banner_rtaOjPsr_970x250.png
banner_GInwbUkj_728x90 (1).png
banner_h7zf3gRj_300x250 copy.png

Társadalmi változások a divat tükrében – Megnyílt a Csíki Székely Múzeum legújabb tárlata

Divat és változás címen nyílt meg a Csíki Székely Múzeum legújabb nagykiállítása szerdán. A kiállítás az 1870–1940 közötti időszak divatját mutatja be, és az akkori ruhákat, kiegészítőket párba állítja kortárs magyar tervezők alkotásaival is.

Az 1867-es kiegyezés éveitől a második világháborúig tartó korszak divatját, valamint annak változásait mutatja be a Csíki Székely Múzeum legújabb, a Budapesti Történeti Múzeummal, illetve a Kiscelli Múzeummal közösen létrehozott tárlata.

Korabeli és kortárs darabok párhuzamai | A szerző felvétele

Mint a szerdai megnyitó felvezetőjében dr. Karda-Markaly Aranka, múzeumigazgató kiemelte: a kiállítás létrejötte a Budapesti Történeti Múzeummal kialakított együttműködés eredménye.

„Múzeumi partnerségek révén nyithatunk újabbnál újabb tematikában egyre színesebb tárlatokat, és ezáltal egyre több aspektusát ismerhetjük meg a magyarság történetének, miközben a szemünket gyönyörködtető látványban is részesülhetünk. A mai nap egy olyan divatkiállítás nyílik, amelyből összességében elmondható, hogy történelmünk olyan szeletét mutatja be, amely időszakban a legnagyobb változások zajlottak, nemcsak a magyarság, hanem a nemzetközi történelem viszonylatában egyaránt. A tárlat nem szokványos módon mindezt a ruhakölteményeken keresztül mutatja be a látogatóknak, amely egyben a nők életében történt társadalmi változásokat meghatározó átalakulásokra is rávilágít az öltözködés világán keresztül” – fogalmazott az intézményvezető.

Karda-Markaly Aranka múzeumigazgató | Fotó: Gegő Imre/Csíki SZékely Múzeum

Mint hozzáfűzte: a tárlaton jól nyomon követhetők a nők társadalmi szerepének gyökeres változásai. A kiállítás érthető és értelmezhető azok számára is, akik kevesebb történelmi tudással rendelkeznek, hiszen „az öltözködés mindennapunk meghatározója, személyiségünknek a kifejező eszköze, így igazán emberközeli tematikába csöppenhetünk a tárlat során” – fogalmazott. A kiállítás öt teremben több mint száz látványos darabot mutat be, a ruhák mellett, cipők és kiegészítők is megjelennek – emelte ki Karda-Markaly Aranka

„A divat mindig is tükre volt a társadalom mélyebb és felszínesebb rétegeinek, mindent megmutatott. Megmutatta, hogyan élünk, milyen értékeket képviselünk, hogyan gondolkodunk magunkról és a világról. A kiállítás az 1870 és 1940 közötti időszakot mutatja be, amikor azt mondhatjuk, hogy egy olyan ablaka nyílt a világnak, a fejlődésnek, amelynek gyümölcseit legalábbis Magyarországon, ezen a kelet-európai, közép-kelet-európai részen és Erdélyben is, itt Csíkszeredában is, most is élvezzük” – fogalmazott Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere.

Kiemelte: az 1867-es kiegyezéssel kezdődött az Osztrák-Magyar Monarchia korszaka, amely Erdély számára is új helyzetet teremtett. „A dualizmus időszakában jelentős modernizáció zajlott, vasutak épültek, iparosodás kezdődött, átalakultak városaink. 1918-ban Erdély Romániához került, majd 1940-ben a második bécsi döntés következtében Észak-Erdély ismét Magyarországhoz került négy évre. Mindezeket tudjuk, de e történelmi változások alapvetően befolyásolták a régió életét és természetesen a divatot is, hiszen beáramolhatott jobban mindaz, ami nyugatról jött” – mondta el az alpolgármester.

A látványos kiállítás szeptemberig látogatható | A szerző felvétele

„Városunk mindig is a hagyomány és a megújulás különleges találkozási pontja volt, vagy talán annak a határa, a keleti határa. Ahogy a kiállított darabokon is látható a régi és az új összefonódása, úgy Csíkszereda is folyamatosan egyensúlyt igyekszik teremteni a székely hagyományok megőrzése és a modern városi élet között” – fogalmazott Sógor Enikő.

Dr. Csáki Tamásnak, a Kiscelli Múzeum újkori várostörténeti főosztályának vezetője megosztotta: 2023 óta a csíkszeredai a harmadik kiállításuk, ami a divat tematikájára épült. A Divat és város című kiállítás 2023 novemberében nyílt meg Budapest egyesítésének 150. évfordulóján, a Divat és dualizmus Székelyudvarhelyen a Haáz Rezső Múzeumban nyílt meg tavaly nyáron, a sorban a harmadik pedig a Csíki Székely Múzeumban berendezett tárlat.

Dr.Szatmári Judit Anna, a kiállítás kurátora | A szerző felvétele

„Nagyon örülök, hogy egy ilyen új kooperáció kezdődött itt el a Csíki Székely Múzeummal és remélem, hogy ez a későbbiekben is folytatódni fog, akár más témák keretében is” – emelte ki Csáki Tamás.

A kiállítás megnyitóját követően a résztvevők tárlatvezetésen vehettek részt dr. Szatmári Judit Anna muzeológussal, a tárlat kurátorával. Az est folyamán közreműködött Szilágyi Nóra énekes és Ráduj Gábor zongorista. A Divat és változás című tárlat szeptember 28-áig látogatható. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?