banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Sikeres nőket ünnepeltek Krasznán

Második alkalommal rendezték meg Krasznán a Sikeres Nők Gáláját, melynek keretén belül négy helyi hölgyet – Birtalan Mária gyógyszerésznőt, Bogya Ágnes mérlegképes könyvelőnőt, Baranyi Katalin Liviát, a Florabelle virágbolt tulajdonosát és Dimény Barbarát, az EL-BE étterem és gyorsétterem társtulajdonosát – méltattak és mutattak be.

Gál Ilona, az RMDSZ Krasznai Nőszervezetének elnöke megnyitó beszédében kiemelte, az emberek általában szeretik a történeteket. Szeretnek tanulni, inspirálódni, erőt meríteni mások meséiből. Egy jó történet bátorít és cselekvésre késztet. Ezért fontos számukra ez az esemény, melyen krasznai nők mesélnek magukról, elért eredményeikről, jövőbeli terveikről. A meghívottak mindegyike olyan szakmát választott, amely elhivatottságot, kitartást és rengeteg befektetett időt, energiát feltételez. Hogy mi a titkuk, hogyan csinálják, Oláh Tünde moderátornak mesélték el, aki elmondta, a jelenlevő négy hölgy nagybetűs nő, nőies és sikeres.

Inspiráló életpályák

Marika néni, azaz Birtalan Mária gyógyszerésznő 1960-ban született Krasznán. Kolozsváron vett részt gyógyszerészeti képzésen, ami egy sikertelen orvosi szakra történő felvételi utáni mentőopció volt számára. Családjában támaszra lelt, hogy ebben a szakmában megmaradjon, hiszen nővére már gyógyszerészként dolgozott. Mentőöve végül az anyahajója lett, férje és fia szintén a szakmában dolgozik, azonban mindenkinek megvan a maga feladata. Önállóságra-, függetlenségre való törekvés, empátia jellemzi, és kitartásának, bátorságának köszönheti, hogy így alakult az élete – kezdte bemutatását Oláh Tünde.

Fotó: A szerző felvétele

A másik jelölt Ági, azaz Bogya Ágnes, mérlegképes könyvelő. Krasznán született 1982-ben, saját könyvelői irodája van és családjához tartozik a központban levő festékbolt is. Bevallása szerint a családja, magánélete van az első helyen, de a karrierje is fontos. A pontosság és a minden helyzetben megelégedettség központi helyen van az értékrendjében.

Baranyi Katinka Livia 1989-ben született Szilágysomlyón. A vállalkozásának beindítását a lelkesedése szülte, ennek ügyvitelében nagy segítségére van a férje. A megbízhatósága a csodafegyvere, amihez kreativitás, határozottság és reális célok kitűzése kapcsolódik. Ha újrakezdené, ugyanígy tenne mindent.

Dimény Barbara, azaz Elbis Barbi – ahogyan becézik – 1993-ban született Zilahon. Ápolói/asszisztensi végzettséggel rendelkezik, de jelenleg minden energiáját a férjével egyesítve a családjának és gyermekeinek a nevelésére fordítja. Az ,,első gyermekük" tudniillik a vállalkozás, ami az első nagy lélegzetvételű projekt volt a férjével közösen. Bár a vállalkozásukat ,,gyermeküknek" tekintik, és Leventével összhangban igyekeznek azt fejleszteni, Barbi titkos vágyai között egy gyermekkori álom megvalósítása, egy kis butik üzemeltetése szerepel.

A legnagyobb befektetés, a gyerek

Az est folyamán számos téma és kérdés került napvilágra. Elhangzott, hogy egy nő sikeres lehet szakmájában, de úgy is, mint anya, szülő. Mindannyian fontosnak tartják, hogy a gyereket úgy neveljék, hogy az megállja a helyét az életben, hiszen „a legnagyobb befektetés egy nő számára, a gyerek”. Lényeges, hogy az ember azt csinálja, amit nagyon szeret, mert akkor eredményeket ér el, és a munka így nem gátolja a feleség és az anya szerepben.

Kata, mint mondta, nem érzi még magát maximálisan sikeres nőnek. „Szakmában igen, csodálatos házasságom van, a párom nagy segítőm az életben, de amire igazán vágyom, az még hátra van” – mesélte, ugyanis nagy vágya egy gyerek, akiért bármikor feladná a vállalkozását.

