Csütörtökön dönt az Alkotmánybíróság az elnökválasztás első fordulójáról – a Legfelsőbb Védelmi Tanács is ülésezik

Az  Alkotmánybíróság csütörtökön 11.00 órakor tárgyalja Cristian Terheș és Sebastian Constantin Popescu, az elnökválasztáson induló jelöltek kérését. Csütörtökre Klaus Iohannis államfő összehívta a Legfelső Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülését.

Az Alkotmánybíróság honlapján közzétett információk szerint Cristian Terheş és Sebastian Constantin Popescu is benyújtott egy-egy igénylést, amelyben a november 24-i forduló eredményének semmissé nyilvánítását kéri.Eldől, mehetnek a második fordulóba | Fotó: Maszol összeállítás Az Alkotmánybíróságnak legkésőbb péntekig kell érvényesítenie a romániai elnökválasztás első fordulójának eredményét, kihirdetnie a második fordulóban egymással szemben álló két első számú jelölt nevét, és gondoskodnia az eredmények közzétételéről a médiában és a Hivatalos Közlönyben. A második fordulóra december 8-án, külföldön pedig december 6-8-án kerül sor. A második forduló választási kampánya a szavazás napjának meghirdetésével kezdődik és a szavazás előtti napon ér véget.

A második fordulóba jutott két jelölt – Călin Georgescu független, és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltje – is aggasztónak találja, ha az Alkotmánybíróság semmissé nyilvánítja az első fordulót. Georgescu úgy fogalmazott, nevetséges lenne, hiszen teljesen szembemegy a demokrácia alapelveivel. Lasconi szintén úgy véli, hogy egy ilyen döntés súlyosan sértené a demokratikus gyakorlatot, ami különben már akkor csorbult, amikor a testület megfosztotta Diana Șoșoacă jelöltet a megméretkezés lehetőségétől.

Mint megírtuk, csütörtökre Klaus Iohannis államfő összehívta a Legfelső Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülését, amelyre csütörtökön 14:00 órai kezdettel kerül sor a Cotroceni-palotában.

A tanács ülésének napirendjén a nemzetbiztonságot fenyegető lehetséges kockázatok elemzése szerepel. Megvizsgálják, hogy állami vagy más kiberszereplők beavatkoztak-e a választásokba, ért-e támadás a választási folyamatot támogató informatikai infrastruktúrát.

Ezzel kapcsolatban Szabó Ödön, az RMDSZ képviselő a Maszolnak kifejtette, Klaus Iohannis azért is felelős mert másfél éve civil kontroll nélkül hagyta a titkosszolgálatokat, holott ő kellett volna megnevezzen egy új vezetőt Eduard Hellvig lemondása után. „Most összehívja a Legfelsőbb Védelmi Tanácsot, de minek? Korábban vagy nem figyelt oda, vagy átverték” – mondta a politikus.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

 

 

Kapcsolódók

Kimaradt?