Rábólintott a jogi bizottság: bűncselekmény a tudatmódosítók hatása alatti járművezetés – lesz jegyzék a kivételekről
Pozitívan véleményezte hétfőn a szenátus jogi bizottsága a pszichoaktív szerek hatása alatt volánhoz ülők büntetéséről szóló törvénytervezetet. A módosító javaslat szerint, a hatályba lépés előtt az egészségügyi minisztérium ki kell adja a kivételnek minősülő szerek jegyzékét.
A jogszabályjavaslatot január 30-án nyújtotta be a parlamentbe képviselők és szenátorok egy csoportja, köztük Alina Gorghiu, Robert Cazanciuc, Cristian Niculescu-Țâgârlaș és Daniel Fenechiu. E szerint bűncselekményt követ el az a sofőr, akinek a vérében pszichoaktív szert mutatnak ki.
A tervezet megvitatását korábban két alkalommal is elhalasztotta a szenátus jogi bizottsága, arra hivatkozva, hogy időre van szükség a módosító javaslatok megszövegezéséhez, emlékeztet az Agerpres hírügynökség. A testület által hétfőn jóváhagyott változat szerint egytől öt évig terjedő szabadságvesztéssel és bizonyos jogoktól való eltiltással büntethető az a gépkocsivezető, akinek a vérében drogot vagy egyéb pszichoaktív szert mutatnak ki. A tettet nem büntetik, ha a pszichoaktív anyag jelenlétét a szervezetben orvos által előírt és az ajánlásoknak megfelelően szedett gyógyszer idézte elő.
A törvény egy évvel a Hivatalos Közlönyben való megjelenése után lép hatályba. Addig az egészségügyi minisztériumnak jóvá kell hagynia az ebbe a csoportba tartozó pszichoaktív anyagok jegyzékét, illetve intézkednie kell annak érdekében, hogy az ilyen anyagokat tartalmazó gyógyszerek legyenek vénykötelesek – áll a szakbizottság által elfogadott módosító javaslatban.
Kapcsolódó
A szenátus plénuma már hétfői ülésén megvitathatja a tervezetet, amelyről a képviselőház szavaz döntő házként.
Mint megírtuk, a legfelsőbb bíróság január végi jogegységi határozata értelmében a tudatmódosító szerek hatása alatti járművezetés csak akkor minősül bűncselekménynek, ha bizonyított, hogy az adott szer befolyásolta a sofőr vezetési képességét. A döntés a bíróságok eltérő értelmezési gyakorlatát kívánja egységesíteni, amely az elmúlt években számos vitát és eltérő ítéleteket eredményezett.
CSAK SAJÁT