Nem túl népszerű az iskolai tanácsadói állás, közben a pszichológia szakot választják a legtöbben az egyetemeken

Az oktatási minisztérium decemberben 1200 új iskolai tanácsadói (iskolapszichológusi) állást hagyott jóvá, ám vannak olyan megyék, például Bihar, ahol nem örvendenek túl nagy népszerűségnek a meghirdetett állások, máshol azonban, például Háromszéken, sokan elmentek vizsgázni. Egyébként a legfrissebb adatok szerint Romániában a pszichológia képzést választja a legtöbb egyetemista. Bukarestben, Kolozsváron és Brassóban is a legkeresettebb szakok közé tartozik.

Mint arról korábban beszámoltunk, jelenleg országos szinten 2288 nevelési tanácsadó dolgozik az oktatási rendszerben, ők 2 751 233 gyerekkel foglalkoznak. Ha az új állásokat betöltik, mintegy 50 százalékkal növekedhet a szakemberek száma. A minisztérium szerint az állásokat több objektív kritérium alapján osztották szét a 42 megye között: korrigálták a megyék közötti különbségeket, figyelembe vették az iskolai diáklétszámot is, az új pszichopedagógiai kabineteket elsősorban a kis- és közepes méretű vidéki iskolákban rendezik be.

Bihar megyében gond van

Kéry Hajnal, Bihar megye főtanfelügyelő-helyettese a Maszol megkeresésére elmondta, a megyében nagyon kevesen jelentkeztek a versenyvizsgára. Elmondása szerint a legnagyobb probléma az, hogy akinek esetleg meg is van a végzettsége ezen a téren, nem végezte el a pedagógiai modult, ezért nem is jelentkezhetett az állásra. „A következő időszak nagy kihívása az lesz, hogy megtaláljuk ezeket az embereket és meggyőzzük arról, hogy ősszel végezzék el a szükséges képzést és kezdjenek el dolgozni” – hangsúlyozta.

Fotók: Pexels

Hozzáfűzte, eddig nem nagyon voltak iskolai tanácsadói állások a megyében, mostanra azonban eljutottak odáig, hogy minden iskolához hozzárendeltek egy iskolai tanácsadót. Körülbelül 700 gyermek jut egy szakemberre. „Ezen posztok betöltése azonban nem történik meg a versenyvizsga alapján, valószínűleg ősszel töltik be a helyeket”, véli Kéry Hajnal.

Szerinte az egyetemisták azért nem vették fel a pedagógiai modult, mert korábban azt látták, hogy nincs lehetőség iskolákban munkát vállalni, ezért nem is kezdték el, ha amúgy sincs álláslehetőség.

Székelyföldön több az érdeklődő

A Maszol megkeresésére Szőcs Levente, a Kovászna Megyei Erőforrás és Nevelés-tanácsadó Központ vezetője elmondta, nagyon nagy szükség volt már a létszámbővítésre, azonban hátrány, hogy nincs beleszólás a szelekcióba, és félő, hogy olyan emberek kapják meg az állást, akik nem kompetensek.

Egyébként Háromszéken érdeklődtek a pszichológusok az iskolai tanácsadói állások iránt. Szőcs Levente szerint a leggyengébb jegy is 6,45 lett, és 9-es feletti eredményeket is elértek a jelentkezők. „5-ös alatt senki nem írt, így jól járt az, aki eljött vizsgázni, mert nagy eséllyel megfoghatja a címzetes állást” – magyarázta.

Ugyanakkor fontos, hogy a legtöbb állás falvakon van, így talán ez is lehet az oka annak, hogy sokan nem vállalják el a munkát. Emiatt csökken ezeknek a posztoknak a vonzereje, sokan nem örülnek az ingázásnak, de szép számban akadnak olyanok is, akik kortól függetlenül bevállalják ezt.

Húsz új állás Kovászna megyében

Szőcs Levente elmondta, Kovászna megyében 16 új állást kaptak, illetve még négyet szereztek a megyei tanfelügyelőség segítségével, tehát összesen 20 új posztból kellett gazdálkodniuk. Ebből három állás a logopédusoknak szól, 17-re pedig iskolai tanácsadók jelentkezhettek.

Javult a helyzet abból a szempontból, hogy hány gyermekkel kell foglalkoznia egy nevelési tanácsadónak. „Sikerült meggyőzni kollégákat, akik több mint ezer gyerekkel foglalkoztak, hogy valamelyik intézményről mondjanak le. Így átlag 600 gyerekkel foglalkozik egy tanácsadó. Ez egy nagyon jó arány ahhoz képest, hogy korábban több mint ezer diákkal dolgoztak a kollégák” – mondta Szőcs Levente.

Hozzátette, a nagyobb iskolákban, mint például a Mikes Kelemen Elméleti Líceumban vagy a Székely Mikó Kollégiumban továbbra is ezer gyermek jut egy szakemberre. Elmondása szerint itt is próbálták csökkenteni ezt az arányt, ám ez nem sikerült.  

Az intézményvezető úgy véli, ha egy talpraesett tanácsadó kerül az iskolába, akkor megtalálja magának a munkát. „Néhányan elvárják az útbaigazítást, hogy megmondják nekik, pontosan mi is a dolguk” – hangsúlyozta. Vannak azonban olyan pszichológusok, akik ráéreznek, hogy pontosan mire van szükség az iskolákban és lelkesen végzik a munkájukat. Egyébként a következő projekt az erőszakmentes iskolák létrehozása, valamint a karriertanácsadás, amire nagy szüksége van a gyermekeknek.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?