A Szilágyságban is megünnepelték az RMPSZ fennállásának 30 évét

Szilágysági pedagógusokat köszöntöttek, díjaztak a hétvégén Zilahon, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége fennállásának 30. évfordulójának alkalmából. Átadták az Ezüstgyopár díjat, illetve olyan személyiségeket, pedagógusokat tüntettek ki, akik az elmúlt 30 évben a szilágysági magyar nyelvű oktatás minőségének javításán és megtartásán dolgoztak.  

„A nap különlegessége egyrészt abban rejlik, hogy a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége fennállásának 30 éves jubileumát ünnepelhetjük területi szinten, másrészt abban, hogy olyan kitűnő pedagógusokat díjazhatunk, akik a Szövetség alapító tagjai voltak, vagy akik ma is aktív tagok, s kiváló munkájukkal hozzájárulnak az RMPSZ fennmaradásához, hatékony működéséhez, hiszen Németh Lászlóval együtt vallják: »Azért vagyok pedagógus, hogy a természetnek nyers gyémántját, szép vigyázattal, csendben csiszoljam kristályba!«” – hangzott el a megnyitón.Fotó: Kulcsár Mária

Váradi Hunor és Lugosi Zsuzsa konferálók kiemelték, a 21. század fájó, ijesztő, rengeteg kérdést felvető, mondhatnánk úgy is, hogy embert próbáló idejében a pedagógus szerepe is folyamatosan átértékelődik. A világjárványt, a háború kiváltotta rettegést megélt közösségeinkben a pedagógusok, a tanügyben dolgozó értelmiségiek kötelessége az lett, hogy a bizonytalanságokat, félelmeket termékeny talajjá változtassák, erőt kovácsoljanak belőlük, s önnevelésük eszközeként tekintsenek mindarra, ami kihívásként, ismeretlen helyzetként a mindennapi munkájukat megnehezítheti. Teszik mindezt annak a makacs és optimista hitnek a birtokában, hogy egy gyerek, egy tanár, egy toll és egy könyv meg tudja változtatni a világot. Az ünnepség a Ioan Sima Művészeti Líceum VI. osztályos tanulójának, Lupșe Tudor hegedűjátékával kezdődött.

A rendezvény házigazdája, Seres Dénes parlamenti képviselő ünnepi beszédében elmondta, rendhagyó ez a találkozó, mert bár az elmúlt évek folyamán sokszor és rendszeresen találkozott, konzultált, beszélgetett a pedagógusokkal, és mindvégig együtt keresték az utat a magyar oktatás fejlesztése, a magyar nyelv ápolása, az ifjúság nevelése érdekében, hogy a legtöbbet, a legjobbat lehessen elérni e téren, ilyen formában, ilyen nagy létszámban csak most találkoznak először. Közös céljuk, hogy mindannak érvényt szerezzenek, amit az elmúlt években elterveztek. Véleménye szerint az értelmiség iránymutató, útmutató kell hogy legyen, követendő példa a közösségnek.

A képviselő kiemelte, a magyar oktatás Szilágy megyében a helyén van, iskolákat hoztak létre, küzdöttek az összevonás ellen, és a magyar gyermekek nagyrészt magyar nyelvű oktatásban részesülnek. Megköszönte a pedagógusoknak az osztálytermen kívüli tevékenységet is, hogy a gyermekekben erősítik a nemzeti öntudatot, a hovatartozást. Mindezt tudatosan, erőfeszítéssel végzik, bizalommal a jövőre nézve, hogy átadhassák mindazt, amit ők is kaptak. A megpróbáltatások alatt, az elmúlt két évben, az online oktatás idején is helyt álltak, ennek köszönhető, hogy mindannyian szép eredménnyel zárták az évet. Arra kérte a pedagógusokat, hogy továbbra is mutassák az utat, hisz a cél a megmaradás és a gyarapodás.

