Politikai motiváció lehet az alkotmánybíróság döntése mögött

Politikai motivációt sejt az alkotmánybíróság döntése mögött Puskás Bálint volt alkotmánybíró. Szerinte a kialakult helyzet semmiképpen sem nevezhető normálisnak, hétfőre - amikor hivatalosan el kellene kezdődjön az elnökválasztás második fordulójának kampánya - aligha lehet megoldani az újraszámlálást.

Puskás Bálint megkeresésünkre elmondta: a jogszabály lehetőséget ad az alkotmánybíróságnak, hogy az eredmények érvényesítése előtt megvizsválja, történtek-e tövényellenségek. A szavazatok teljes körű újraszámlálásáról szóló döntés Cristian Terheș kérelmén alapul, aki azt állította, hogy néhány szavazókörzetben korrigálták Ludovic Orban szavazatszámát. Ezek a korrekciók Ludovic Orban szavazatainak 35-ről 1-re vagy 58-ról 1-re történő csökkentését eredményezték.

A taláros testület döntése óriási zűrzavart okozott  Fotó: az alkotmánybíróság Facebook oldala

A beadvány alapján azt állapították meg, hogy tövénysértés történt a szavazatszámlálás folyamatában. Ez több mint kilencmillió szavazat újraszámlálását jelenti, ami óriási és hosszú, időigényes munkát jelent” - mondta a volt alkotmánybíró. Hozzátette: miután megtörtént az újraszámlálás, akkor a választási hatóság ismét az alkotmánybírósághoz küldi az új eredmény, ezt követően pedig újra dönt a taláros testület.

Marcel Ciolacunak kedvezhet az újraszámlálás

Puskás Bálint szerint abban az esetben, ha lényegi változás történik a végeredmény illetően, akkor az alkotmánybíróság elrendelheti annak érvénytelenítését. Kérdésünkre, hogy lehet-e politikai motiváció a taláros testület döntése mögött, a volt alkotmánybíró igennel válaszolt, hiszen Elena Lasconi veszíthet szavazatokat a beadvány alapján, márpedig alig kétezer voks választja el az USR jelöltjét a harmadik helyezett Marcel Ciolacutól. Megjegyezte: azzal, hogy Cristian Terheș fogalmazta meg a beadványt, a PSD nem vádolható politikai befolyással.   

Puskás Bálint emlékeztetett rá: 2009-ben, amikor Mircea Geoană és Traian Băsescu versenyett az elnöki pozícióért, szintén érkezett beadvány, akkor az alkotmánybíróság csak részleges újraszámlálást kért, ami végül nem változtatott a végeredményen. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?