunk, ami összeköt minket Nagyfalu községgel. Ez Szilágyborzáson keresztül halad, a nagyfalusi rész már elkészült, amennyiben a mi részünk is megvalósul, megrövidül a táv, és hamarabb lehet eljutni az egyik településről a másikra” – mondta a polgármester, hozzátéve, tervben van egy ártézi kút kialakítása Szilágyborzáson.
Modern közvilágítást, napelemparkot, parkolót és töltőállomást terveznek
A községközpontban lévő iskola melletti játszótér előtti terület térkövezése, parkolóvá alakítása is a jövőbeli célok között szerepel – ismertette a polgármester, hozzátéve, a községközpontban és Szilágyborzáson elektromosautó-töltőállomás felállítása is a projekt részét képezi. Három éve a fejlesztési minisztérium támogatásával elkezdték az Általános Településrendezési Terv (PUG) megalkotását, amennyiben minden jól halad, év végéig megkapják az utolsó jóváhagyásokat, és jövőre már az alapján lehet a községben építkezni.
„Pályázat révén korszerűsítjük a közvilágítást, a község utcáit energiahatékony, modern lámpákkal látjuk el, így, ha csökken a forgalom, csökken a világítás és majd a villanyszámla is” – mondta Bernáth István, hozzátéve, a tanácsosok az idei költségvetésbe befoglalták a víz- és szennyvízhálózat bővítését azon utcarészeken, ahol még nincsenek házak, de céljuk megteremteni a lehetőséget és az infrastruktúrát az építkezni vágyó fiataloknak. A napokban egy 98 kW-os napelempark létesítésének a szerződését is aláírják – tudtuk meg a községvezetőtől.
Bernáth István elmondta, turisztikai település lévén 2,5 km hosszú bicikliút kialakítása is tervben van, amely a strand környékéről indulna a pincesorok, a szőlőhegy irányába, és a Kukukk-dombot vagy Ebédlesőt érintené. Az idén elkészítik a tervet, hogy mihamarabb pályázhassanak. Szilágybagos központi részének, a templom melletti sikátornak a modernizálására is készülnek, itt egy sétáló utcát alakítanának ki, zöldövezettel és padokkal, ahol a helybéliek leülhetnek, beszélgethetnek.
Felújítanák az iskolát, bölcsődét építenének
A községközpontban lévő általános iskola energiahatékonnyá tétele is a tervek között szerepel, ennek kivitelezésére is pályázott az önkormányzat. „Nagyon rossz állapotban van a tető, emiatt mihamarabb elkezdenénk ennek korszerűsítését. Szintén a fiataljainkra, illetve a gyerekekre gondolva, egy negyven férőhelyes bölcsőde megépítésén is dolgozunk, mert van rá igény, és már a szükséges területet is megvásároltuk, arra várunk, hogy a minisztérium újraindítsa a bölcsődeépítési programját” – ismertette a polgármester.
Szintén a tervek között szerepel a gázhálózat kiépítése. „Itt folyamatos egyeztetések vannak. A Berettyó-menti kistérséghez kilenc település tartozik, többek között mi is, egyik célja a gázhálózat kiépítése, de sajnos még nem írtak ki erre pályázatot, de reménykedünk” – mondta Bernáth István.
Van már, mivel büszkélkedni
A tavaly tornatermet adtak át, amit már használatba vett az iskola diáksága, azt megelőző évben játszóteret alakítottak ki padokkal, amelyet nagy örömmel laknak be a gyerekek. Folyamatosak a fejlesztések, bár, ha nagyobb költségvetéssel rendelkeznének, látványosabb lenne fejlődés.
Az elmúlt években sok új ház épült, ezért szükségessé vált az utcák újonnan való elnevezése, a házak új házszámmal való jelölése, ennek egy részét már a tavaly megoldották, az önkormányzat az újabb jóváhagyásokra vár. Bár időbe telhet, míg a lakosok megszokják az új elnevezéseket, de az új utcarendszerrel egyszerűbb lesz a házszámozás, és könnyebb lesz az eligazodás – zárta a polgármester.
CSAK SAJÁT