banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Megint a régiósításról beszélt Ciolacu - Az AUR a székelyföldi megyéket is átrajzolná

Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtökön Temesváron kijelentette, hogy megyénként végzett alapos elemzések alapján végre kell hajtani az ország régiósítását. A kérdés nem először kerül napirendre, három-négy évente visszatérő témát jelent a romániai politkának.
A kormányfő kifejtette, hogy a romániai közigazgatási rendszert a francia modell alapján alakították ki, ezért is annyira nehézkes. „Nekik regionális kormányzóik vannak, akik gondoskodnak arról, hogy ne legyenek szakadékok a fejlesztési régiók között, mint amilyen nálunk van Temesvár és Bákó között” - magyarázta, hozzátéve, hogy ez a modell Románia számára már nem igazán aktuális. Ciolacu - az Agerpres beszámolója szerint - elmondta: szükség van a közigazgatás reformjára is. Ez szerinte nem föltétlen jár majd közigazgatási egységek megszüntetésével. „Össze kell majd vonni településeket a megyénként végzett alapos elemzések után” - magyarázta a miniszterelnök.

Ennél jóval radikálisabb elképzelése van az ellenzéki Románok Eyesüléséért Szövetségnek (AUR). George Simion Románia közigazgatási reformját, a jelenlegi megyék számának csökkentését, azok határainak átrajzolását tartja az általa vezetett párt legfontosabb célkitűzésének. Mint arról már beszámoltunk, az AUR-vezér egy tavaly novemberi nyilatkozatában arról beszélt, hogy a jelenlegi közigazgatási felosztás révén a Hargita, Kovászna és Maros megyében élő románok hátrányos helyzetben vannak. Mint fogalmazott, „gettósítás” egyfajta etnikai szegregáció zajlik, ami ellentétes Románia alkotmányával. „Meg kell találni azt a keretet, amelyben ezek a visszaélések nem történhetnek meg a jelenlegi Hargita és Kovászna megyékben” - mondta Simion. Korábban Dumitru Flucuş AUR-képviselő fogalmazott úgy, hogy Brassó megye „átvenne” bizonyos részeket Hargitából és Kovásznából. 

Románia fejlesztési régiói, illetve megyéi

2023 végén került ismét a román politika napirendjére a közigazgatási reform, s újra felmerült a megyék számának drasztikus csökkentése. Cseke Attila, az RMDSZ volt közigazgatási minisztere, a szövetség szenátusi frakcióvezetője akkor azt mondta, nem optimista a meglebegtetett közigazgatás átszervezés magyar közösségre gyakorolt hatását illetően. Hangsúlyozta: fontos időszak lesz a  választási év, hiszen a kisebbségek érdekképviselete kiemelt szerepet tölthet be az átszervezés megakadályozásában.

Az elmúlt években a román politikum kétszer is próbálkozott a közigazgatási átszervezéssel, mindkét alkalommal az RMDSZ-nek sikerült ezt megakadályozni - mondta a volt miniszter. Cseke emlékezetett arra, hogy az 1996-os szlovák közigazgatási átszervezés a magyar képviselők ellenvetését figyelmen kívül hagyva történt, a határvonalak átrajzolásával pedig a magyar érdekképviselet kikerült a megyék közigazgatási vezetéséből.

A Maszolnak korábban nyilatkozó elemző szerint egyre inkább kényszerhelyzetbe kerül az ország a kiadáscsökkentést illetően, így a pártok előbb-utóbb annak ellenére is meglépik a területi átrajzolással, pozícióvesztésekkel, de gazdasági előnyökkel járó reformot, hogy arra most nincs politikai akarat. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

    

 

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?