A hölgyek meséltek a napi programjukról. Néha vannak álmatlan, dolgos éjszakáik, mindannyian szívesen végzik munkájukat. Bár rengetegszer gondoltak gyökeres változtatásra, de „alszunk rá egyet, és elmúlik”, osztották meg.

Fotó: A szerző felvétele

Volt, aki azt mesélte, szeretné, ha gyereke majd továbbvinné a vállalkozást, míg más azt nyilatkozta, hogy nem lehet ezt a gyerekekre erőltetni, ha annak más az érdeklődési köre. Amiben mindannyian egyetértettek a jelenlévőkkel közösen, nagy taps kíséretében a következő megfogalmazás volt: „egy nő maradjon meg a női szerepben és fogadjuk el azt, hogy nem lehetünk egyenrangúak a férfiakkal. Miért legyen egy nő bányász vagy vasutas? Engedjük meg, hogy a nehéz munkát végezzék el a férfiak, és hadd hordjanak ők a tenyerükön”.

Mint elhangzott, a nő az, aki biztosítja a családi melegséget, aki irányt mutat, és továbbviszi az értékrendeket. Bár néha nehéz megtalálni az egyensúlyt a munka és a család között, de törekszenek rá, és nagy segítséget jelent, ha a férj besegít a házimunkában.

A hit kérdése kapcsán megfogalmazták, az embernek kell legyen hite, e nélkül nem tud előre menni. A mai világban szinte elvesznek a valódi értékek, a látszat dominál.

A délután folyamán elhangzott, ma nem nehéz elindítani egy vállalkozást, de annak felvirágoztatása nagy kitartást igényel, mert telített a piac. A részvevők hiányolták a szakmunkásképzőket, mert mint mesélték, a fiatalok többnyire elvégeznek egy egyetemet, de nem találnak munkát, viszont nagy szükség lenne kétkezi munkásra.

Egy szakmára lehet építeni

Kovács István polgármester üdvözlő beszédében kiemelte, büszke, mert egy közösség akkor erős, ha ilyen ügyes, sikeres vállalkozók, feleségek, édesanyák alkotják a közösség gerincét. A fiatalok előtt bátorító példaként állhatnak ezek a hölgyek, hiszen lendülettel, kitartással és odafigyeléssel nagy sikereket értek el. Ő is azt tanácsolta, hogy a fiatalnak legyen egy szakmája, mestersége, mert ez alap, és erre hittel, kitartással építeni lehet.

Seres Dénes parlamenti képviselő örömmel tapasztalta, hogy a beszélgetés többnyire a család körül zajlott, ami nagyszerű dolog, mondta. Visszaemlékezve gyerekkorára elmesélte, az édesanyát, a nőket mindig nagy tisztelet övezte, hiszen ők szolgálták ki a családot, gyereket neveltek, és munkájuk akkor látszott csak igazán, ha valamilyen ok miatt nem végezhették el.

Fotó: A szerző felvétele

Ma számos szakma nőiesedett, az oktatás is, már kevés a tanár bácsi, inkább tanár nénik vannak, de nem ritka a rendőrnő, és a katonák körében is vannak hölgyek. Egykoron a család annyira lefoglalta a nőket, hogy ilyen dolgokra nem vállalkozhattak. Ahhoz, hogy egy nőnek sikeres vállalkozása legyen, kicsit megszállottja is kell legyen – mondta. A képviselő a továbbtanulás terén kiemelte, minden gyerekben van érték, a felnőttek feladata, hogy ezt az értéket megtalálják.

Kovács Irénke, az RMDSZ Szilágy megyei Nőszervezetének elnöke elmondta, a nők életében a család a legnagyobb siker, majd gratulált a férjeknek, mondván, minden sikeres nő mellett van egy nagyon szerető, megértő és toleráns férj, amit minden jelenlévő nagy tapssal minősített. Továbbá megköszönte, hogy mindannyian az igazi, a keresztyén értékrendet vallják. Mint fogalmazott, a négy hölgy motiváló és inspiráló modell mindenki számára, és azt kívánta, hogy ne csak az édesanyai, hanem a nagymamai örömöket is éljék meg erőben, egészségben.

Végezetül a nőszervezet elnöksége és a képviselő virággal kedveskedett a jelenlévőknek, az Idősek Világnapja alkalmából pedig külön felköszöntötték „a mindenki” Lilli mamáját is.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?