Óvodai és elemi oktatás: Zilahon tartották meg a pedagógusok országos tanácskozását

Évente megszervezik az óvodai és elemi oktatásért felelős tanfelügyelők, módszertanosok országos tanácskozását, sok év után az elmúlt héten Szilágy megye adott otthont e rendezvénynek, amelyen 35 résztevő volt jelen tizenhét megyéből.

Az Oktatási Minisztérium részéről Kovács Zoltán Zsolt, a kisebbségi oktatásért felelős államtitkári kabinet igazgatója, Rákosi Réka Renáta, az Oktatási Minisztérium tanácsosa, valamint Nagy Apollónia, a magyar óvodapedagógusokért és tanítókért felelős főtanfelügyelő üdvözölte az egybegyűlteket. Szilágy Megye Tanfelügyelősége részéről dr. Bulgărean Gheorghe-Vasile főtanfelügyelő, valamint Faluvégi Ervin Zoltán főtanfelügyelő-helyettes köszöntötte a megyébe érkezett tanfelügyelőket és módszertanosokat.

Fotó: Kulcsár Mária

A kétnapos eseményen kiértékelték az elmúlt tanévet, ismertették a 2022–2023-as tanévre vonatkozó újításokat, az iskolai oktatás szervezésére és működésére vonatkozó szabályzatot, megosztották a tanórákon sikeresen használható jó gyakorlatokat, kiscsoportos foglalkozások keretében megbeszélték a sajátos problémákat, helyzeteket – ismertette Hari Tünde Hajnalka tanfelügyelő.

Továbbá az óvónők, tanítónők optimistán, bizakodóan, reménnyel telve tekintenek az új tanév elé, mindenki arra törekszik, hogy a maximálisat nyújtsa a gyermekek érdekeit helyezve előtérbe. „Fontos tisztelettel és szeretettel lenni egymás iránt, vigyázni magunkra és társainkra, szeretettel halmozni el a gyermekeket, éreztetni velük, hogy értékesek és értékelve vannak, s megértetni velük, a tudás hatalom” – tette hozzá a tanfelügyelő.

Az Oktatási Minisztérium képviselői többek között a kiértékelésről és az újításokról tartottak beszámolót, majd olyan építő jellegű tapasztalatokat osztottak meg, amelyeket a jelenlévők a szakfelügyelői látogatásuk alkalmával szereztek. Elhangzott, jó eredmények születtek a magyar nyelvű oktatás terén, ezáltal sikeres tanévet zártak a magyar pedagógusok. A tavalyi év kiértékelésékor szó esett arról is, nemcsak a Szilágyságra, hanem az ország minden magyar lakta megyéjére jellemző a gyermeklétszám csökkenése. Szakmai szempontból javasolt a pályakezdők mentorálása, a tapasztalt tanerők és pályakezdők együttműködése. A magyar tanítók profilját is bemutatták, zárva azzal a megjegyzéssel, miszerint a „nemzet napszámosaként” jelentős szerepük van a mai társadalomban a megmaradásért való küzdelemben.

A pedagógusok beszámolóiból kiderült, nagyon sok helyen, főleg vidéken, felújított, jól felszerelt, modern óvodák és iskolák várták a gyermekeket. Probléma viszont – ami nem csak a Szilágyságot érinti –, hogy noha a vidéki iskolák jól felszereltek: számítógép, laptop, vetítő, nyomtató stb. van, előfordul, hogy a várost körülvevő településekről a tanulók, illetve szüleik inkább az ingázást választják, veszélyeztetve ezáltal  a helyi óvodák, iskolák fennmaradását és működését.

Mint elhangzott, a gyermek szempontjából nem mindegy, hogy órák után pár perccel már a szobájában van, le tud pihenni, ha úgy tetszik, vagy várnia kell néhány órát, amíg az autóbusz vagy a szülő hazaviszi. Nyomatékosították, hogy felszereltség szempontjából a városi iskolák egyensúlyban vannak a vidéki iskolákkal, sőt előnyt jelent, hogy ez utóbbiakban, kevesebb tanuló lévén, több idő jut foglalkozni velük külön-külön, az elért eredmények pedig magukért beszélnek. A fenntartás jegyében érdemes hangsúlyt fektetni ezen eredmények és a vidéki oktatás népszerűsítésére is – hangzott el a kétnapos rendezvényen.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?