banner_rtaOjPsr_970x250.png
banner_GInwbUkj_728x90 (1).png
banner_h7zf3gRj_300x250 copy.png

Vonzóbbá tennék Háromszéken a vidéki településeket

A megye településeinek igényeihez igazodik a Háromszéki Települések Modernizációs Programja. Ennek része az a kilenc megyei finanszírozású fejlesztési program, amelynek részleteiről döntött csütörtöki tanácsülésén Kovászna Megye Tanácsa.

A megyei önkormányzat határozott célja, hogy a hosszú távra tervezett programok segítségével különösen a fiatalokat helyben maradásra vagy hazatelepedésre ösztönözzék. Ezért meghatározták azokat a fontos alappilléreket, amelyek hozzájárulnak a helyi identitástudat fejlesztéséhez, ezáltal vonzóbbá téve a vidéki életet a lakosság számára – mondta Tamás Sándor megyeitanács-elnök.

„A program keretében lehetőség nyílik önkormányzatok és egyházak számára széleskörű fejlesztések megvalósítására, amelyek hozzájárulnak a kistelepülések felzárkóztatásához és modernizálásához” – tette hozzá Tamás Sándor. Mint elmondta, az uniós és kormányzati forrásból finanszírozott nagyberuházások mellett fontos, hogy legyenek a helyi életminőséget javító intézkedések.

Számos közhasznú épület újult meg Háromszék településein | Fotók: Kovászna Megye TanácsaSzámos közhasznú épület újult meg Háromszék településein | Fotók: Kovászna Megye Tanácsa

„A helyi életminőséget javító intézkedések körében kilenc támogatási célt fogalmaztunk meg. A programok keretében 10-25 ezer lej közötti összeget lehet megpályázni, a helyi önkormányzatoknak legalább ugyanakkora összeggel kell hozzájárulniuk. Egyszerűsítettük az eljárást, bővítettük a támogatásra jogosultak körét, hogy ne csak építkezési munkálatra, de felszereltségre is pályázhassanak a helyi önkormányzatok” – ismertette a tanácselnök.

Az elmúlt évek adatai alapján Kovászna megyében a legsikeresebb program a kultúrotthonok felújítása, felszerelése volt, tíz év alatt 124 projektet támogattak, összesen 1,6 millió lej értékben. 2012-ben indult a sportbázisok modernizálását célzó program, eddig összesen 42 pályázatot támogattak közel félmillió lej értékben. 2014-től volt lehetőség támogatást igényelni a vidéki orvosi kabinetek felújítására, támogatták a baróti és kézdivásárhelyi kórházat is, összesen 33 pályázatot finanszíroztak 600 ezer lej értékben.

Vidéki iskolák és óvodák modernizálását is támogatja a megyei tanács, az elmúlt öt évben 1,8 millió lejt fordítottak erre a célra. Vidéki könyvtárak, múzeumok, emlékszobák felszerelése nemrég került be, négy pályázatot támogattak közel 100 ezer lej értékben. A helyi közösségek biztonságát tekintve fontos szerepük van az önkéntes tűzoltóalakulatoknak, éppen ezért indította el a megyei tanács az önkéntes tűzoltó szertárak felújítását, felszerelését célzó programját is.

Az oktatás minőségének javítása terén is sok előrelépés történtAz oktatás minőségének javítása terén is sok előrelépés történt

Ugyancsak ide tartozik a népszerű Iskolatáska program is, amelynek köszönhetően 2013 óta közel 20 ezer előkészítős kisdiák kapott iskolatáskát és tanfelszerelést iskolakezdéskor, a csomagok összértéke eléri az egymillió lejt. A tanórák utáni oktatás, az after-school program, bár kevés helyen indult még el, az egyik legfontosabb és legnagyobb hatású program, derült ki a tanácsülésen. Az elmúlt években 10 csoport számára közel 100 ezer lejt fordítottak erre a célra.

Átvette megyei tanácsosi mandátumát dr. Szász István-Endre, aki Gál Károly lemondását követően került a testületbe. A mikóújfalusi, állatorvosi végzettségű Szász István-Endre a megyei tanácsosok előtt letette az esküt. Mint ismert, Gál Károly parlamenti képviselőként folytatja közéleti tevékenységét.

A csütörtöki tanácsülésen a Lemhény és Kézdiszentlélek közötti 114-es számú megyei út korszerűsítésének tervezési tárgykörét is jóváhagyták. Mint elhangzott, már a tervezési folyamatot is uniós forrásokból finanszírozzák, az 19,2 km-es útszakaszon ugyanakkor a felújítás során számos okos megoldást is bevezetnének.

Kapcsolódók

Kimaradt?