„Minőségi szociális munkát csak türelemmel, lélekkel és szeretettel lehet végezni”
A szociális ellátás területén dolgozóknak és érdeklődőknek a szilágybagosi Bánffy Kulturális Egyesület Szociális szolgálat a társadalomban címmel szakmai találkozót tartott a hétvégén. A Szilágybagoson megrendezett eseményen a szilágycsehi, krasznai, zilahi, szilágynagyfalui, szilágyperecseni magyar szociális szervezetek képviselői bemutatták szervezetük tevékenységét, majd a rendezvény szakmai műhelymunkával zárult.
Az egyesület alelnöke, Ambrus Mónika koordinátor, szociális munkás kiemelte, mindannyian közös úton járnak, ezért a találkozó célja, hogy a megismert információt, jó példákat, értékeket, amelyeket egymás beszámolói alapján hallanak, tapasztalnak, bezárják a szívükbe, és felhasználják a mindennapi munkájuk során. A szociális munkában nemcsak ismeret, bölcsesség és tudás, hanem sok szeretettel végzett odafigyelés van, ami nagyon szükséges a mindennapokban.
„Akik idősekkel vagy fogyatékos gyermekekkel, felnőttekkel, fiatalokkal a szociális ellátás bármelyik területén foglalkoznak, azok tudják, hogy ezt a munkát csak szívvel és hatalmas szeretettel lehet végezni. Ezért is nevezhető szolgálatnak ez a tevékenység. Szükségünk van ebben a szolgálatban társakra, szakemberekre, támogatásra, bíztatásra, meg kell ismernünk egymás tevékenységi körét, erősségeit, a jó praktikákat el kell lesnünk, és azokat önzetlenül megosztanunk. A kapcsolat majd előre visz a jövőben, és többet tud segíteni a munkánk során” – emelte ki Ambrus Mónika szervező.
A Bánffy Kulturális Egyesület 2002-ben jött létre, tevékenységi köre az idős személyek otthoni ellátása, szociális gondozás, hagyományőrző programok szervezése, falunap megrendezése. Mottójuk: „Őrizzük a múltat, ápoljuk a jelent, építjük a jövőt”, és e szerint próbálnak a mindennapokban dolgozni. A szociális ellátás 2011 óta működik, egy szociális munkást, koordinátort és két gondozót foglalkoztat, átlagosan 20-27 személyről gondoskodnak. Próbálnak mindig a közösségbe fektetni, a helyiekről gondoskodni, legyen az idős vagy fiatal.
Az idősek számára nyújtott szolgáltatásuk biztos kezet jelent, amibe kapaszkodhatnak, egy biztos támasz, ezért – mint mondják –, a kezet, amit fognak, soha nem szabad elengedni. Deli Márta helyi gondozó elmesélte, szolgálatukkal emberségesen nyújtanak segítséget azoknak az embereknek, akik rászorulnak, nem tesznek kivételt, és nem csak az idősek fizikai szükségletéről gondoskodnak, mert lelkileg és szellemileg is támogatják őket. Ellátják a gondozottat gyógyszerekkel, élelmiszerrel vagy olyan létfontosságú dolgokkal, amelyek megkönnyítik a mindennapjaikat, gondoskodnak az orvosi ellátásról, az egyesület autójával vizsgálatokra viszik őket, szakorvosokhoz. Alkalomadtán temetésre vagy szeretteik sírjához is elkísérik az idős személyt, támaszt nyújtanak elkeseredésükben, bánataikban vígasztalnak, meghallgatják őket, hagyják beszélni, mert nagyon fontos számukra, hogy kibeszéljék magukból a felgyülemlett feszültséget, sértődést, ami az évek során összegyűlt, így megszabadulnak annak terhétől, ami akár testi betegségük okozója is lehet.
Az elmúlt években nagy volt az igény ételkiszállításra, amit a helyi idősek otthonából biztosítottak jutányos áron, de ez a járvány idején megszűnt, az éttermi menü viszont önköltséges volt, ami sok idős számára megfizethetetlen.
Marina Ida, Szilágybagos volt polgármestere, az egyesület alapítója elmondta, a 2000-es évek elején a bagosiaknak és borzásiaknak nagy álmaik voltak, rendezvényeket akartak szervezni, de mivel a település Szilágynagyfalu községhez tartozott, erre kevés lehetőségük volt. A pályázatírás bizonyult a leghatékonyabbnak, ezért pályázni kezdtek, sikerrel, ami később az egyesület létrehozását eredményezte.
Mint mondta, mindig szívén viselte az elesettek, idősek, betegek, gyermekek sorsát, azokét, akik gondozást igényeltek, így jött létre 2005-ben a helyi tanácsnál a szociális szolgáltatás. Kezdetben göröngyös volt az út, egy alkalmazott és önkéntesek látták el az időseket, de igény volt rá, mert biztonságot jelentett számukra a tudat, hogy valaki minden nap meglátogatja és meghallgatja őket.
„Ez a szolgáltatás leginkább az érzésről, a lélekről szól, és erre ebben a világban egyre inkább szükség van és lesz. Egymásra kell figyelnünk, mert nemcsak az időseknek, hanem a középkorúaknak és a fiataloknak is szükségük van az odafigyelésre” – fogalmazta meg Marina Ida.
A gyermeknek kellene gondoskodnia szüleiről, de sajnos ez sokszor nem kivitelezhető, néha távol él, nem tud szülei problémáiról, mert amikor hazamegy vendégségbe, minden a legnagyszerűbbnek tűnik, sokszor az önkormányzat is a gondozókon keresztül szerez tudomást arról, hogy egy-egy családban milyen problémák vannak – mondta Bernáth István polgármester.
„Számunkra fontos az időseinkről gondoskodni, mert amióta működik a községben az idősgondozás, sokkal kevesebben kerülnek kritikus helyzetbe, öregotthonba, ezért ezt működtetni kell” – fogalmazta meg a polgármester, aki a jövőben az ételbiztosítás problémáját oldaná meg, pályázat útján magyarországi példára szociális konyhát létesítene, ami nagy segítség lenne. Bernáth István kiemelte, a Szilágy Megyei Tanács által nyújtott pályázati lehetőség, az önkormányzat és a vállalkozók nélkül az idősek támogatását nem lehetne működtetni, és minél több lábakon áll a szociális ellátás, annál jobb szolgáltatást tudnak nyújtani.
CSAK SAJÁT