Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat: a magyar közösség ellenséges lépésnek tartja a választási küszöb emelését
Egy évvel a választások előtt a magyar közösség rendkívül ellenséges lépésnek tartja, hogy a kormányzó pártok képviselői a jelenlegi 5 százalékról 7 százalékra emelnék a választási küszöböt, hívja fel a figyelmet nemzetközi hírlevelében közzétett elemzésében a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat.
Arról tájékoztatják a nemzetközi közvéleményt, hogy miután az RMDSZ-t egy politikai megállapodás ellenére kitaszították a kormányzásból, a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti liberális Párt (PNL) képviselői benyújtottak a parlamentbe egy olyan törvénytervezetet melynek az a célja, hogy a jelenleg érvényben lévő 5százalékos választási küszöböt 7 százalékosra emeljék, azzal az „egyértelmű céllal, hogy kiiktassa az RMDSZ-t, a romániai magyarság politikai képviseletét a román parlamentből”. Céljuk ugyanakkor az az úgynevezett alternatív küszöb eltörlése is, miszerint, ha egy párt négy megyében 20 százalékot szerez, akkor parlamenti mandátumokat szerezhet, ezt a kompromisszumot az RMDSZ kötötte korábbi években.
A PSD és a PLN szerint „nagyobb stabilitást akarnak teremteni Romániában, csökkenteni a politikai spektrum fragmentáltságát", de ha ezt a törvényjavaslatot megszavazzák a parlamentben, az az RMDSZ kiiktatását jelenti a román politikai szférából, mutatnak rá az elemzésben.
„Egy évvel a választások előtt a magyar közösség tagjai rendkívül ellenséges lépésnek tartják ezt a lépést, amely megakadályozza, hogy a magyar közösség tagjai részt vegyenek a román törvényhozásban, valamint megakadályozza az RMDSZ részvételét a kormányzásban a jövőben” – fogalmaznak. Idézik Cristian Pârvulescu politikai elemzőt is, aki szerint az RMDSZ kiiktatása felborítja az etnikai egyenletet.
Az elmúlt 30 évben az RMDSZ a román parlament mindkét házába küldött képviselőket, általában 30 honatyát, akik egymillió embert képviselnek. „Az RMDSZ jelenléte a román politikai életben mindig is az interetnikus béke és egyensúly garanciáját jelentette. Ennek a törvénynek a román parlamentben történő elfogadása zűrzavart és nyugtalanságot fog okozni a romániai magyar lakosság körében, attól tartva, hogy képviselet hiányában a román törvényhozásban a közösség kulturális és nyelvi jogait korlátozó, valamint diszkriminatív törvényeket fogadnak el” – hívják fel a figyelmet.
Kapcsolódó
Az elemzés arra is kitér, hogy az Európai Unió tagállamaiban nincs sehol magas parlamenti küszöb. A 2019-es európai parlamenti választásokon alkalmazott választói küszöb a leadott érvényes szavazatok 5 százaléka körül volt kilenc tagállamban (Csehország, Franciaország, Horvátország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Lengyelország, Románia és Szlovákia) és Cipruson 1,8 százalék, 14 tagállam pedig nem határoz meg küszöböt. Olaszország, Ausztria és Svédország 4 százalékos küszöböt alkalmazott; Görögország pedig 3 százalékost. Az elemzés írásakor az körvonalazódik, hogy ezek a küszöbök továbbra is érvényesek lesznek a 2024-es európai választásokon. Tehát ez is azt mutatja, hogy a Románia által bevezetni kívánt 7 százalékos küszöb óriási, és nagyon negatívan fog hatni a romániai demokrácia minőségére, szögezik le.
CSAK SAJÁT