Nem hosszabbítják meg a verespataki bányászati engedélyt
Nem hosszabbítják meg a Roșia Montană Gold Corporation (RMGC) verespataki arany-ezüstérc kitermelési koncessziós engedélyének érvényességét, jelentette be az Altalajkincseket Felügyelő Országos Ügynökség (ANRM) pénteken.
Az erre vonatkozó kérelmét ez év március 6-án nyújtotta be a kanadai vállalat. A dokumentáció és az elmúlt időszakban folytatott levelezés elemzése után úgy döntöttek, az engedélyt nem hosszabbítják meg, idézi az ügynökség tájékoztatását az Agerpres hírügynökség.
Április végén a Mining Watch Románia hálózat környezetvédelmi aktivistái a kolozsvári fellebbviteli bíróságtól kérték az (RMGC) bányászati engedélyének felfüggesztését, hogy végleg leállítsanak minden lehetséges kitermelést Verespatakon. Figyelmeztettek, hogy a kitermelési engedély áprilisban lejárt, de a vállalat kérvényezte a meghosszabbítását.„A washingtoni törvényszék döntése után fel kellett volna lélegeznünk, hogy Verespatak megmenekült. Csakhogy az RMGC ragaszkodik a bányászati engedély meghosszabbításának kérelmezéséhez. Tehát ha ezt az engedélyt nem függesztik fel a bírák, akkor fennáll a veszélye annak, hogy az ANRM 2024 júniusában ismét meghosszabbítja azt. Az engedély meghosszabbítása helyrehozhatatlanul károsíthatja a terület értékes római, középkori és újkori régészeti maradványait, és a bányászati engedély és az UNESCO-előírások közötti ellentmondás miatt blokkolhat minden rehabilitációs kezdeményezést" – szögezte le Mining Watch akkori közleménye.
Mint megírtuk, Románia 2024. március 8-án kapta kézhez a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjának (ICSID) nemzetközi választottbírósága a verespataki bányaprojekt meghiúsulása miatt a Gabriel Resources által indított kártérítési perben hozott ítéletét. A döntés értelmében Romániának nem kell kártérítést fizetnie a pert kezdeményező Gabriel Resources Ltd. és Gabriel Resources (Jersey) vállalatnak, sőt utóbbiak kötelesek megtéríteni a perköltségeket az államnak. Válaszul a Gabriel Resources bejelentette, hogy jogi tanácsadóival elemzi a választottbíróság döntését, hogy felmérje lehetőségeit, beleértve a döntés megtámadását.
CSAK SAJÁT