Sikeresen pályáztak infrastruktúrafejlesztésre a szilágysági önkormányzatok
A szilágysági magyar közösségek maximálisan kihasználják az Anghel Saligny programot, az önkormányzatok egyenként négy-hét pályázatot is iktattak a fejlesztési szaktárcánál.
Seres Dénes szilágysági parlamenti képviselő a Maszolnak elmondta, a jelenlegi körülmények kedvezőek a nagyobb munkálatok befejezésére az önkormányzatok számára a vidékfejlesztés, közösségfejlesztés terén. A községek modernizációja jó ütemben zajlik, a vezetők folyamatosan követik a prioritásokat. Számos pályázatra kedvező válasz érkezett már, néhány elbírálásra vár, de a jelenlegi kiírások, a nemzeti és európai programok lehetőséget adnak a magyar közösségek fejlesztésére.
Az Anghel Saligny országos programon kívül – amely 50 milliárd lejt biztosít beruházásra –, az önkormányzatok az Országos Helyreállítási Tervet (PNRR), az Országos Beruházási Társaságot (CNI) és a környezetvédelmi alapnál kiírt lehetőségeket is megcélozták. Mindemellett várják az újabb öt évre szóló európai uniós programok érkezését.
„Ha tüzetesebben megnézzük, kiderül, hogy a leadott pályázatok széles területet ölelnek fel. Víz-, szennyvíz- és úthálózat-korszerűsítésre, -bővítésre, sportpályák kialakítására, intézmények javítására, felújítására, sportcsarnokok építésére és tanuszodák létrehozására pályáztak a közösségek és iskolák számára. Kraszna község vásárcsarnok felépítésére is nyújtott be pályázatot, hogy a mezőgazdasági termelők és nem csak, modern, korszerű körülmények között árusíthassák termékeiket. Az önkormányzati vezetőknek azt tanácsoltam, hogy a nagy munkálatok kivitelezésére törekedjenek, mert a kisebbek önerőből is megvalósíthatók” – nyilatkozta a képviselő, aki hozzátette, a földgázellátás terén, amire nagy az igény, szintén vannak lehetőségek, erre is lehet pályázni.
Az önkormányzatok abban bíznak, hogy a következő öt évben a fejlesztés szempontjából megvalósul mindaz, amit a közösség igényel, bár a jövőben a beruházások karbantartása, fenntartása lesz nagy kihívás. A kérelmeket benyújtották, van olyan önkormányzat, amely 3, akár 7 pályázatot is benyújtott, mindegyik a saját prioritását vette figyelembe, azt, ami a helyi közösségnek hiányzik, ami számukra fontos.
Kapcsolódó
„Az elkövetkezendő öt év lehetőséget nyújt az új fejlesztések megvalósítására, vannak rátermett, ügyes vezetőink, hatékonyan dolgoznak, szoros a kapcsolatunk velük és a minisztereinkkel, valamint a központi intézményeinkkel. A folyamatban lévő vagy a befejezett munkálatokról elmondható, az anyagi részt rendeztük, nincsenek elmaradt számlák, mert a fejlesztési és a környezetvédelmi minisztériumban következetesen és hozzáértően kezelik az ügyeket” – tette hozzá a képviselő.
Tíz szilágysági egyház pályázott sikeresen
Az elmúlt évtizedek alatt a szilágysági magyar képviselet mindig hatékonyan támogatta egyházait, ennek köszönhető, hogy a megyében nincs romos templom vagy egyházi ingatlan.
A kormány az RMDSZ közreműködésével nemrég közel tíz református és katolikus szilágysági egyházi ingatlan – Hídalmás, Ráton, Selymesilosva, Szilágylompért Szilágyperecsen, Szilágysomlyó, Varsolc, Völcsök, Zovány, Zsibó – karbantartását támogatta kisebb-nagyobb összeggel, hozzájárulva ezáltal a helyi közösségek fejlődéséhez és lélekben való gyarapodásához.
CSAK SAJÁT