Ökológiai baleset fenyeget Verespatakon – a kanadaiak nem folytatják az állagmegőrzést

A Roșia Montană Gold Corporation a továbbiakban nem végez állagmegőrzési munkálatokat a verespataki bányatárnában. Ökológiai baleset veszélyére figyelmeztetnek a szakértők

A Roșia Montană Gold Corporation (RMGC) értesítette a
verespataki önkormányzatot, hogy nem végzi tovább a rutinszerű karbantartási munkálatokat az egyik tárnában. A víz felgyülemlése környezeti balesetekhez vezethet, figyelmeztetnek a szakértők. A Cătălina-Monulești tárna több kilométer hosszú, egyes részein csaknem kétezer éves, a római korban nyitották meg. A tárnát az RMGC bányavállalat megtisztította, azt tervezték, hogy megnyitják a látogatók előtt.Fotó: UNESCO romániai bizottságának Facebook oldalaAz állagmegőrzést azzal az indokkal szüntetik meg, hogy Altalajkincseket Felügyelő Országos Ügynökség (ANRM) nem hosszabbította meg a Roșia Montană Gold Corporation (RMGC) verespataki arany-ezüstérc kitermelési koncessziós engedélyének érvényességét.

A legfontosabb karbantartási tevékenység a bányavíz elvezetésével kapcsolatos, ha nem szivattyúzzák a vizet, a tárna egyes részei összeomolhatnak.
Október 3-án munkamegbeszélést tartanak a kormány főtitkárságán, ahol a vízszivattyúzási munkálatok folytatásával kapcsolatos megoldásokat vitatják meg – írja az Unirea című lap.

„Abból, amit a meghívóban láttam, egy munkabizottság felállításáról van szó, amely elemzi a helyzetet. Tudom, mit jelent úgy elhagyni egy bányatelepet, hogy nem biztosítottak minden környezetvédelmi intézkedést. Környezeti baleset történhet, ha a bányavizet nem kezelik” – mondta Clement Negruț bányászati szakember, a Fehér Megyei Tanács elnökének tanácsadója. Szerinte a bányászati törvény világosan kimondja, hogy egy vállalat nem vonulhat ki egy bányaprojektből anélkül, hogy ne biztosítaná az összes környezetvédelmi feltétel teljesülését. „A bányászati törvény nagyon világosan előírja, hogy akinek engedélye van, annak egy ideig biztosítania kell a folyamatosságot a környezetvédelem tekintetében, azaz szivattyúállomások, tisztítóművek, a hulladék kőzetlelőhelyek védelmét.” – tette hozzá Negruț.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?