Megnyílt az 50 éves csíkszeredai sörgyár történetét bemutató kiállítás
A csíkszeredai sörgyár fennállásának 50. évfordulója alkalmából a Mikó-vár előtt kiállított táblákon mutatják be a sörgyár történetének főbb állomásait a szerény kezdetektől egészen az ipari sörfőzés élvonaláig. A tárlatot kedden nyitották meg.
Korabeli sajtótudósítások és archív fotók által mutatja be a csíkszeredai sörgyár 1974-ben kezdődött történetét a Csíki Székely Múzeum legújabb tárlata.
A keddi kiállításmegnyitón Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kiemelte: a hargitai megyeszékhely kiemelkedő jelentőségű gazdasági szereplője, a sörgyár „túlélt” három radikális változást és fennmaradt. „Egy diktátor által koordinált gazdaságfejlesztési időszakban létrejött beruházás túlélt egy társadalmi szervezési váltást, túlélte a lokális gazdaságból a regionális majd a globális gazdasági szereplővé válást” – fogalmazott a városvezető.
Kolcsár Zoltán, a sörgyár igazgatója kiemelte: a kiállítás nem csupán egy ipari létesítmény történetét mutatja be, hanem egy közösség, egy város és több generáció életének lenyomatát is. Mint részletezte: bő öt évtizede, 1974-ben a Hargita hegység lábánál indult újra a sörfőzés Csíkszeredában. Az azóta eltelt hosszú időszak alatt a gyár termelési kapacitása a 13-szorosára nőtt.
„Az induló 225 ezer hektoliterről ma már 2,9 millió hektoliteres kapacitással rendelkezünk, köszönhetően a Heineken Románia által az elmúlt években befektetett több mint 24 millió eurónak. A gyár 2003 óta a Heineken család tagja és azóta is folyamatosan fejlődik, új munkahelyeket teremtve, új termékek fejlesztésének és bevezetésének bölcsőjeként működve” – emelte ki az igazgató. „A sörgyár nem csak gazdasági motor, hanem közösségi pillér is. Több mint 220 család megélhetését biztosítja közvetlenül és még többet közvetve a helyi gazdaságon keresztül” – tette hozzá.
A tárlat kurátora, Szabó E. István történész muzeológus megosztotta: a kiállítás a sörgyár történetének főbb állomásait veszi sorba, a szerény kezdetektől egészen az ipari sörfőzés élvonaláig.
„A csíkszeredai sörgyár hivatalosan 1974-re épült fel, de különböző létesítményei még folyamatosan épültek az azt követő évek során is, ezzel együtt az új gyár gyorsan a helyi gazdaság sarokkövévé vált. Az 1980-as években a gyár jelentős bővítésen esett át, új sörfajták is megjelentek, rendszerváltás után a gyárat privatizálták, mely lépést jelentős technikai innovációk követték. Új szűrő-töltővonalak létesültek, majd az egyre nagyobb befektetéseknek köszönhetően lényeges kapacitásnövekedést értek el. A sörgyár azóta is folyamatosan bővül, jelenleg is a technológiai fejlesztések élvonalában áll” – mondta el a kurátor.
CSAK SAJÁT