Nordis-ügy: közviták és kérések

A szociáldemokraták a kormánykoalíciós partnerekkel együtt keddtől közvitákat szerveznek a parlamentben az ingatlanfejlesztőkkel adásvételi szerződést kötő vásárlók védelmét szolgáló intézkedések kidolgozásáról – jelentette be pénteken Daniel Zamfir.

A Szociáldemokrata Párt (PSD) szenátusi frakcióvezetője szerint a megbeszéléseken részt fognak venni az ingatlanfejlesztők, a közjegyzők és az országos kataszteri és ingatlan-nyilvántartási hivatal (ANCPI) képviselői is, írta az Agerpres.

Nagyobb biztonságot szeretnének a vásárlóknak | Illusztráció: Pexels

A kezdeményezés célja, hogy a jogi keretet olyan szabályozásokkal egészítsék ki, amelyek szilárd és elegendő garanciát nyújtanak a végső fogyasztóknak az ingatlanügyletek során kifizetett előlegekre, ugyanakkor biztosítják a romániai ingatlanpiac fejlődését és megfelelő működését – mutat rá közleményében a PSD-s szenátor.

A törvénymódosítási kezdeményezést a Nordis-ügy tette indokolttá. A több száz panaszos amúgy petíciót is megfogalmazott ennek érdekében, ugyanakkor mint korábban írtuk, Ilie Bolojan, a szenátus elnöke is változtatást ígért, de fontosnak tartja, hogy ne hozzanak elhamarkodott döntést.

Mindeközben zajlanak a vizsgálatok, az ellenzék az adóhatóságtól (ANAF) vár magyarázatot a történtekre. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Ionuț Moșteanu pénteken közölte, hogy hivatalosan is felkérte a hatóságot, hogy hozza nyilvánosságra a nagy ingatlanfejlesztőknél tartott ellenőrzéseik eredményét, és tudni szeretné, hogy melyek cégek részesültek kedvezményes bánásmódban. Facebook-bejegyzésében azt írta, hogy az ANAF adóellenőrei már 2021-ben feltártak problémákat a Nordis csoportnál, mégsem tettek semmit, miközben a cég megfenyegette azokat, akik becsületesen akarták végezni a dolgukat.

Az ANAF, mint írtuk, belső vizsgálatot folytat a négy gyanúba keveredett adóellenőr ügyében, ugyanakkor a pénzügyminisztérium ellenőrző testülete is kivizsgálja majd a helyzetet.

A Nordis-ügyben, mint ismeretes, a terrorizmus- és szervezett bűnözés elleni ügyészség (DIICOT) indított eljárást, azt gyanítva, hogy a gyanúsítottak – köztük Laura Vicol volt szociáldemokrata párti képviselő és férje, Vladimir Ciorbă, a Nordis csoport többségi tulajdonosa – egy piramisszerűen felépített bűnszervezetet hoztak létre. Ennek vezetői több céget létesítettek, fiktív ingatlanprojektekkel szereztek ügyfeleket, és a vásárlók lakáselőlegeiből származó pénzt elsikkasztották. A nyomozati anyag szerint a bűnszervezet vezetői 2019 és 2024 között öt cégen keresztül összesen több mint 957 000 000 millió lejt (több mint 195 millió eurót) kaptak az ügyfelektől.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?