Kelemen Hunor: a Nordis-botránynak semmi köze a kormányhoz
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke szerint a Nordis-botránynak semmi köze a kormányhoz, azonban a kormány megítélését szerinte befolyásolja.
„A Nordis-botránynak semmi köze a kormányhoz, a koalícióhoz, a többséghez. Ez egy szűk többség, (...) de ez egy abszolút működőképes többség, és eddig – igaz, hogy öt-hat hete dolgozunk együtt – minden meghozott döntés be volt tartva” – mondta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerdán a parlamentben, írja az Agerpres.
Arra a kérdésre, hogy Marcel Ciolacu miniszterelnöknek le kellene-e mondania, tekintettel a Vicol-Ciorbă családdal való kapcsolatára a Nordis-ügyben, így válaszolt: „nem tudom, hogy lesz-e vizsgálat Ciolacu ellen, nem láttam ilyesmit. (...) Ha Ciorbă és Vicol ellen vizsgálat indul, akkor mások is érintettek. A miniszterelnök ellen nem folyik vizsgálat”.
A kormány megítélését befolyásolja
Arra a kérdésre, hogy a Nordis-ügy befolyásolja-e a kormány megítélését, igennel válaszolt. Elmondta, hogy nem kért magyarázatot Marcel Ciolacu miniszterelnöktől. „Nem vagyok Ciolacu szavazója, nem voltam abban a helyzetben, hogy a PSD-re szavazzak. Először is, jogi szempontból nem láttam problémásnak. Erkölcsi szempontból vitatható, politikai szempontból pedig nincs okom magyarázatot kérni” – hangsúlyozta Kelemen Hunor.
Az RMDSZ elnöke szerint ez a botrány nem befolyásolja Crin Antonescu – a koalíció jelöltje – esélyeit az elnöki pozíciért. „Antonescura a polgároknak kell szavazniuk. Semmilyen módon nem befolyásolja aZ esélyeit, sem közvetlenül, sem közvetve, mert a polgárok szavazatára számít, azt kéri. Ő nem érintett” – válaszolta Kelemen Hunor.
Ciolacu újra nyugtákkal jött
A Nordis cég repülőgépén tett utazásokkal kapcsolatos „eredeti” számlákat és egyéb dokumentumokat mutatott be az újságíróknak szerdán a parlamentben Marcel Ciolacu. A miniszterelnöktől megkérdezték a média képviselői, hogy érintett-e a Nordis-ügyben indított nyomozásban. Azt válaszolta, akkor lenne érintett, ha törvénysértést követett volna el, vagy ha tudta volna, hogy a Nordis cég tulajdonosai bűnszervezet tagjai, vagy maga is részt vett volna a feltételezett bűncselekmények elkövetésében. „De nem így történt, és ezt önök is nagyon jól tudják” –mondta. Hozzátette, a Nordis-géppel tett utazásairól korábban a TikTokon közzétett számla egy másolat volt az eredetiről, de az archívumban megtalálta az eredetijét.
Mint megírtuk, a büntetőeljárás 40 személyt és 32 céget érint. Laura Vicolt, a képviselőház jogi bizottságának volt elnökét és férjét, a Nordis ingatlanfejlesztő vállalat többségi tulajdonosát különösen súlyos következményekkel járó sikkasztásban való bűnrészességgel, folytatólagosan elkövetett pénzmosással és bűnszervezethez való csatlakozással gyanúsítják.
Az ügy gyanúsítottja Traian Băsescu volt államfő lánya, Ioana Băsescu és Andreea Cosma volt PSD-s képviselő is, akik az ügyészek szerint közjegyzőként segítették a bűnszervezetet. Ellenük hatósági felügyelet alatt zajlik eljárás.
Kapcsolódó
A DIICOT szerint a Nordis-ügy gyanúsítottjai egy piramisszerűen felépített bűnszervezetet hoztak létre. Ennek vezetői több céget létesítettek, fiktív ingatlanprojektekkel szereztek ügyfeleket, és a vásárlók lakáselőlegeiből származó pénzt elsikkasztották. A nyomozati anyag szerint a bűnszervezet vezetői 2019 és 2024 között öt cégen keresztül összesen több mint 957.000.000 millió lejt (több mint 195 millió eurót) kaptak az ügyfelektől.
Marcel Ciolacu neve már tavaly összefüggésbe került a Nordis céggel, annak gépével tett külföldi repülőútjai kapcsán. A kormányfő lemondását is követelték egy adott ponton. Ciolacu december végén magyarázattal és bizonyítékokkal állt elő a repülőutakkal kapcsolatban, azt állítva, hogy mindazokat a kiadásokat a saját pénzéből fedezte, de elismerte, hogy az ezzel kapcsolatos híresztelések megjelenésekor „helytelenül és érzelemből” reagált, mivel egyik családtagját, a fiát is meg kellett volna említenie, akit védelmezni akart.
CSAK SAJÁT