Nyugi! Kamasztörténetek pszichológusszemmel aggódó szülők megnyugtatására

Igazi kihívást jelent a szülőknek, amikor gyermekük kamaszkorba lép. Labancz Dániel klinikai szakpszichológus és Orosz Ildikó újságíró közös könyve, a Nyugi! – Kamasztörténetek pszichológusszemmel aggódó szülők megnyugtatására segít eligazodni ebben a bonyolult időszakban. A szakember életszerű példákkal és gyakorlati tanácsokkal látja el a szülőket, hogy könnyebben megérthessék tinédzser gyermekük világát. A kötetet a 13. Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten is bemutatták, a szerzőkkel Botházi Mária beszélgetett.

Orosz Ildikó elöljáróban elmondta, ez egy kamaszokról szóló segítőkönyv szülőknek. A fiatalokkal kapcsolatos problémákkal hazai magyar környezetben még nem igazán foglalkoztak, így a könyv valóban hasznos lehet. Labancz Dániel hangján szól a kötet, egy szakpszichológusnak a praxisából vett életszerű történetek szerepelnek benne. Orosz Ildikó újságíróként kérdezte a szakembert, és mint kamasz gyerekeket nevelő szülő, ebből a közös munkából született meg a kötet.

Labancz Dániel kiemelte, a kamaszkor ugyanolyan fájdalmas időszak lehet a szülők és a gyermekek számára is. Ebben az időszakban az elengedést tanulják a szülők, és nagyon fontos a felelősség átadása a tinédzsernek, de ezt csak fokozatosan szabad megtenni. A szakember úgy véli, sokan azt várják el a kamaszoktól, hogy képesek legyenek érett döntéseket hozni, de az agynak az a része, ami a felelős a tervezésért, a szervezésért, a dolgaink felelős végiggondolásáért felel, az tulajdonképpen huszonéves korban fejlődik ki teljesen, mégis sokan elvárják a tinédzserektől, hogy tizenévesen felelős döntéseket hozzanak. A fokozatossággal a szülők olyan lehetőséget teremtenek a tinédzsernek, amely által megtapasztalhatja, hogy mi az, amire képes és hol vannak a határai.

Botházi Mária, Labancz Dániel és Orosz Ildikó. / A szerző felvétele

Labancz Dániel elmondta, „kisebb korban azért állítunk határokat, hogy a gyereket biztonságban tartsuk, de kamaszkorban ezek már nem működnek, mert esetükben olyan határokra van szükség, amiket át tudnak lépni. „A szülő a gyermekkel akkor tud jól együttműködni, ha közösen állítják fel a rugalmas határokat.” A kamasz a saját erejét, énjét próbálgatja azáltal, hogy a határokat megpróbálja átlépni.

Kiemelte, amikor a gyerek bulizni kezd, az a bizalom próbájává válik. Orosz Ildikó szerint ha szülőként valaki nem meri elengedni a gyerekét bármi félelme okán, az jórészt saját magáról szól, magáról gondolja azt, hogy nem készítette fel a gyermeket egész alaposan arra, hogy megbízhasson benne.

A pszichológus úgy véli, ha „a saját kamaszkorunk meredek dolgaira vissza tudunk emlékezni, és arra, hogy akkor mi volt az, ami minket vezérelt, akkor picit könnyebb megérteni, hogy a tinédzser gyerekünk mit él át”.

Az alkoholfogyasztásról és tiltott tudatmódosító szerek használatról elmondta, sosem a rossz társaságot kell okolni. „Attól, hogy valamilyen szert kipróbál, még nem lesz függő a gyerek. Nyilván a szülők félnek, hogy a gyerekkel veszélyes dolog történik”, de fontosabb az, hogy a szülő és a kiskorú között legyen egy olyan kapcsolat, hogy erről is beszélni tudjanak, ugyanakkor a szülőnek mindenképpen tájékozódnia kell a témában, ha a gyermeke kérdésekkel fordul hozzá. Azonban ha a szülő mégis látja, hogy rossz társaságba keveredett a gyermeke, válaszként a tiltás nem célszerű, sőt inkább kontraproduktív. Ne azon gondolkodjunk, hogy milyen határokat szabhatunk meg, hanem inkább a kapcsolatépítésre helyezzük a hangsúlyt – véli a szakember.

A könyvben szerepet kap az online világ, a pornó, a klímaszorongás. Labancz Dániel szerint a mai tinik nem mások, ugyanazok a szükségleteik mint nekünk fiatalkorunkban, csak ők már egy más közegben nőnek fel. A kamaszok minden korban feszegették a határokat, csak más világ vette körül őket. A mai tinik esetében nehéz az, hogy sok helyzetre nincsenek szülői minták, például nincs minta arra, hogy hogyan kell bevezetni a gyermeket az online térbe.

Orosz Ildikó szerint „nem baj, ha nem csinálunk mindent jól!” Nagyon sok az inger éri a kamaszokat, és egyszerűen nincs idejük megemészteni azokat. Úgy véli, sok problémát meg tud oldani az önismeret és egy szakember felkeresésre, még akkor is, ha nincsenek nagy problémák. Ugyanakkor az újságíró felhívta a figyelmet arra, hogy a könyvben nagyon sok témáról – tabuk nélkül – olvashatnak az aggódó szülők, amelyek a mindennapok részeit képezik.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?