Az ünneplők és az ünnepeltek | Fotó: Kulcsár Mária

A lelkesítő szavak után, Kallós Zoltán államtitkár köszöntötte a Szilágy megyei ünneplő közösséget, mondván, „nem mi választottuk a pedagógusi pályát, hanem az választott minket”, s bár néha vannak olyan pillanatok, amikor feladnák, mindig továbbmennek. Mint említette, azért lettek pedagógusok, mert őket is inspirálta valaki, ahogy ők is inspirálnak nagyon sok gyermeket. „Nem megmaradni kell, hanem gyarapodni, ha a gyarapodás a célkitűzés, akkor megmaradunk, ha csak a megmaradást tűzzük célul, akkor el fogunk fogyni” – fogalmazott az államtitkár. A szilágysági pedagógusoknak megköszönte az oktatás terén elért eredményt, munkát, hogy magyar nyelven tanítottak, és az előttük álló feladatokhoz mindenkinek erőt, kitartást, és egészéget kívánt.

Burus-Siklódi Botond országos RMPSZ-elnök beszédében rámutatott, rendhagyó alkalom e találkozás, és öröm lenne, ha a hívó szóra a partner szervezetekkel, a politikai képviselettel, civil szervezettel együtt munkálkodva hagyományt teremthetnének ezen a vidéken is ennek a találkozásnak. „2021-ben nem tudtuk a 30 éves évfordulót megünnepelni, ez egy olyan alkalom az országos ünnepségen túl, ahol a helyiek, a megyei vagy körzeti szervezeteink elismeréseiket fejezhetik ki azon kollégák iránt, akik a szakma irányába, a szakma kihívásainak megfelelően nap mint nap végzik áldozatos munkájukat, hivatástudattal gyakorolják a pedagógusi szakmát” – mondta.

Az elismerő oklevél mellett sokkal többet jelent, és meghatóbb, amit az oktatók a tanítványoktól kapnak, és így tanévzárás idején ebből nem szűkölködnek. Elmondása szerint a szervezet országos szinten arra törekedik, hogy az alakuláskor vállalt feladatokat a lehető legpontosabban, kellő odafigyeléssel ellássák, mindeddig sok sikert tudhatnak maguk mögött, de vannak olyan helyzetek, amelyekből tanulságot kellene levonniuk, és a kudarc közelében mindig fel kell állniuk, és újra nekirugaszkodniuk az adott feladathoz, mert csak így lehet megoldást találni. Végezetül az új Szilágy megyei vezetésnek, Kovács Zoltán Szilágy megyei RMPSZ-elnöknek eredményes munkát kívánt.

Gáspár Attila kapta az Ezüstgyopár díjat | Fotó: Kulcsár Mária

A folytatásban Vincze Vivien, a Szilágynagyfalui Petri Mór Műszaki Szakközépiskola IV. osztályos diákja szilágysági népdalokkal örvendeztette meg a jelenlévőket, majd Gáspár Attila tanár számára átnyújtották a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége Országos elnökségének Ezüstgyopár díját.

„Egy olyan szilágysági kiváló pedagógust díjaztak, akinek példaértékű életpályája, maradandó értéket képviselő munkája nemzeti értékeink megmaradását segíti elő” – hangzott el a laudációban. Ezt követően azon kiváló pedagógusokat tűntették ki, akik fáradhatatlan munkájukkal az elmúlt években sokszorosan hozzájárultak ahhoz, hogy a Szilágy megyei oktatás minősége fejlődjön, része legyen egy országos vérkeringésnek. Ők azok, akik naponta küzdöttek és küzdenek azért, hogy a magyar ajkú diákok olyan intézményekbe járhassanak, ahol anyanyelven tehetnek szert használható és korszerű tudásra.

Kallós Zoltán államtitkár minőségi munkát jelképező emlékérmet adott át dr. Kovács Irénke szenátornak, Dari Tamás prefektusnak, Seres Magdolna tanárnőnek, egykori igazgató asszonynak, Faluvégi Ervin főtanfelügyelő-helyettesnek, Hari Tünde Hajnalka és Rozs Rita Éva tanfelügyelőnek, Pali-Kis Éva és Tolnai Rózsa tanítónőnek, majd kitüntetést kaptak a megye magas szintű szakmai felkészültségű pedagógusai. Tărău Antonio VIII. osztályos tanuló zongorajátékával és köszönetnyilvánításokkal zárult az ünnepség.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?